tským pochodom. Martin McGuinness, vyjednávač katolíckej strany Sinn Fein, ktorá je politickým krídlom Írskej republikánskej armády (IRA), vyjadril názor, že muž bol zrazený britským armádnym autom. V Londonderry, ktoré je považované za kolísku katolíckeho odporu proti britskej protestantskej nadvláde smrť okamžite vyvolala napätie. Polícia nepokryte vyjadruje obavy z eskalácie nepokoja, ktorý je podľa jej hodnotenia najvážnejší za posledné mesiace, ba aj roky. V Belfaste katolíci napadli protestantov, ktorí sa vracali z tradičných oslavných pochodov na počesť výročia víťazstva protestantských jednotiek nad katolíckymi vojakmi v roku 1690. Trasy cez katolícke štvrte v posledných rokoch stále častejšie viedli ku konfliktom s katolíckou menšinou v Severnom Írsku.
Britský premiér John Major v piatok večer odmietol tvrdenie vodcu strany Sinn Fein Gerryho Adamsa, že sa mierový proces v Ulsteri ocitol v troskách. Major uviedol, že sa na dialógu môžu zúčastniť iba demokratické strany. Sinn Fein je z neho pre svoju blízkosť organizácii IRA naďalej vylúčená. Kruhy britskej vlády zároveň s prekvapením prijali piatkové vyjadrenie írskeho premiéra Johna Brutona, ktorý kritizoval správanie Londýna v minulých dňoch, a jeho súhlas s pochodmi protestantov v Severnom Írsku. Severoírski katolíci reagujú násilnosťami na štvrtkové rozhodnutie polície povoliť členom oranžského rádu pochod katolíckou časťou mesta Portadown, asi 40 kilometrov od Belfastu.
Bomba explodovala v noci na včera v jednom hoteli Severného Írska zmietaného v posledných dňoch vlnou nových nepokojov. K výbuchu, v ktorého dôsledku bolo 40 ľudí ľahko zranených, došlo necelú hodinu pred polnocou miestneho času v Enniskillene na západe tejto britskej provincie. Len niekoľko minút pred explóziou prišlo telefonické varovanie, informovala polícia v provinčnej metropole Belfaste. Plne obsadené ubytovacie zariadenie tak ešte mohlo byť včas evakuované. Hotel Killyhevlin situovaný na okraji mesta sa po výbuchu ocitol v plameňoch a bol značne poškodený. Najnovší výbuch bol zatiaľ najvážnejším incidentom v porovnateľnej pokojnejšie prebiehajúcej noci po šiestich predchádzajúcich nociach sprevádzaných v Severnom Írsku najťažšími zrážkami za niekoľko posledných rokov. V noci na včera ešte došlo k nepokojom v Belfaste a druhom najväčšom severoírskom meste Londonderry, kde asi 200 výtržníkov hádzalo zápalné fľaše na policajtov a vojakov. Incidenty však údajne nedosiahli taký stupeň násilia ako v minulých dňoch.
IRA včera odmietla zodpovednosť za bombový útok na hotel v Enniskillene. Poprenie telefonicky dostala štátna írska televízia v Dubline a štátny rozhlas od osoby, ktorá sa preukázala kódom IRA. Protestantské lojalistické ulsterské teroristické organizácie najskôr teraz ukončia takmer dva roky staré prímerie a pomstia včerajší bombový útok na hotel Enniskillene, pripisovaný katolíkom z radov IRA.
MADRID - Severoírsky konflikt vrhá svoje tiene až do turistických centier na Kanárskych ostrovoch. Asi tri stovky britských a írskych turistov sa stretli v noci na sobotu pri tvrdej pouličnej bitke na atlantickom ostrove Tenerife. Španielske úrady v metropole Kanárskych ostrovov Las Palmas oznámili, že zadržali troch Britov. Okrem ranených medzi účastníkmi zrážok boli zranení aj štyria policajti, keď od seba odtrhovali znepriatelené skupiny. Roztržka medzi turistami vypukla pri ohnivých politických debatách medzi Britmi a írskymi katolíkmi a protestantmi v jednom bare kúpeľnej oblasti Playa de las Americas.