Utorok, 2. marec, 2021 | Meniny má AnežkaKrížovkyKrížovky

Sme vo svete

Tragédia na pretekoch Indycar

Americký nováčik Jeff Krosnoff a traťový komisár Gary Arvin tragicky zahynuli pri havárii počas nedeľňajších pretekov série Indycar v kanadskom Toronte. Do konca pretekov chýbali tri kolá, keď sa Krosnoffova Toyota dostala do kolízie s monopostmi Steffana Johanssona a Andre Ribeiru na najrýchlejšom úseku 2,9 km okruhu. Pretekárovo auto vyletelo do vzduchu, niekoľkokrát sa prevrátilo a prudko sa odrazilo do ochranného oplotenia, pričom kusy auta sa rozleteli po celej trati. Motor a prevodovka sa následkom nárazu oddelili od kokpitu a jazdec bezmocne uväznený v kokpite nakoniec "pristál" na trati. Preteky boli okamžite prerušené a príslušníci záchranných jednotiek vytiahli pretekára z vraku. 31-ročný Krosnoff pochádzajúci z Oklahomy a štartujúci prvý rok v sérii Indycar svojim zraneniam onedlho podľahol. Stal sa tak od roku 1973 prvým pretekárom série, ktorý zomrel na následky zranení utrpených v pretekoch. Trosky Krosnoffovho auta spôsobili smrť traťového komisára Garyho Arvina a navyše zranili niekoľko divákov, ktorí sa teraz liečia v nemocnici.

Olajuwon predĹžil zmluvu s houstonom

Center Houstonu Rockets, jedného z popredných tímov najvyššej americkej basketbalovej súťaže, Hakeem Olajuwon podpísal so svojím materským klubom novú päťročnú zmluvu, ktorá mu vynesie 55-60 miliónov dolárov. V zmluve je stanovené, že počas nasledujúcej sezóny Olajuwon zarobí približne 8 miliónov dolárov, pričom v každej sezóne sa môže jeho základný plat zvýšiť až o 20 percent. Kontrakt nadobudne účinnosť až po schválení vedením NBA. 33-ročný basketbalista, v súčasnosti sa pripravujúci na OH, sa tak vyhol špekuláciám spojeným s postavením voľného agenta po skončení ročníka 1996-1997 a podľa vyjadrenia mnohých odborníkov preukázal tým doživotnú vernosť svojmu terajšiemu klubu, za ktorý odohral už 12 sezón.

Casalsová uvedená do dvorany slávy

Americká tenistka Rosie Casalsová je ďalšou športovkyňou, ktorú uviedli do dvorany slávy. Za tento úspech vďačí táto dvanásťnásobná víťazka grandslamových turnajov vo štvorhre žien svojej bývalej tenisovej partnerke Martine Navrátilovej, s ktorou vyhrala tri turnaje, no hlavne Billy Jean Kingovej, s ktorou triumfovala na väčšine turnajov a s ktorou ju navyše spája dlhoročné priateľstvo. Casalsová si takto spomína na svoju bývalú partnerku: "Počas našej spoločnej kariéry sme sa veľakrát ocitli v situácii, že sme prehrávali 1:5 a hrozila nám strata setu, či celého zápasu. V takých momentoch sa mi Billy Jean pozrela priamo do očí a povedala, že tento zápas ešte otočíme a vyhráme." Zrod jedného z najlepších ženských párov všetkých čias nastal v roku 1970, kedy boli Casalsová a Kingová členkami skupiny deviatich hráčok, ktoré podpísali profesionálny kontrakt s Gladysom Heldmanom, za čo boli vylúčené z účasti na všetkých významných turnajoch. Ich zaťatosť a pevná vôľa však nakoniec priniesli zaslúžené ovocie, navyše Casalsová prispela k vytvoreniu ženskej tenisovej asociácie, pričom v rokoch 1974-1984 bola členkou jej správnej rady.