Prečo štát nemôže ďalej živiť Gdanskú lodenicu

"Kto ma prijme do práce?"- pýta sa absolvent dvoch vysokých škôl, zahraničného obchodu na univerzite a stavby strojov na technike, pracovník projekčného oddelenia Gdanskej lodenice. "Pracujem tu 22 rokov, mám okolo päťdesiatky, občas ochoriem..." Tieto ..

"Kto ma prijme do práce?"- pýta sa absolvent dvoch vysokých škôl, zahraničného obchodu na univerzite a stavby strojov na technike, pracovník projekčného oddelenia Gdanskej lodenice. "Pracujem tu 22 rokov, mám okolo päťdesiatky, občas ochoriem..." Tieto slová sa často ozývali v poslednom čase zo severu Poľska, z kolísky revolúcie, ktorá zvrhla u našich susedov komunizmus. No v istom zmysle sú stresy pracovníkov lodenice spôsobené "starým myslením", ktorému ich naučil minulý režim zabezpečujúci tzv. sociálne istoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gdanskí lodiari v stredu opäť vyšli do ulíc, aby po niekoľkýkrát vyjadrili svoj protest nielen proti likvidačnému rozhodnutiu, ale aj proti odvolaniu gdanského vojvodu Macieja Plažyňského, ktorý stál na strane lodiarov, pretože bol jednoznačne proti likvidácii lodenice... Minister pre privatizáciu Wieslaw Kaczmarek sa stal pre lodiarov stelesnením všetkého zla, pretože je hlavným iniciátorom likvidácie. V novej akciovej spoločnosti by malo pracovať takmer 3 tisíc pracovníkov, no približne rovnaký počet zostane pred bránami Novej gdanskej lodenice, ako znie názov nového podniku. Zaujímavé je aj zistenie, že dlhoročný riaditeľ lodenice Ryszard Goluch je v súčasnosti predsedom predstavenstva Novej gdanskej lodenice, teda veľmi rýchlo si presadol na "správnu" stoličku. Nepriateľom číslo dva sa stal bývalý čelný predstaviteľ Solidarity a kedysi blízky priateľ Lecha Walesu Jacek Merkel. Ten zrejme zabudol, že vo svojich začiatkoch tiež pracoval v projekcii lodenice. Inak by totiž nemohol vyhlásiť, že "iba ak lodenica padne, iba vtedy budú v stánkoch na druhý deň noviny a iba vtedy budú pekári piecť chlieb..." Jeden z poslancov opozičnej Únie práce dokonca išiel ešte ďalej, keď vyhlásil: "Lodenica nemusí vyrábať lode. Stačí, ak bude zarábať peniaze..."

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi kolíska sa má teda stať v krátkom čase obeťou. Je to zvláštne, no vývoj sa zastaviť nedá. Lodenica bola dlhé roky zvyknutá na "štátne injekcie" v podobe tučných dotácií. Až v čase, keď sa rozhodlo o jej likvidácii, začali prichádzať zaujímavé zákazky, ktoré by jej zabezpečili prácu na niekoľko rokov dopredu. Má to však háčik, pretože zákazky sú jedna vec a druhou je celková prosperita podniku. S tou je to už oveľa horšie, pretože bez zahraničného investora by inovácia technológie, ako aj celková modernizácia podniku jednoducho nebola možná. Príklad Gdanskej lodenice je iba jedným z tých smutných príkladov, kde sa ukazuje v plnej nahote, že z minulosti sa žiť nedá. Netreba preto hľadať za všetkým len politické dôvody (pretože aj o takých sa hovorí), podľa ktorých by malo ísť o akúsi odvetu poľskej ľavice voči Lechovi Walesovi. Ten pravý dôvod je oveľa pragmatickejší: ako hovorí jeden klasik na slovenskej politickej scéne: "ekonomika nepustí". Falošné nádeje, ktoré vkladal šéf odborovej centrály Solidarity v lodenici Jerzy Borowczak do slov ministra Kaczmarka, sa totiž ukázali byť zavádzajúcim manévrom. Kaczmarek údajne sľúbil, že lodenicu zachráni, ak bude jej osadenstvo pokojné... Borowczakov príklad traktorového koncernu Ursus, ktorý je údajne "bližšie Varšavy" tiež neobstojí, pretože Ursus bol schopný za posledné tri roky urobiť na rozdiel od lodenice malý zázrak: reštrukturalizoval zásadne výrobný program, prepustil takmer 5 tisíc ľudí, značne zvýšil export a zbavil sa tzv.sociálnej sféry... Iba tak dnes možno prežiť. A najmä to v Gdansku nepochopili a zostali na pozícii urazených štrajkujúcich z čias Solidarity... Iný osud ako zánik preto ani nemohli očakávať.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu