Poľsko si samo vytvára prekážky pre vstup do EÚ

Dnes sa schádza v Bruseli Rada pridruženia EÚ - Poľsko, aby sa zaoberala poslednými krokmi Varšavy, ktoré by mohli našim severným susedom skomplikovať vopred vydláždenú cestu do Európskej únie. Hovoriť sa bude predovšetkým o obchodných prekážkach, ktoré .

Dnes sa schádza v Bruseli Rada pridruženia EÚ - Poľsko, aby sa zaoberala poslednými krokmi Varšavy, ktoré by mohli našim severným susedom skomplikovať vopred vydláždenú cestu do Európskej únie. Hovoriť sa bude predovšetkým o obchodných prekážkach, ktoré vznikli vo vzťahu EÚ - Poľsko po posledných rozhodnutiach Varšavy.

Tie sa stali terčom kritiky Európskej komisie, ktorá Varšave vyčíta okrem iného aj to, že nekonzultovala viaceré obchodné obmedzenia s Bruselom, čoho dôsledkom je porušenie Európskej dohody a to môže mať za následok konečné zhoršenie obchodných vzťahov medzi Poľskom a EÚ. Doteraz žiadna z asociovaných krajín nedostala také výrazné varovanie ako Varšava, hoci na programe dnešného zasadania Rady bude prerokovaný aj rovnaký dokument medzi EÚ a Maďarskom...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kde teda Poliaci "urobili chybu?" Predovšetkým ide o tzv. protekcionárske opatrenia pri obchode s ropnými produktami, ktoré majú chrániť poľské rafinérie. Podľa komisie je takýto opatrnícky postoj Poľska neadekvátny, pretože neprispieva k vytvoreniu vzájomnej dôvery. To je však len jeden z mnohých príkladov, kde komisia vyjadruje svoju nespokojnosť. Už v minulosti boli terčom kritiky podobné opatrnícke opatrenia Poliakov v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva . Naposledy bolo kritizované Slovensko za "nedostatky v demokratizačnom systéme", no tón kritiky nebol ani zďaleka taký ostrý, ako v prípade Poľska. Mohlo by to znamenať, že Európska komisia sa rozhodla vo vzťahu k asociovaným členom začať uplatňovať oveľa tvrdší meter, ako doteraz. To môže mať za následok, že aj krajiny, ktoré "si boli takmer isté", že budú do EÚ prijaté medzi prvými, sa budú musieť oveľa viac snažiť nielen na poli hospodárskom, ale aj politickom a diplomatickom.

SkryťVypnúť reklamu

Častokrát najmä neuvážené výroky politikov poškodzujú meno tej-ktorej krajiny za jej hranicami, čo napríklad v Bruseli nezostáva bez odozvy. Táto skutočnosť by mohla znamenať doslova pohromu pre niektoré priemyselné podniky, ktoré boli doteraz doslova odkázané na pomoc štátu, čo v konečnom dôsledku vytváralo socialistické vzťahy, pretože tieto podniky by za normálnych okolností už dávno skrachovali.

Týmto Poľsko udržuje umelo zamestnanosť, aby sa predišlo sociálnym nepokojom, a to bez ohľadu na to, či tieto podniky majú perspektívu, alebo nie. Dotácie dokonca smerovali aj do tých podnikov, kde už sú prítomní zahraniční investori, a preto komisia žiada vysvetlenie, či finančné injekcie od poľského štátu získali aj gigantické koncerny General Motors a Daewoo, ktoré chcú postaviť na nohy poľský automobilový priemysel...

SkryťVypnúť reklamu

Rada sa bude preto dnes zaoberať najmä tým, či Poľsko nielen preberá legislatívu EÚ, ale či ju aj aplikuje do každodennej praxe. Poliaci napríklad sľubovali tesne po páde komunizmu výraznú redukciu štátnej správy i počtu ministerstiev a úradov, no podobne, ako v prípade iných postkomunistických krajín, ani vo Varšave sa s týmto problémom doteraz nevysporiadali.

Na záver ešte poznámka: Rady pridruženia sú najvyššími spoločnými orgánmi EÚ a asociovaných krajín, schádzajú sa najmenej raz ročne na úrovni šéfov diplomacie členských krajín EÚ a ministra zahraničných vecí príslušnej pridruženej krajiny, ako aj členov Európskej komisie.

Nielen v prípade Poľska teda ide o mimoriadne zásadný dialóg, pri ktorom sa rozhodne o tom, ktoré z asociovaných krajín sa v dohľadnom čase stanú členmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 353
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 914
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 954
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 424
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 416
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 933
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu