BONN (ČTK) - Značne rozporné postoje popredných politikov nemeckej sociálnodemokratickej strany (SPD) k otázke vzťahov s postkomunistickou Stranou demokratického socializmu (PDS) potvrdzuje súčasná debata o týchto vzťahoch, ktorá je jednou z hlavných politických tém prázdninového obdobia v Nemecku.
Zatiaľ čo predseda parlamentnej frakcie SPD Rudolf Scharping alebo spolkový konateľ strany Franz Müntefering plne podporili predchádzajúce uznesenie vedúcich orgánov SPD, ktoré spoluprácu s PDS vylučujú, niektorí poprední politici SPD vo východnom Nemecku, ale aj dolnosaský premiér Gerhard Schröder, označili príslušné uznesenia za prekonané a spoluprácu obidvoch strán - prinajmenšom na miestnej úrovni - podporili.
Sociálni demokrati z nových spolkových krajín (bývalej NDR), kde majú postkomunisti stále silné pozície, poukazujú na to, že striktné odmietanie akejkoľvek spolupráce s PDS tamojšiu sociálnu demokraciu poškodzuje a je vnímané ako prílišné poručníkovanie zo Západu. Centrála SPD sa však obáva, že otvorená spolupráca s PDS by mohla sociálnych demokratov pripraviť o mnoho voličov na západe krajiny, kde je predsa len jej hlavná základňa. Predseda SPD Oskar Lafontaine sa zatiaľ snaží priamej odpovedi vyhnúť. V reakciách na otázky o vzťahoch s PDS prechádza do protiútoku voči bonnskej vládnej koalícii, ktorú obviňuje, že jej ide iba o poškodenie sociálnej demokracie pomocou nepravdivých informácií o chystanom strategickom spojenectve SPD-PDS.
Počas víkendu Lafontaine vyzval kancelára Helmuta Kohla, aby povedal, koľko bývalých komunistov teraz pôsobí v jeho Kresťanskodemokratickej únii (CDU). Pripustil však, že spolupráca SPD s PDS v konkrétnych otázkach na obecnej a okresnej úrovni existuje a bude pokračovať.