# Čo je podstatou rezolúcie?
"Vyzýva vládu a premiéra, aby zabezpečili proporcionálnu účasť opozície v parlamentných výboroch, pri kontrole tajných služieb a elektronických médií. Rezolúcia konštatuje, že zákon o nadáciách bude mať negatívny dosah na nevládne organizácie v SR. V súvislosti s menšinami kritizuje premiérom sľúbený, ale stále neschválený zákon o používaní jazykov menšín, územnosprávne členenie SR, ako aj to, že neexistuje mechanizmus účasti menšín na rozhodovacích procesoch."
# Podobné rezolúcie SR dostala už v minulosti od rozličných európskych politických strán a ich združení, ale aj v demaršoch krajín EÚ, USA či od Európskeho parlamentu. Opozícia sa však naďalej nepodieľa na kontrole moci tak, ako je obvyklé v západných demokraciách...
"Rezolúcia ELDR premiérovi vlastne opakuje upozornenia obsiahnuté v rezolúcii Európskeho parlamentu, že ak ani v budúcnosti nezabezpečí dodržiavanie demokratických princípov a ľudských práv vrátane práv menšín, Európska únia bude nútená zastaviť svoje programy pomoci a spolupráce v rámci asociačnej dohody. Mám dojem, že európske politické štruktúry už nebudú dlho trpezlivo znášať neochotu slovenskej vlády uplatňovať v spoločnosti základné demokratické pravidlá."
# Ako hodnotíte snahu SNS začať v rámci koalície diskusiu o odstúpení SR od slovensko-maďarskej zmluvy?
"Ako totálny hazard s budúcnosťou Slovenska. Každému je jasné, že zmluva je jednou z podmienok integrácie SR do európskych štruktúr. Vyhlásenia SNS svedčia o tom, že táto strana nie je hodna toho, aby vládla. Ak si SNS myslí, že si svoje frustrácie z toho, že ich Mečiar ponížil a rozdrvil, bude liečiť a imidž si vylepšovať tzv. maďarskou kartou a vyvolávaním nenávisti, tak je to vrchol nezodpovednosti. SNS jednoducho chýba zmysel pre demokratickú politickú kultúru."