BRATISLAVA (SME - PETER FUKATSCH) - "Každý raz, keď sme vyšli z hotela, nasadli do autobusu smerom na štadión nič sme nevideli. Vždy a všade nás obliehalo tri až štyritisíc fanúšikov. Michael Jordan, Larry Bird i ja sme si pripadali ako Bruce Springsteen, Madonna a Frank Sinatra pri odchode na koncert," spomína na barcelonskú olympiádu Earvin "Magic"
Johnson. Coach Chuck Daly lamentoval: "Nepripravujem športový tím, sprevádzam dvanásť rokových hviezd na turné." Správa z jesene roku 1991, že vedenie National Basketball Association prijalo možnosť Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) postaviť najsilnejší možný tím USA pre Hry XXV. olympiády spôsobilo šok. Megahviezdy Earvin Johnson, Michael Jordan, Larry Bird, John Stockton, Charles Barkley, Scotie Pippen totiž ponuku vďačne prijali. Nebývali síce v olympijskej dedine, ale v hoteli, v ktorom stála izba na noc 900 dolárov. "Bolo tam samé zlato a mramor a strážcovia vraj vynášali novinárov v zuboch," spomína s úsmevom "zúrivec" Sir Charles, teda hviezda Phoenixu Suns Barkley. Na stretnutia amerického Drem Teamu I neplatili žiadne akreditačné karty, len a len zvláštne lístky - na Angolu i Litvu. Mimochodom, Afričanom dali Američania 116:48, Litovcom 127:76 a vo finále Chorvátom 103:70. Hodno spomenúť onen slávny tucet (aj so základnými faktmi), o ktorom dnes vieme takmer všetko, ale pred štyrmi rokmi nám ich basketbal pripadal ako z inej planéty, hoci práve takým zostal.
DREAM TEAM I.: Charles Barkley (Phoenix Suns, na OH priemerne 18 bodov), Michael Jordan (Chicago Bulls, 14,9), Karl Malone (Utah Jazz, 13), Chris Mullin (Golden State Warriors, 12,9), Clyde Drexler (vtedy Portland, dnes Houston Rockets, 10,5), Patrick Ewing (New York Knicks, 9,5), Scotie Pippen (Chicago, 9,0), David Robinson (San Antonio Spurs, 9,0), Larry Bird (Boston Celtics, 8,4), Earvin "Magic" Johnson (LA Lakers, 8,0), Christian Laettner (dnes Atlanta Hawks, vtedy Duke University), John Stockton (Utah, 2,8).
Bez snahy dotknúť sa hokejistov, ale medzi NHL a ostatným svetom je síce rozdiel, ale nie priepastný. Ak nastúpia Kanaďania proti Rusom alebo Čechom či Švédom v plnej sile, výsledok nie je istý. Bez urážky, takí výnimoční basketbalisti, akými sú nepochybne Chorváti, Litovci, Juhoslovania, nech nastúpia v najúplnejšej sile, od Američanov dostanú. V samotnom zápase trebárs aj posledného zápasu finále play off NBA nie je vidieť taký pre Európana ohurujúci basketbal ako na olympiáde. Na nej si môžu a dovolia Američania aj show. Nie "šaškoviny", podceňovanie, ale neuveriteľnú zábavu a prejav radosti z hry. Jej vrcholom bolo správanie na olympijskom stupni. Nebolo šťastnejších víťazov, ako ťažkí americkí milionári spod košov.
V Atlante Američania opäť nastúpia v plnej sile, alebo takmer plnej sile, čo bohato stačí, že ich prehra by sa rovnala v prirovnaní výhre trebárs maďarských hokejistov nad českými. Azda ani to nie, olympiáda nemá tutovejšieho favorita. Pomôžme si výrokmi nie bársakých súperov. Toni Kukoč (Chicago Bulls, Chorvátsko): "Striebro bude naším olympijským víťazstvom. Hrám s Američanmi jednu súťaž, nik nemá šancu, azda sto rokov." Arvidas Sabonis (Portland Trail Blazers, Litva): "Bez Dream Teamu by sme získali zlato." Vlade Divac (LA Lakers, Juhoslávia): "Na olympiáde sa hrá srdcom, v NBA je to džob. Aj tak, USA na 99,9 percenta vyhrajú. Rád si však proti nim zahrám."
USA zostavenie Dream Teamu III vôbec nepodceňovali. Širší káder tvorilo 25 hráčov na dvanásť miest, alebo ak chcete, päť na jeden post základu.
Coach Leonard Randolph Wilkens z Atlanty Hawks, ktorý odmieta názov Dream Team, lebo ten bol podľa neho iba v Barcelone, vlani určil desiatku, lebo nevedel, ako sa rozhodne Michaael Jordan a nebolo isté, či Barkley nezanechá aktívnu činnosť. O Dream Teame III sa hovorí preto, že "dvojka" vyhrala MS `94 v Kanade. Tu sú mená: Shaquille O` Neal, Alonzo Mourning, Shawn Kemp, Steve Smith, Larry Johnson, Derrick Coleman, Kevin Johnson, Regie Miller, Mark Price, Joe Dumars, Dan Majerle, Dominique Wikins.
DREAM TEAM III sa napokon vykryštalizoval (uvádzame v poradí číslo dresu, meno, post, výšku, váhu, vek, klub): 4. Charles Barkley, krídlo, 196, 115, 33, Phoenix, 5. Grant Hill, krídlo, 203, 102, 24, Detroit Pistons, 6. Anfernee Hardaway, rozohrávač, 201, 89, 24, Orlando Magic, 7. David Robinson, pivot, 216, 107, 31, San Antonio Spurs, 8. Scottie Pippen, krídlo, 201, 102, 30, Chicago, 9. Mitch Richmond, rozohrávač, 196, 98, 31, Sacramento Kings, 10. Reggie Miller, rozohrávač, 201, 101, 30, Indiana, 11. Carl Malone, krídlo, 206, 116, 33, Utah, 12. John Stockton, rozohrávač, 185, 80, 34, Utah, 13. Shaquille O` Neal, pivot, 216, 137, 24, Orlando, 14. Glen Robinson, krídlo, 201, 109, 22, Milwaukee Bucks, 15. Hakeem Olajuwon, pivot, 213, 116, 33, Houston.
Basketbalový turnaj je od 20. júla do 3. augusta. Skupina A: Angola, Argentína, USA, Čína, Litva, Chorvátsko. Skupina B: Portoriko, Austrália, Brazília, Grécko, Južná Kórea, Juhoslávia.