Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

OKOLO ATLANTY

Za oheň do väzenia

Nedovolený beh s olympijskou fakľou stál maratónskeho bežca Victora Mirandu 13 dní väzenia. 36-ročný Miranda totiž 4. júla bežal spolu s oficiálnym bežcom na juhu Floridy pár blokov, kde ho zastavila polícia. Keďže sa Miranda bránil, obvinili ho z odporu proti zákonnej moci a zadržali. Pretože kauciu 10 500 dolárov nedokázal zaplatiť, musel vo väzení zotrvať 13 dní.

Boxer Aweda sa radoval predčasne

Keď sa v sobotu skončilo boxerské stretnutie v bantamovej hmotnosti medzi Nigérijčanom Kahinde Awedom a Tadžikom Kuršedom Kasanovom, bol si Aweda svojím postupom taký istý, že na znak svojho víťazstva zdvihol ruky vysoko nad hlavu. Toto mu onedlho potvrdil aj rozhodca, ktorý sa však po krátkej chvíli opravil a vyhlásil za víťaza Kasanova, ktorý naň mal plné právo, pretože vyhral na body 20:10.

Da Silvovú uznali

za ženu

Síce bez medaily, ale so zadosťučinením sa vráti domov z Atlanty brazílska džudistka Edinanci da Silvová. Ešte v dejisku olympiády, kde v sobotu absolvovala súboje v kategórii do 74 kg, sa musela podrobiť sextestu a bola oficiálne uznaná za ženu. Lekárska komisia 19-ročnú Brazílčanku, v ktorej tele sa namiesto vaječníkov v dôsledku nadmerného množstva mužských hormónov vyvinuli varlatá, podrobila dôkladnej prehliadke a nakoniec jej povolila štart v súťaži žien. "Omnoho dôležitejšia ako zisk medaily je pre mňa skutočnosť, že ma lekári konečne uznali za ženu," povedala brazílska džudistka.

M. - J. Fernandezová namiesto Rubinovej

Vrchný rozhodca olympijského tenisového turnaja Ken Farrar oficiálne potvrdil, že Američanka Chanda Rubinová odvolala svoju účasť na olympiáde v Atlante. Rubinovú, ktorá sa mala v 1. kole stretnúť s Ruskou Jelenou Lichovcevovou, nahradí jej krajanka Mary Joe Fernandezová. Podľa oznámenia vedúcej americkej tenisovej výpravy Sally Etterbeckovej sa u Rubinovej opäť objavil zápal zápästia, kvôli ktorému už dlhšiu dobu pauzovala na tenisových turnajoch.

Číňania sa nevyspali

Po organizačných zmätkoch pri nástupe na slávnostný ceremoniál a dopravnej zápche pri ceste do olympijskej dediny zažila čínska výprava a niekoľko športovcov z iných krajín ďalšie nemilé prekvapenie. Približne o druhej hodine ráno miestneho času ich museli kvôli falošnému požiarnemu poplachu evakuovať z budov, kde spali a až do odvolania poplachu museli 30 minút čakať vonku. "Tá udalosť prišla veľmi prekvapujúco a nečakane. Sme veľmi nespokojní, príprava na sobotňajšie súťaže bola výrazne narušená," povedal generálny tajomník Čínskeho olympijského výboru Wei Jižong.

Indurain príde na olympiádu

Španielsky cyklista Miguel Indurain, ktorý v sobotu obsadil druhé miesto v časovke na 63,5 km na Tour de France a pred poslednou etapou má príliš veľkú stratu na to, aby mohol pomýšľať na šieste prvenstvo v poradí, sa zúčastní na olympiáde. Oznámil to manažér španielskeho tímu Banesto, za ktorý Indurain jazdí. Indurain sa rozhodol pre štart v Atlante po konzultácii s osobným lekárom Sabinom Padrillom a trénerom španielskej reprezentácie Pepe Grandem. Zatiaľ však nie je známe, či bude štartovať v pretekoch jednotlivcov alebo v časovke.