BRATISLAVA (SME - bog, sp, rej) - Podpredseda DU E. Kukan pre SME včera uviedol, že rozhodnutie amerického kongresu (Pozri Naša diplomacia... na 1. strane) nemožno považovať za neočakávané, pretože už v minulosti viacerí predstavitelia USA upozorňovali vládu SR na nedostatky v demokratickom vývoji. "Rozhodnutie Snemovne USA má pre prezidenta USA odporúčajúci charakter a fakt, že sú v ňom vymenované tri štáty, má dôležitý politický obsah. V ďalšom texte sa však hovorí, že prezident môže túto finančnú pomoc poskytnúť aj ďalším štátom podľa vlastného uváženia. Súčasná vláda SR by si z toho mala vyvodiť záver a zmeniť svoju politiku," konštatoval.
Podpredseda KDH F. Mikloško nám povedal, že problémy Poľska, Maďarska a ČR nie sú menšie ako slovenské. "Rozdiel je však v tom, že ani v jednej z nich neunášajú prezidentovho syna, neexistujú vulgárne telefonické hovory medzi ministrom vnútra a šéfom tajnej služby, vulgárne vystúpenia predsedu vlády na mítingoch a nevybuchujú autá s R. Remiášom. Tento rozdiel kultúrny a demokratický západ vníma, a preto SR zatiaľ odsúva," podotkol Mikloško. Podpredseda Maďarskej občianskej strany (MOS) L. Gyurovszky povedal, že zámer prijať v NR SR materiál, v ktorom by bol deklarovaný záujem SR o vstup do NATO, nemá podľa neho význam bez zmeny politiky koalície. MOS navrhuje namiesto prijímania avizovanej deklarácie zaradiť na program najbližšej schôdze NR SR rozšírenie orgánov parlamentu, FNM, mediálnych rád a OKO o zástupcov opozície a žiada neprijať navrhovanú novelu Trestného zákona. L. Gyurovszky je presvedčený, že D. Slobodník by mal odstúpiť z čela zahraničného výboru NR SR pre absolútnu nekompetentnosť.
"Je pre mňa nepochopiteľné, aké vlažné reakcie sú na rozhodnutie amerického kongresu, toto je možno prvý krok, kedy sa začne pozerať na SR ako na krajinu druhej kategórie. Môže to mať dopad na všetkých občanov bez ohľadu na to, aké politické názory zastávajú," vyhlásil nezávislý poslanec M. Kočnár.