Mám síce len 17, ale nie som až taký "buk" do politiky, ako si mnohí dospelí o -násťročných myslia. Počúvam rádio, čítam noviny, pozerám telku, no až príliš často sa tu objavujú dve informácie, o ktorých by som sa rada zmienila.
Jednou je únos Michala Kováča ml. Trvá to už tak dlho, no masmédiá sú tým stále preplnené a ja, aj keď o tomto prípade veľa neviem, už začínam toho človeka ľutovať. Nie preto, že by bol synom pána prezidenta, ani pre jeho pekné oči, ale preto, lebo je to človek so svojimi citmi, ktoré po tom všetkom, čo prežil, už musia byť pekne doráňané.
Druhou neustále omieľanou informáciou je vstup Slovenska do NATO. Myslím si, že takému našincovi, ktorý sa stará hlavne o to, aby uživil svoju rodinu, je úplne jedno, či v NATO je alebo nie. Preňho je dôležité, aby mäso zasa nezdraželo a 1. FC zasa neprehral. Nechcem našim pánom poslancom radiť, to by som si ako neplnoletá nikdy nedovolila (možno neskôr), ale radšej by sa mali starať o to, aby sa nepoložilo naše zdravotníctvo, školstvo, aby sme nemuseli kupovať zemiaky v zahraničí, aby sme nemali bezdomovcov, aby toľko ľudí nežilo pod hranicou životného minima a aby viac nepribúdalo drogovo závislých.
Pre mladých ľudí je síce dôležité, kto uniesol Michala Kováča ml., veď táto udalosť nám robí negatívnu reklamu v očiach zahraničia, ale dôležitejšie pre nich je, či budú mať kde bývať, za čo študovať i nakupovať.
Z. R., Košice
Slovensko na ceste do orwelovského skanzenu?
Mám pocit, že postavičkám Orwelových románov sa súčasné Slovensko veľmi nepáči. "Nemusíme byť majstrami sveta, stačí, keď porazíme Čechov," vlieval svojho času svojskú "národnú hrdosť" do žíl našich hokejistov samotný premiér. "Ide nám o národ," dušuje sa ten, z ktorého odstrčenie od privatizačného koláča temer urobilo demokrata. Máme i ubiedeného proletára, čo z bavoráku kričí o krádežiach pri privatizácii, ktorú vlastne sám organizuje a za ktorú zodpovedá. A odporného pavúka spriadajúceho sieť proticirkevných a protidemokratických pavučín, ktorého slovník na nedávno zverejnenej nahrávke telefonického hovoru silne pripomína slovník večne opitého paholka.
Do tohto neslávneho panoptika minulosti sa tlačí i oprášený Karol Marx vracajúci sa z Ukrajiny, ktorému tak učarovala stabilita vlády v socializme. A profesionálni národovci, čo za dobrý bakšiš vatry preskakujú, Váh plťami splavujú. A kriminálni inšpektori, čo fiasko vyšetrovateľa považujú za dobre odvedenú prácu. A "demokrati", čo opozíciu i pravdu hľadajúcich novinárov považujú za nepriateľov, za zradcov vlasti. Máme i mizerné platy sprevádzané grandióznymi ekonomickými úspechmi, zanikajúcu kultúru, falšovanie dejín, upadajúce školstvo i hrdé reči o najväčších činoch od deviateho storočia. Hotový skanzen socializmu.
Ale ktože by dnes chcel žiť v skanzene. Vari iba tí, čo si na viac netrúfajú, čo neveria, že sa dá žiť inak, lepšie. Vari iba Ťapákovci, z ktorých sa smiala už Timrava. A ktorých hrdinovia Orwelových románov potrebovali k vybudovaniu svojho sveta. Sme to my?
PAVOL STANO, Nový Smokovec
Trochu drahý špás
Keby nie dobrého anjela, človek by sa ani nedozvedel, na čo míňa naše peniažky košický magistrát. Tým nákladným dielom sú intarzované tabule s menami otcov mesta, od prvopočiatkov až do dneška, umiestnené v Jakabovom paláci.
Do roku 1918 sú mená vypísané latinsky, potom nastáva jednoznačná vláda slovenčiny. Košičania však vedia, že tomu tak vôbec nebolo a za horthyovskej okupácie Slovák na čele mesta nemal najmenšiu šancu.
Bolo by preto od iniciátorov tabúľ oveľa rozumnejšie, keby zachovali správnu mieru a všetky mená až dodnes vypisovali latinsky. Osobne pán Kopnický a verím, že ani pán Bauer by sa vôbec neurazili.
Bolo by veľmi dôležité spraviť v tejto veci aj druhý krok. Presne uviesť, ktorí otcovia mesta boli volení (čo len formálne) a ktorí iba menovaní z politickej moci. Potom by sme sa nehanbili uviesť ani meno nyilašského mešťanostu, lebo zástupca národného výboru v ilegalite roku 1944 skutočnú výkonnú moc nemal a na radnici nesedel.
Dúfam, že dezinformujúca tabuľa z Jakabovho paláca ako prišla, tak aj odíde. Skrátka a múdro, za mená reprezentantov nijakej totality sa netreba hanbiť. Sú to dejiny.
ŠTEFAN ELIÁŠ, Košice
Papierová spotreba vody a čierni podnájomníci
Hovorí sa, že papier veľa znesie, podľa toho sa riadi aj Správa a údržba bytov Košice III Furča. Nájomníci, ktorí ešte doteraz nemali namontované vodomery, majú smolu, pretože spotrebu teplej a studenej vody mali vypočítanú odhadom. Je to jednoduchá matematika. Dodávatelia vody teplárne a vodárne predložili ročné faktúry "vraj podľa spoločného vodomeru v bloku" na SaÚB a tá to potom rozpísala - podelila počtom evidovaných osôb v celom bloku podľa výmeru ešte spred niekoľkých rokov. Takže neoverené počty osôb v domácnostiach boli rozhodujúcim kritériom pri spotrebe vody. Vôbec už nikoho nezaujímalo, že časom sa tento počet osôb mohol zmeniť najmä u starších nájomníkov, ktorých deti sa osamostatnili a odsťahovali. Možno v tomto prípade je to chyba nájomníka, že nezahlásil zmenu osôb v byte. Ale sú aj také prípady, kde pôvodný nájomník "na čierno" prenajal štátny byt ďalšiemu podnájomníkovi, ktorý má viacčlennú rodinu, takže počet osôb v byte sa podstatne zmenil. V Košiciach je už veľa takýchto bytov, ktoré obývajú "tzv." podnájomníci bez výmeru a nájomné platia na meno skutočného nájomníka bytu. Tak vznikajú čierni odberatelia vody, nehovorím už o predimenzovaní bytov. Je predsa nemysliteľné, aby jedna osoba v byte, ktorá neohlásila zmenu osôb ročne spotrebovala 250 m3 vody a tým mala nedoplatok a na druhej strane viacčlenná rodina, ktorá neoprávnene býva v byte, kde predtým bývala jedna osoba, má preplatok. Je to chyba SaÚB, že aspoň raz ročne nerobí kontroly, kto a koľko osôb skutočne v byte býva. Papierová spotreba vody je jedna vec a skutočnosť je iná. Už teraz v niektorých domácnostiach sa ukazuje, že spotreba vody bola nadhodnotená, čo dokazujú aj vyúčtovania - preplatky u tých nájomníkov, ktorí už vodomery majú. Treba len dúfať, že po namontovaní ďalších vodomerov sa nezmenia kritériá a sadzby za spotrebu vody. Ešte na adresu dodávateľov vody, čo urobia potom, keď skutočná spotreba vody podľa stavu vodomerov klesne asi o 50 % oproti tej nekontrolovateľnej papierovej spotrebe? Bude ešte potrebná vodárenská nádrž "tzv." Tichý Potok?
ŠTEFAN KALOK, Košice