VIEDEŇ (ČTK) - Úspešné hospodárske reformy v krajinách strednej a východnej Európy sa nepremietajú automaticky do vyššieho tempa hospodárskeho rastu. Uviedol to expert viedenského Ústavu pre vyššie ekonomické štúdie (IHS) na východoeurópsky región Jarko Fidrmuc. Ako príklad menoval Maďarsko. Hoci táto krajina začala transformáciu svojej ekonomiky skôr ako väčšina ďalších štátov regiónu a tiež získala najviac priamych zahraničných investícií, rast maďarského hrubého domáceho produktu (HDP) v posledných dvoch rokoch - 1994 o 2,9 percenta, 1995 o 1,7 percenta - ostal pod priemerom regiónu (5,2 percenta).
Pod priemerom regiónu je tiež Česká republika, ktorá bola prijatá ako prvý štát stredovýchodnej Európy do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V roku 1995 dosiahla rast HDP 4,8 percenta.
Relatívne nižší hospodársky rast v Slovinsku (v roku 1995 3,5 percenta) a v ďalších vyspelejších krajinách regiónu vysvetľuje J. Fidrmuc predovšetkým menej výrazným poklesom ekonomiky v prvých reformných rokoch v porovnaní s menej vyspelými štátmi východnej Európy.
V posledných rokoch možno pozorovať určité vyrovnávanie hospodárskej úrovne regiónu (bez SNŠ), hovorí ďalej J. Fidrmuc. Konvergenčný proces regiónu so západnou Európou však bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa prvých optimistických prognóz po roku 1989 by reformné krajiny strednej a východnej Európy mohli dosiahnuť hospodársku úroveň západnej Európy do roku 2000, pripomína expert viedenského výskumného ústavu.