Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Predseda nadácie Glasnosť o prezidentských voľbách v Rusku: "Z pohľadu morálky bolo správne hlasovať proti obom"

Sergej Grigorianc je predsedom nadácie Glasnosť, ktorú založila v roku 1987 skupina ochracov ľudských práv, prepustených z trestných táborov a väzenia. Vydávali prvé nezávislé noviny Glasnosť, ktoré zanikli v roku 1990. Po nich pôsobila informačná agentúr

a rovnakého mena, zanikla v roku 1993. Dnes sa nadácia venuje o.i. zberu informácií a analýze činnosti sovietskych zvláštnych služieb. Sergej Grigorianc poskytol denníkom SME a Pravda nasledujúci rozhovor.

# Pokladáte ruské prezidentské voľby za víťazstvo demokracie?

"Hovoriť o víťazstve demokracie je ešte predčasné. Napríklad preto, že demokracia jednoducho nebola ani v rokoch predošlej vlády Jeľcina a samotné sľuby, ktoré sa dávali v čase predvolebnej kampane, nestačia na to, aby sme uverili, že demokracia príde po týchto voľbách, keďže Jeľcin dal už mnoho sľubov a zostali nielen nesplnené, ale skôr naopak, prišla obludná vojna a zabíjanie pokojného obyvateľstva v Čečensku. Obe časti Jeľcinovho tábora, ktorý dnes zdanlivo slávi svoje víťazstvo, nevzbudzujú v súvislosti s triumfom demokracie veľké nádeje."

Skryť Vypnúť reklamu

# Môžete spresniť tieto dve skupiny?

"Na jednej strane sú to tí ľudia, ktorých na Západe nazývajú práve demokratmi. Napríklad Sergej Filatov, Sergej Stepašin, Čubajs a ďalší, ktorí sa zaoberali sčasti predvolebnou kampaňou prezidenta, sčasti rokovaniami v Čečensku. Mohlo by sa zdať, že práve oni zvíťazili nad ľuďmi, voči ktorým vládla vo všeobecnosti nepriaznivá nálada - vedúcimi zvláštnych služieb, Barsukovom, Koržakovom, Soskovcom."

# Ste si istý, že títo ľuďia boli porazení, alebo to bolo len zohrané pre volebnú agitáciu?

"Myslím si, že nešlo o divadlo, že tu bol reálny spor. Pre zvláštne služby bolo skutočne výhodné odvolať voľby s tým, že závislosť Jeľcina od nich by ešte viac vzrástla a opieral by sa len o silu. Žiadne skutočné premeny v štruktúre týchto služieb sa neuskutočnili, nezmenilo sa obludné zákonodárstvo dávajúce Federálnej bezpečnostnej službe také právomoci, aké tajné služby v ZSSR nikdy nemali. Navyše nesmieme zabúdať, že sama víťazná skupina iniciovala a nesie vinu práve na vojne v Čečensku. Šachraj, Stepašin, Filatov na rôznych stupňoch robili všetko pre to, aby ju najprv začali, a potom ospravedlnili zločiny, ktoré sa tam udiali.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane teraz iste púta veľkú pozornosť postava generála Lebeďa a už prvé vyhlásenie tohto nového prezidentovho pomocníka vyvolávajú veľké obavy. Výzva zakázať v Rusku všetky cirkvi okrem právoslávia, islamu a budhizmu. Objavujú sa isté antisemitské nálady či vyhlásenia typu - všetci provokatéri najprv poznajú bolesť a potom budú "sedieť", čo pripomína ak nie stalinské, tak brežnevské časy. Osoba Lebeďa veľké nádeje v súvislosti s demokraciou a ochranou ľudských práv nevzbudzuje."

# Ak možno urobiť nejakú prognózu k osobe Lebeďa - vzniká dojem, že v Jeľcinovom tíme ho mnohí ľudia využili pred voľbami, a teraz bude zbytočný.

"Lebeď dnes veľmi vyhovuje časti prezidentovho aparátu. Iste bude objektom kritiky, objektom nespokojnosti, bude plniť všetky úlohy, ktoré sú pre nich neľahké. A tak budú vyzerať ako nádherné holuby vedľa zlého jastraba. No dnes sa nikto nechystá dať mu do rúk diktátorskú moc."

Skryť Vypnúť reklamu

# Myslíte si, že samotné voľby boli demokratické, rovnoprávne, slobodné?

"Ste v Moskve a sami ste videli - pri úplnom nedostatku mojich sympatií k Ziuganovovi a komunistom - že ani jeden plagát Ziuganova v Moskve jednoducho nie je. Rovnako to, že Ziuganov prakticky nedostal priestor v televízii a všetky jeho vyhlásenia komentovali rôzni hlásatelia tým či oným spôsobom. To všetko bola, samozrejme, cielená obludná propagandistická kampaň v prospech terajšieho prezidenta. Okrem toho na volebnom lístku neboli dve, ale tri kolónky - okrem Jeľcina a Ziuganova aj kolónka "proti obom". Ak aj Ziuganovovi nejakých desať minút za tri mesiace v televízii dali, pretože boli povinní zo zákona, stúpenci agitácie proti obom nedostali ani minútu - je to možno nedostatok zákona. "

Skryť Vypnúť reklamu

# Pokladáte hlasovanie proti obom v tejto situácii za správne?

"Z pohľadu morálky je to bezpochyby správne. Tak či onak, nie je jednoduché zabudnúť na zločiny a podporu zločincov. Už to, čo sa stalo v Čečensku, je zločinom podľa ruských i medzinárodných noriem."

# Aké šance vidíte teraz po voľbách?

"Je ťažké predpovedať, čo bude, pretože nevieme, do akej miery sa Jeľcin vzdá svojich predvolebných sľubov a do akej miery sa vybudované zachová. Okrem toho sú tu reálne hrozby z rôznych strán, nevieme, čo bude v Čečensku, od toho závisí v Rusku mnohé. Nadácia Glasnosť bola organizátorom medzinárodného tribunálu o Čečensku, aktívne sa ním zaoberáme ako ruským problémom, nie ako problémom Čečenska. Je tu prirodzená cesta rozvoja európskej civilizácie, a Rusko je predsa európska krajina, krajina so starou kultúrou. To, čo sa deje dnes, je prirodzené - na nič iné Rusko pripravené nebolo. Hovoriť, že demokrati utrpeli porážku, že je to neočakávané a strašné, je to isté, ako ľutovať, že neapolské kniežatstvo sa neubránilo Napoleonovi."

Skryť Vypnúť reklamu

# Proti vojne v Čečensku protestovalo pár desiatok ľudí. Neexistoval nástroj, ktorý by tlačil na Kremeľ v zmysle - my tú vojnu nechceme. Zdá sa, akoby ľudia demokratické cítenie nemali, alebo niet nástroja, ktorý by táto sila využila.

"Máte celkom pravdu. I tie nástroje, ktoré akoby existovali, napríklad Duma a niektoré strany, ktoré vystupovali proti vojne v televízii, majú tak malý vplyv na ruskú politiku ako voľby, ktoré boli manipulované - i vo všetkých ostatných otázkach, vrátane najdôležitejších, ako je vojna v Čečensku, s mienkou ruského ľudu nikto neráta a ruské vedenie má na to všetky možnosti. I to je dôkaz, ako ďaleko sme od demokracie."

# Na Slovensku existujú vo vzťahu k Rusku na jednej strane tradičné kontakty a blízkosť kultúr, na druhej strane s obavami o demokraciu v Rusku vznikajú obavy o vlastnú bezpečnosť. Ako chápete snahy stredoeurópskych krajín vstúpiť do NATO a otázku vybudovania novej železnej opony?

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemyslím si, že je potrebné stavať novú železnú oponu, pretože Rusko je zaujímavé pre krajiny strednej Európy nielen pre spoločné slovanské korene, ale i tým, že Rusko nie je jedinou krajinou. Rusko je viac ako ktorákoľvek iná krajina vnútorne rozdelené na tatársko-mongolskú časť, ktorá je najčastejšie nositeľom moci a európsku civilizáciu, ktorá je skôr obeťou tejto moci. Dnes je veľmi dôležité snažiť sa upevniť demokraciu, demokratické európske základy v Rusku, ktoré zmenia i charakter vzťahov Ruska so susedmi, urobia ich menej nebezpečnými. Hrozba zostáva nielen v Čečensku - zazneli priame hrozby na adresu Estónska, a nielen Estónska - v Rusku sú ľudia, ktorí si chcú omočiť čižmy vo vodách Indického oceána. Bezpečnostná politika sa musí vytvárať, samozrejme, s ohľadom na dnešnú realitu, a nie zajtrajšie nádeje. Preto môže byť spoliehanie sa na Západ v tomto veľmi zložitom čase dnes oprávnené, ale dlhodobá politika sa musí vytvárať tak, aby potreba železnej opony už nebola."

Skryť Vypnúť reklamu

# Myslíte si, že rozšírenie NATO ohrozuje ruské záujmy?

"Nie, nemyslím si, že rozšírenie NATO hrozí Rusku, pretože si myslím, že neexistuje záujem začínať vojnu s hocikým, zvlášť s Ruskom. Je pochopiteľné, prečo proti tomu vystupujú ruskí lídri - zmenšuje to možnosť ruského vplyvu v Európe i vo svete. Zvyšovať závislosť európskych krajín od Ruska by možno nebolo hlúpe, keby sa ruská politika v danom prípade opäť necharakterizovala správaním ruskej armády v Čečensku. Sami sú si vinní za to, že európske krajiny hľadajú ochranu."

# Svojho času ste boli väznený, myslíte si, že sa čosi podobné ešte môže stať?

"Istý počet mojich priateľov je už dnes, za Jeľcina, vo väzení. Dnešná moc si vybrala ľahšiu cestu - myslí si, že je ľahšie, rýchlejšie a efektívnejšie zabíjať, než súdiť a posielať do táborov. Zabili môjho syna - stalo sa to celkom nedávno, zabili redaktora Literaturnych novostí, jedného z vodcov talianskej Radikálnej strany zabili v Moskve zjavne z politických dôvodov zvláštne služby. V tejto súvislosti vôbec nemožno povedať, že terajšia situácia je lepšia, ako bola za Brežneva. Chýba stredný stupeň kontroly - nespojený s násilím."

Skryť Vypnúť reklamu

# Kontroluje zvláštne služby parlament?

"Nie. Neexistuje žiadny mechanizmus kontroly. Je parlamentná bezpečnostná komisia, ale nemá nijaké možnosti kontroly. Teoreticky by ich mohol kontrolovať prezident, ale háčik je v tom, že ani on na to nemá aparát. Okrem toho pokračuje neobmedzené rozširovanie funkcií tajnej služby. Filatov, v čase, keď bol šéfom prezidentovho aparátu, povedal - pochopte, že bezpečnostná služba prezidenta sa zaoberá nielen jeho fyzickou bezpečnosťou, ale všetkým tým, čím sa zaoberá prezident".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 2. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 3. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 4. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 7. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 8. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 10. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 1. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 2. SodaStream predstavuje príchute ikonických nápojov od PepsiCo
 3. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 4. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 5. Biobavlnu nahradila viskóza
 6. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 7. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 8. Helping people with apps and social networks in Kosice
 9. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 10. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 52 381
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 507
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 24 255
 4. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 23 367
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 17 532
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 12 153
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 783
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 635
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 9 139
 10. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a slovenský minister financií Igor Matovič.

Na to, aby ste skončili vo väzení, kradnúť nemusíte.

11. apr
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Už aj v OĽaNO trochu hryzkajú

Peter Tkačenko

Nie je ťažké pochopiť, kto ťahá premiérsku stranu ku dnu.

6 h
Autorská strana Miroslava Beblavého

Tajomná žena, z ktorej Matovič šalie

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Ako Ficov kubánsky liek zostal v skladoch.

9 h