Pridružené krajiny majú týždeň do odovzdania odpovedí na dotazníky Európskej komisie

BRUSEL (ČTK, ik) - Do piatku 26. júla má 10 pridružených krajín zo strednej a východnej Európy čas, aby dokončili odpovede na dotazníky EÚ a odovzdali ich jej orgánom. Vyplnený dotazník Slovenskej republiky oficiálne odovzdal už v piatok 19. júla v Bratis

lave minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk do rúk veľvyslanca a vedúceho Delegácie Európskej komisie v SR Georgiosa Zavvosa. Pre Komisiu, respektíve najmä pre jej prvé generálne riaditeľstvo, ktoré sa dá prirovnať k akémusi ministerstvu zahraničných vecí a zahraničného obchodu EÚ, potom nastane rušné obdobie. Jeho úradníci sa budú musieť prekúsať tisícmi stranami textov, analyzovať ich, vytipovať nedotiahnuté odpovede alebo tie, ktoré vyvolávajú ďalšie dotazy. Podľa dobrých zdrojov v Komisii by prvý "náčrt" posudkov mal byť hotový okolo polovice októbra a koncom roku potom už prvá verzia, ktorá bude podliehať zmenám a úpravam ako podľa vývoja v tej ktorej krajine do konca medzivládnej konferencii EÚ, tak podľa upresňujúcich sa odpovedí na jednotlivé témy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z Prahy, Bratislavy, Budapešti, Varšavy, Bukurešti, Ľubľane, Sofie, Vilniusu, Rigy a Tallinnu sa na stoloch bruselských euroúradníkov stretnú doslova stohy papiera - ČR v piatok oznámila, že schválená verzia odpovedí má 1300 strán a niekoľko tisíc stránok dodatkov, podobné, ba vyššie čísla hlási Poľsko (spolu vraj až 10 000 strán) aj Maďarsko. Len malé Slovinsko hodlá odovzdať "iba" 1800 strán vrátane dodatkov a ešte menšie Estónsko "iba" tisícku. Dokument ktorý odovzdalo Slovensko má údajne okolo 2500 strán. Na zodpovedanie 160 strán zložitých, veľmi podrobných otázok mali asociovaní členovia EÚ len tri mesiace: podľa diplomatov v Bruseli menej, ako Komisii trvalo samé vymyslenie otázok. Teraz bude treba obrovský materiál maximálne zhustiť a zjednodušiť tak, aby výsledný posudok bol kompaktným a zároveň čítavým materiálom. Podobná správa predložená Komisiou Rade ministrov EÚ pred začatím rokovania o prijatí Fínska mala 39 strán textu a 20 strán tabuliek...

SkryťVypnúť reklamu

Až tento finálny dokument bude v podobe brožúry Komisiou zverejnený: jej pracovníci sa dušujú, že do tej doby neprezradia ani slovo z toho, čo obdržali. "Je na vládach, ktoré nám odpovede poskytli, aby rozhodli, či ich zverejnia alebo nie," povedal ČTK predstaviteľ Komisie. Maďarsko už oznámilo, že má v úmysle to spraviť, pretože odpovede predstavujú vlasne prvú veľkú analýzu ekonomického, politického a sociálneho rozvoja krajín sedem rokov po páde "železnej opony". Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk tiež oznámil, že na zasadnutí vlády navrhol, aby z tohto dokumentu bola vypracovaná komplexná syntetická štúdia, ktorá by bola vydaná formou knižnej publikácie, pretože SR doteraz nemala takúto komplexnú analýzu. Politológovia, analytici a vedci v Bruseli dúfajú, že sa k rovnakému kroku odhodlajú aj ďalšie krajiny - z výskumných aj osvetových dôvodov. Česká republika sa nevyjadrila, keď v piatok ústami premiéra Václava Klausa oznámila, že "nevidí dôvod, aby sa to stalo nejakým verejným dokumentom," aj keď nemá na druhej strane záujem ho nejako utajovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Litvu, Lotyšsko a Estónsko išlo podľa zdrojov v Komisii o skutočne prvú hĺbkovú štatistickú a vyhodnocovaciu prácu od získania nezávislosti, ktorá sa stane východiskovým dokumentom jej národného hospodárstva: Európska komisia do baltských štátov vyslala expertov, aby s prípravou odpovedí pomohli. Podľa dobrých zdrojov nebolo ich spracovanie ľahké ani v Bulharsku a v Rumunsku - týždeň pred koncom lehoty sa ešte nevie, či obe krajiny budú schopné v termíne dodať odpovede na úplne všetky otázky. Hravo si s nimi poradilo naopak Slovinsko, ktoré oficiálne obdržalo dotazník až minulý týždeň v pondelok, kedy ministri zahraničia EÚ schválili jeho prihlášku do Únie a poverili Komisiu, aby sa ňou zaoberala. Ľubľani však ešte v dobe, keď nebola pridruženým členom EÚ (teda pred júnom 1996) podľa oficiálnej verzie poskytla dotazník, ktorý sa v Komisi váľal po chodbách, "spriatelená asociovaná krajina", takže na ňom mohla začať pracovať súbežne s ostatnými.

SkryťVypnúť reklamu

Konečná oficiálna podoba posudkov sa nedá očakávať pred druhým polrokom budúceho roku: záver minuloročného summitu EÚ v Madride Komisii ukladá, aby ho pripravila "čo najskôr" po skončení medzivládnej konferencie, ktorá bude uzavretá prinajlepšom v júni 1997. Ich obsah sa bude opierať o odpovede na dotazníky, o ďalšie poznatky Komisie, bude tiež politicky zafarbená podľa toho, ako tento orgán rozhodne na najvyššej úrovni 20 komisárov. Bude obsahovať jasné stanovisko, či Komisia doporučuje začať s danou krajinou rozhovory o pristúpení alebo nie. Rada ministrov ako najvyšší orgán EÚ medzi summitmi môže k názoru Komisie prihliadnuť, ale tiež nemusí. Rovnako ako v prípade Grécka v roku 1979 môže zavrieť oči nad negatívnym stanoviskom Komisie a rozhodnúť podľa prevládajúcich strategických, politických a ekonomických priorít členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 243
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 557
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 019
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 850
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu