Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Riška pred Dvorščíkom a Valachom, Nagy na 28. mieste

DUBOVÁ (SME - JÁN MIKULA) - Na majstrovstvách Slovenska v cyklistike s hromadným štartom na 189 km v okolí Dubovej a Červeného Kameňa skončili jazdci v cieli na prvých piatich miestach v poradí, ako ich tréner Vendelín Kvetan nominoval pôvodne na OH ...

DUBOVÁ (SME - JÁN MIKULA) - Na majstrovstvách Slovenska v cyklistike s hromadným štartom na 189 km v okolí Dubovej a Červeného Kameňa skončili jazdci v cieli na prvých piatich miestach v poradí, ako ich tréner Vendelín Kvetan nominoval pôvodne na OH v Atlante. Vyhral Martin Riška, práve ten, čo vypadol z nominácie po rozhodnutí Výkonného výboru SZC. "Či mi je ľúto za olympiádou? Keď sa do športu zamieša politika, môžete sa cítiť akokoľvek ukrivdený, ale proti tomu nič nezmôžete. Chcem sa poďakovať tým, ktorí ma podržali, keď som sa po vyradení dostal do depresie. Nikomu z tých, čo mi to urobili, by som to neželal," povedal rodák zo Žiliny, ktorý bol tri razy majstrom Slovenska ako junior. Na ďalších miestach skončili olympionici Dvorščík, obhajca titulu Valach a M. Lipták po skvelom sóle v predposlednom

a poslednom okruhu. "Ak sa má šampionát jazdiť na doraz, tak potom som sa o to pokúsil v posledných kilometroch." Róbert Nagy z Interu skončil na 28. mieste so stratou 21:10 min. "Teraz, keď mám nomináciu istú, som si strážil formu. Potrebujem oddych. Nebojím sa atmosféry v tíme, viem sa dobre pripraviť aj sám. Verím, že mi to dovolia. Pokiaľ ide o vývoj pretekov, nezachytili sme rozhodujúci únik a potom sme už nič nemohli robiť." Od začiatku bolo jasné, že v 62-člennom štartovom poli pôjde o prestížny súboj Trenčína a Interu a trénerov Kvetana a Gálika. Trenčín má 14 cyklistov, Inter 5, takže na prvý pohľad to bolo jasné. "Je to jediný štátom dotovaný oddiel, proti nemu sa nedá jazdiť," konštatoval Gálik. "Našim cieľom bolo pokúšať sa o úniky a z nich si vypracovať čo najlepšie pozície pred cieľom. Zaujímavé, že zrazu v každom úniku naši cyklisti boli najlepší," usmieval sa Kvetan. Zlom nastal vo 4. okruhu, keď sa najskôr z 12-člennej skupiny vyprofilovala 9-členná a potom záverečná trojčlenná. V prvej časti pretekov odviedol veľký kus práce ďalší olympionik Zaduban, ale na Trenčanov boli všetci prikrátki. Od 5. okruhu sa dostala na čelo trojica Riška, Valach, Dvorščík a neustále zvyšovala svoj náskok. V predposlednom okruhu sa sólovo za nimi vydal M. Lipták. Pred posledným stúpaním na Červený Kameň akoby symbolicky "vyslali" dvaja kolegovia Rišku do úniku po titul, sami sa férovo pobili o druhú priečku.

Výsledky: 1. Riška 4:43:23, 2. Dvorščík, 3. Valach obaja + 28 s, 4. M. Lipták (všetci D. Trenčín) + 7:47 min, 5. Zaduban (Dubnica) + 9:18, 6. Baďura (VÚB Trnava) + 9:23, 7. Ďurikovič (Dubnica) + 9:23, 8. Broniš (D. Trenčín) + 9:27, 9. Konrád (VÚB Trnava) + 9:50, 10. D. Grebeči (Slovan) + 10:08... 28. R. Nagy + 21:10 min.