Rožňava (SNV-um) - Podľa aktuálnych výskumov Ústavu turizmu v Bratislave, zanechá zahraničný turista na Slovensku denne v priemere 28 až 36 dolárov, no na Gemeri, v tejto klenotnici prírodných krás a historických pamiatok, paradoxne len šesť. Región, po okrese Rimavská Sobota s najväčším počtom nezamestnaných, kde má každá nová pracovná príležitosť doslova cenu zlata, akoby nemohol prekonať vlastné zakliatie a predať sám seba. Pritom o šanci, ktorú rozvoj cestovného ruchu Gemerčanom poskytuje, sa tu hovorí často, na všetkých možných úrovniach. Naposledy, minulý týždeň, tu o tom diskutovali na Okresnom úrade v Rožňave zainteresovaní predstavitelia štátnej správy a samosprávy. Dávno pred nimi rozbehlo mesto Rožňava v rámci programu Overture projekt oživenia turistiky v regióne, v spolupráci so západnými expertmi, ktorý však stále zostáva len v polohe teoretickej. Gemeru chýbajú investície, ale i zdravá odvaha podnikateľov ochotných tiež zdravo riskovať. Naopak, tunajší akoby sa nevedeli vymaniť zo zovretia okolitých hôr a namiesto smelého rozbehu s jasnou perspektívou, spoliehajú sa na okamžitý zisk. "Je to krátkozrakosť i neznalosť pravidiel o tom, ako byť úspešný," povedal pre SNV vedúci odboru regionálneho rozvoja na OÚ v Rožňave Ing. Miroslav Boldyš. "Máme podrobne rozpracovanú koncepciu rozvoja cestovného ruchu a konzultujeme ju s ministerstvom hospodárstva. Citeľne chýba fond pre cestovný ruch, aj keď sa nechceme spoliehať len na dotácie. Chceli by sme u nás vytvoriť poradenské centrá, rozvojové agentúry, vysvetľovať ako na to, odkiaľ získať zdroje. S našimi podnikateľmi je však reč, nasadzujú vo všeobecnosti najvyššie ceny na Slovensku..."
Gemeru chýbajú hotely, reštaurácie, bazény, služby všetkého druhu. Kto sem príde, zvyčajne si pozrie krajinu a odíde minúť peniaze na Spiš či do Tatier. Atrakcia sem, atrakcia tam, treba sa najesť, zabaviť a vyspať. Pritom tu jestvuje už 120 projektov orientovaných na túto oblasť. Ťažko sa však dostávajú zo zásuviek na svetlo sveta. "Naši priatelia zo západoeurópskych krajín ponúknu know-how, málokedy však peniaze," konštatoval M. Boldyš.
Aj keď štátna pokladnica neoplýva prebytkom zdrojov, možno by v tomto prípade, v situácii regiónu postihnutého útlmom tradičnej baníckej výroby a 23%-nou mierou nezamestnanosti, našiel svoje opodstatnenie aj diferencovaný prístup vlády, formou mimoriadnej injekcie. Prvou optimistickou lastovičkou je podnikateľ Králik. Prenajal si celý areál Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá už tradične má medzi početnými jaskyňami Gemera najvyššiu návštevnosť. Podľa Ing. Boldyša sa zameriava na skvalitnenie a rozšírenie ubytovacích a stravovacích služieb, čo je tá najsprávnejšia cesta.
Všetci, čo veria krásam Gemera, však nepochybujú, že jaskyne, planiny, lesy, jazerá, kaštiele a hrady v tomto jedinečnom kraji raz ponúknu šancu na lepší život ich obyvateľom a turistom nové zážitky. Treba ich však v regióne udržať.