Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Slovensko v prvej polovici OH

Slovensko ako nová krajina je po polovici súťaží v Atlante medzi 53 krajinami z celkového počtu 197, ktoré získali medailu. Zlatý vodný slalomár Michal Martikán a bronzový strelec Jozef Gönci sa zapísali do histórie nášho športu. Na olympiáde v Atlante ..

Slovensko ako nová krajina je po polovici súťaží v Atlante medzi 53 krajinami z celkového počtu 197, ktoré získali medailu. Zlatý vodný slalomár Michal Martikán a bronzový strelec Jozef Gönci sa zapísali do histórie nášho športu. Na olympiáde v Atlante štartovala už väčšina zo 71 slovenských reprezentantov. S víťazstvami aj prehrami. Po džudistoch a strelcoch odleteli včera domov Michal Martikán so svojím trénerom-otcom a neúspešný chodec Igor Kollár. "Myslím si, že naši olympionici doteraz na OH hanbu neurobili, aj keď začiatok bol rozpačitý. Do konca súťaží máme ešte niekoľko želiezok v ohni, a tak dúfam, že medailisti Martikán s Göncim nezostanú osamotení," povedala vedúca misie Mária Mračnová. Za najväčší problém výpravy Slovenska na OH označila dopravu zo Slovenska do Atlanty a pri ďalších podobných podujatiach ju navrhuje riešiť charterovými letmi.

VODNÍ SLALOMÁRI potvrdili zvesti, že majú na medailu. Skromný mladík Michal Martikán vyučoval v singlkanoe na rieke Ocoee aj ostrieľané svetové esá v tejto disciplíne. "Je to nový Fox či Lugbille," písali miestne noviny o štýle jazdy a ľudskom charaktere nášho zlatého medailistu z Liptovského Mikuláša a prirovnávali ho k velikánom v kanoe z minulých rokov. Veľmi dobrou jazdou v 2. kole a celkovým 5. miestom prekvapila v K 1 Gabriela Brosková, od medaily ju delilo 1,57 s. Solídne zajazdil Miroslav Stanovský v K 1 (10.), kým Peter Nagy (13.) si trúfal na viac. A zrejme aj kanoista Juraj Minčík (15.). V deblkanoe bola lepšia dvojica bratov Šoškovcov (10.), než Štrba - Vajs (13.). Sklamala Elena Kaliská (19.).

STRELCI zásluhou Jozefa Gönciho z Dukly B. Bystrica vniesli do našej výpravy pokoj. Keď už začala byť nervozita, či má Slovensko na medailu, 22-ročný Košičan vystrieľal v ľubovoľnej malokalibrovke na 60 rán skvelý slovenský rekord 599 bodov a hoci vo finále klesol z 2. miesta, bronzová medaila - historická prvá pre samostatné Slovensko na olympijských hrách - v piaty súťažný deň vniesla do nášho kolektívu optimizmus. Gönci zároveň 5. miestom v ľubovoľnej malokalibrovke na 4x30 potvrdil príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. Šiestym miestom v trape príjemne prekvapil Vladimír Slamka. Pištoliar Ján Fabo zostal v priemere.

S päťčlenným zastúpením (dvaja muži a tri ženy) patrilo Slovensko medzi najsilnejšie krajiny v TENISE. Katarína Studeníková akoby zázrakom mohla nastúpiť dvanásť dní po operácii slepého čreva v Bratislave a keby patrila do tímu USA, určite by z nej domáce média spravili hrdinku prvej veľkosti. Chorobou poznačená Slovenka prehrala v 1. kole s Japonkou Sugijamovou. V úvodnom kole skončil aj Ján Krošlák, ale najmä v druhom sete potrápil na centrálnom dvorci čierneho Američana Washingtona. Karol Kučera po "povinnej" jazde s Tomaševičom (Uzbek.) skončil v 2. kole na rovnakom kurte s najvyššie nasadeným hráčom turnaja Agassim (USA). Radka Zrubáková sa pri svojom druhom štarte na OH dostala do 2. kola (cez Kanaďanku Nejedlyovú), no podľahla favoritke Martinezovej (Šp.). Najviac si zahrala Karina Habšudová: v 1. kole vyhrala v dvoch setoch nad Basukiovou (Indon.), rovnako v 2. kole nad Courtoisovu (Belg.) a súboji o postup medzi osem najlepších podľahla v trojsetovej bitke "štvorke" Majoliovej (Chorv.). Vo štvorhrách dvojice Kučera - Krošlák a Habšudová - Zrubáková dieru do sveta neurobili.

Valentina Popovová (35 r.) hrala na všetkých troch olympijských hrách, na ktorých mal STOLNÝ TENIS zastúpenie. Do Atlanty sa dostala na poslednú chvíľu po udelení voľnej karty od ITTF. Vaľa dostala v štvorčlennej skupine dve čínske hráčky a hoci bojovala, viac ako uchmatnúť set majsterke sveta v zmiešanej štvorhre Liu Vej nedokázala. S naturalizovanou Američankou Feng Amy prehrala 0:2 a najslabšiu hráčku skupiny Rodriguezovú z Chile zdolala 2:0. Naša reprezentantka skončila v skupine na 3. mieste, do bojov o medaily postúpila Liu Vej.

PLAVCI mali v pláne A-finále. Martine Moravcovej sa však šťastie odvrátilo chrbtom - raz jej chýbala desatina sekundy (200 m v. sp.) a raz po slovenskom rekorde 13 stotín (200 m 0PP)... Miroslav Machovič sa v znaku priblížil k osobným rekordom, avšak Natália Kodajová v prsiarskych disciplínach za nimi ďaleko zaostala. Po takej príprave ako mali v závere pred OH v Dallase sa čakalo viac.

VESLÁRI na vode jazera Lake Lanier Ondrej Hambálek - Ján Žiška odviedli v dvojskife svoje. Dostali sa do B-finále, jedenáste miesto zodpovedá ich možnostiam. "Svetovú špičku predstavuje šesť lodí v hlavnom finále, my sa udržiavame v druhej šestici s Kanadou, Rakúskom, Belgickom, Lotyšskom a Chorvátskom," povedal tréner Peter Schickhofer po dramatickej záverečnej jazde, v ktorej naši reprezentanti po problémoch s dopravou z olympijskej dediny len-len stihli štart. Nakoniec vynervovaní nastúpili bez riadnej rozcvičky, takže 11. miesto má o rozmer viac.

CYKLISTI - dráhari Martin Hrbáček a Peter Bazálik neprekročili svoj tieň. Po vyradení v 1. kole postúpili v opravách, ale v 2. kole už neuspeli v repasáži: Hrbáček bol druhý za postupujúcim Francúzom Magnem, Bazálik tretí za Morenom (Šp.) aj Himonetosom (Gr.). V disciplíne, v ktorej na OH `76 triumfoval Anton Tkáč, obsadili konečné 14.-18. miesto.

VZPIERAČI si stanovili cieľ priblížiť sa v súťaži k svojim osobným rekordom. Opäť bol najlepší Martin Tešovič, vo svojej kategórii do 91 kg lámal slovenské rekordy: trh 162,5, nadhod 210 dáva 372,5 kg, čo znamenalo pekné 10. miesto. Rudolf Lukáč a Jaroslav Jokeľ zaostali za osobákmi.

DŽUDISTI Semir Pepic aj Marek Matuszek v Atlante mali smelé plány, ale zostalo len pri nich. Prvý vypadol v 2. kole s Novozélanďanom Govingom, druhý po ťažkom žrebe už v úvodnom zápase s Francúzom Chambillym. Slabšou útechou je, že v príprave na OH pod vedením trénera Jozefa Sváteka odviedli veľký kus práce, čo sa môže prejaviť už na najbližších ME.

BOXERI Peter Baláž (do 48 kg) a Gabriel Križan (do 54) absolvovali len po jednom zápase, hoci Križan sa dostal do 2. kola (v 1. kole bez boja). Baláža zaskočil v 1. kole Indonézan Lapaini, Križana Francúz Bouait.