Legenda svetového skoku do diaľky Bob Beamon sa obáva straty svojho postavenia v atletickej histórii. V roku 1968 si na OH v Mexiku svojím "zlatým" skokom 890 cm zabezpečil primát svetového rekordéra. Až do roku 1991 zostal tento skok neprekonaný. Podarilo sa to až Mikovi Powellovi, ktorý na MS v Tokiu prekonal fenomenálny rekord skokom o 5 cm dlhším. Beamonov výkon zostáva aj naďalej druhým najlepším. Američan si však myslí, že Powellov svetový rekord bude v blízkej dobe prekonaný. Asi už v Atlante. Za favorita číslo jeden považuje kubánskeho atléta Ivana Pedroseho.
Sanchezová čakala rýchlejšie odbavenie
Zložité administratívne opatrenia, vrátane dvojhodinového čakania na akreditáciu, zaskočili po prílete do Atlanty španielsku tenistku a druhú hráčku svetového rebríčka Arantxu Sanchezovú-Vicariovú. "Myslela som si, že hry budú organizačne lepšie zvládnuté, než to bolo v Barcelone," povedala držiteľka striebornej medaily z dvojhry a bronzovej zo štvorhry z Barcelony. Po odrieknutí účasti svetovej jednotky Steffi Grafovej sa Arantxa stáva jednou z horúcich favoritiek na titul. "Súťaž v Atlante je porovnateľná s grandslamovým turnajom. Moja prípadná výhra by o čosi zmiernila pocity sklamania z finálových prehier na French Open a vo Wimbledone. Turnaj je zároveň dobrou prípravou na US Open."
Evansová po OH končí
Plavecká rekordérka na dlhých tratiach Janet Evansová z USA sa rozhodla zanechať po olympiáde aktívnu činnosť. Vystúpenie na svojich tretích OH by 24-ročná držiteľka štyroch zlatých olympijských medailí chcela absolvovať predovšetkým pre radosť. "Najradšej spomínam na rok 1988, keď som v Soule ešte nebola známa a v súboji s nemeckými plavkyňami som nemala čo stratiť. O štyri roky neskôr som v Barcelone obhajovala víťazstvo na 400 i 800 m v. sp., čo mi dosť zväzovalo ruky i nohy," povedala Evansová.
Atlanta `96 na Internete
Celé olympijské hry sa ponesú v znamení Internetu. Firma IBM, ktorá zabezpečuje po informačnej stránke olympijské vrcholy pravidelne už od roku 1960, sa odhodlala počas olympiády v Atlante ukázať celému svetu využitie najnovšieho mediálneho prostriedku. Počas hier bude priamo v Atlante pre potreby organizátorov, novinárov a samotných účastníkov v prevádzke 7000 počítačov, ktoré využívajú desaťtisíc km sklených a medených vlákien. K dispozícii bude 37 rôznych aplikácií, ktoré budú informovať počas niekoľkých minút o najnovších výsledkoch a udalostiach z jednotlivých športovísk.
Atómový odpad za olympijskou dedinou
Olympijská dedina žije predstaveniami rockových hviezd a elitní atléti stoja v rade do kaderníckych salónov, aby sa pred televíznymi divákmi mohli predstaviť v tom najlepšom svetle. Ale kúsok za olympijskou dedinou je nainštalované nukleárne zariadenie, obsahujúce vysoko rádioaktívny materiál, ktorý, ako niektorí tvrdia, by mohol byť hrozbou pre atlantskú olympiádu. Množia sa hlasy tých, ktorí tvrdia, že ak by došlo k zlyhaniu zariadenia, celá Atlanta by sa upražila. Organizátori naopak tvrdia, že nukleárne reaktory sú pod sprísneným bezpečnostným dohľadom a zdôrazňujú, že z rádioaktívneho materiálu a vysoko nebezpečného kobaltu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Nehrozí ďalšia emigrácia?
Oficiálni predstavitelia kubánskeho olympijského zväzu oznámili, že emigrácia troch špičkových kubánskych športovcov do USA počas uplynulých dvoch týždňov sa zaraďuje do kategórie ojedinelých prípadov, ktoré by sa v Atlante nemali opakovať. "Tieto prípady spôsobené predovšetkým vidinou lepšieho zárobku nemôžu v nijakom prípade narušiť vlastenecké cítenie našej olympijskej delegácie," povedal na margo toho vedúci kubánského tímu Jose Ramon Fernandez a dodal, že Kuba sa bude usilovať prekonať počet medailí získaných na poslednej olympiáde v Barcelone (14 - 6 - 11), hoci v dôsledku zníženia nákladov bude kubánska výprava pozostávať iba zo 170 športovcov. Kubánsky tím v uplynulých dňoch opustili boxeri Joel Casamayor - zlatý z Barcelony v kategórii do 54 kg a Ramon Garbey - pretekár v kategórii do 81 kg, ktorých by podľa najnovších informácii mali nahradiť Lorenzo Aragon resp. Freddy Rojas.
Posledná olympiáda Hongkongu
Britská kolónia Hongkong bude na tohtoročných olympijských hrách v Atlante naposledy zastúpená popri názve Hongkong tiež vlastnou samostatnou výpravou, zástavou a štátnou hymnou. Ako oznámil generálny sekretár Čínskeho olympijského výboru Wej Ťi-chung na tlačovej konferencii, v budúcnosti bude ostrov v Juhočínskom mori vystupovať na olympijských hrách pod názvom "Čína - Hongkong". V roku 1997 vyprší platnosť britsko-čínskej zmluvy o prenájme Hongkongu na 99 rokov Veľkej Británii a ostrov pripadne naspäť Číne.
Výbuch lietadla nemôže ohroziť bezpečnosť OH
Výbuch lietadla spoločnosti TWA pri Long Islande nie je dôvodom, aby organizátori OH podliehali panike, ubezpečili predstavitelia bezpečnostných síl OH v Atlante. Bezpečnostné agentúry neohlásili prijatie žiadnych okamžitých opatrení v súvislosti s touto udalosťou. Uviedli, že terajší vysoký stupeň bezpečnosti je dostatočný a neplánujú ho meniť, kým si to situácia nebude skutočne vyžadovať. "Je predčasné sa k tomu vyjadrovať," povedala hovorkyňa úradu bezpečnosti atlantského organizačného výboru. "Máme dobrú spravodajskú službu. Budeme pozorne sledovať priebeh vyšetrovania prípadu, ale je príliš skoro podnikať čokoľvek na základe predbežných informácií." Hovorca velenia štátnej polície, ktorej 4500 príslušníkov bude prítomných na OH, povedal, že vedenie organizácie sa takisto rozhodlo, že počká a uvidí.