Ministri životného prostredia z takmer 60 krajín sa v Ženeve v rámci medzinárodnej konferencie o zmenách podnebia v noci na včera dohodli na spoločnom vyhlásení o ochrane podnebia na zemi. Oznámil to pred delegátmi 150 krajín predseda konferencie Chen Chimutengwende, minister životného prostredia zo Zimbabwe. V texte vyhlásenia, o ktorom sa hlasovalo ešte včera odpoludnia, sa požaduje vypracovanie záväzného protokolu o poklese uhličitých emisií od roku 2000 a hovorí sa v ňom o klimatických zmenách spôsobených človekom. Konkrétne sprísnenie konvencie OSN o podnebí by sa potom malo stať cieľom budúcej konferencie, ktorá sa uskutoční v roku 1997 v Japonsku.
ŠTRAJK V LONDÝNE
Najhoršiemu dopravnému chaosu za uplynulých sedem rokov boli včera vinou štrajku zamestnancov vystavení obyvatelia a návštevníci britského hlavného mesta. Viac než milión ľudí muselo ráno v Londýne použiť autobus, osobné auto alebo bicykel. Mnohí išli do práce pešo. Takmer všetkých 270 staníc metra bolo uzavretých. Medzi centrom Londýna a letiskom Heathrow jazdili iba
tri vlakové súpravy. Včerajší štrajk zamestnancov metra bude stáť britskú ekonomiku 30 miliónov libier. Odborové zväzy zamestnancov londýnskeho metra, požadujúce zlepšenie pracovných podmienok, pripravujú v letnom období ďalších 8 štrajkov.
ÚTOK NA KÁBULSKÉ TRHOVISKO
Najmenej 12 osôb včera zabili a 30 zranili rakety, ktoré dopadli na rušné trhovisko v afganskom hlavnom meste Kábul. Informovali o tom lekári a očití svedkovia. Väčšinu obetí tvoria predavači ovocia a zeleniny a ich zákazníci vrátane žien a detí. Jedna z rakiet odpálených asi povstaleckým hnutím Taliban dopadla do stredu trhoviska. Medzi troskami a desiatkami prevrátených dvojkolesových vozíkov s ovocím tam bolo vidieť znetvorené telá a kaluže krvi. Útok sa odohral krátko predpoludním, keď mnoho obyvateľov nakupovalo na víkend, ktorý sa v islamských krajinách začína v piatok.
VIDEONAHRÁVKA ZA SLOBODU NA BARME
Vodkyňa hnutia za demokraciu v Barme a nositeľka Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij včera vo videonahrávke prepašovanej z Barmy vyzvala na medzinárodné sankcie, ktoré by prinútili vojenskú vládu v Rangune na politické zmeny. "Chceme také sankcie, ktoré dajú jasne najavo, že hospodárske zmeny v Barme nie sú možné bez politických zmien," uviedla Su Ťij v nahrávke, ktorú včera zverejnili poslanci Európskeho parlamentu. Bojovníčka za demokraciu odmietla obavy, že sankcie postihnú prostých obyvateľov Barmy. "Myslím, že sankcie budú mať vplyv len na privilegovaných ľudí," povedala.
KĽDR CHCE MIEROVÉ ROZHOVORY
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) prejavila záujem zúčastniť sa na USA a Južnou Kóreou navrhovaných rozhovorov dvoch proti dvom (KĽDR a Južnej Kórey na jednej strane a USA a Číny na strane druhej) o mieri v rozdelenej Kórei. Vyplýva to zo včerajšieho oznámenia ministerstva zahraničných vecí v Soule. Na stretnutí amerických a severokórejských vládnych predstaviteľov, ktoré sa konalo minulý týždeň na zastupiteľstve KĽDR pri OSN v New Yorku, Washington prisľúbil rad opatrení na podporu KĽDR.