Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Titul z cestných pretekov žien pre Jeanie Cipreliovú - Longovú

Víťazkou prvých pretekov v cyklistike žien sa stala 37-ročná Jeanie Cipreliová - Longová, ktorá získala v Atlante svoju vôbec prvú olympijskú zlatú medailu. Striebro získala Talianka Chiapaová, bronz Kanaďanka Hughesová.

Naše reprezentantky prišli v hlavnou pelotóne so stratou 52 s. Cestné preteky žien na 104 km (okruh 13 km sa išiel osemkrát) sprevádzal dážď po takmer celý čas. Na nenáročnej trati (prevýšenie 70 m) išiel pelotón rýchlosťou okolo 40 km/h a diváci boli svedkami viacerých pádov. V treťom okruhu sa o samostatný únik pokúsila aj jedna z dvoch slovenských reprezentantiek Lenka Ilavská. Napokon spolu s druhou našou cyklistkou Evou Loweovou - Orvošovou jazdili v hlavnom pelotóne. Z neho sa po prejazde do piateho okruhu odpútala trojica Ciprelliová - Longová (Fr.), Hughesová (Kan.), Chiapaová (Tal.) a neustále svoj náskok zvyšovala. V siedmom okruhu viedla s náskokom 25 s - predchádzajúcu ,rundu` absolvovali priemernou rýchlosťou 41,06 km/h - do posledného vošla s náskokom 32 s. Ilavská do neho vošla na 27. a Orvošová na 36. mieste. V polovici posledného okruhu sa o úspešný únik pokúsila strieborná medailistka z Barcelony 1992 a majsterka sveta z Kolumbie 1995 Cipreliová - Longová. Je partnerka v úniku Hughesová bola vlani strieborná. Vysoké tempo v poslednom okruhu a snaha dobehnúť tri pretekárky v úniky roztrhali pelotón na niekoľko skupiniek.