u vo svoj prospech. Prečo vôbec došlo k predprázdninovému zachveniu politickej scény? Hlavným dôvodom je záujem väčšiny vedenia HZDS o vstup do NATO a EÚ, čím sa zákonite deliaca medzera medzi HZDS a jeho nerovnoprávnymi koaličnými partnermi zväčšuje. Niektorým čelným predstaviteľom hnutia je jasné, že bez demokratizačných signálov sa SR nedostane do predvýberu uchádzačov o vstup, ako aj to, že HZDS si musí vylepšiť medzinárodný profil. Preto mu súčasná koalícia nevyhovuje. Ďalším dôvodom sa javí končiaca sa privatizácia so slovenskou doménou, rozdávaním majetku verným a krokmi vedúcimi k vylúčeniu SNS a ZRS z privatizácie. Nie bezvýznamným dôvodom je i zhoršujúca sa sociálna situácia väčšiny obyvateľov SR a posledným významným dôvodom je vážne otestovanie nového vedenia SDĽ, ktoré bolo z hľadiska HZDS nadmieru úspešné.
JOZEF BISTÁK, Nitra
# Dočasná politická kríza medzi koaličnými stranami vyvolala v spoločnosti rozruch a neistotu. Skutočnosť ukázala, že to bol cirkus vládnych strán, ako odviesť pozornosť občanov od káuz - zvlečenia M. Kováča ml. do cudziny a telefonického rozhovoru ministra Hudeka s riaditeľom SIS Lexom. Toto je praktická ukážka a dôkaz, že pán Mečiar si robí humor z ľudí a svojich voličov. Mohlo by to byť momentom pre tých, čo ho volili. Všetky konflikty medzi inštitúciami vyvoláva pán Mečiar a jeho prisluhovači. Bráni to rozvoju ekonomickej reformy a slúži na obohacovanie vyvolených jednotlivcov. Je čas, aby sme pozerali na terajšiu vládnucu garnitúru s otvorenými očami. Charizmou pána Mečiara sfanatizovaná časť našich spoluobčanov vedie našu spoločnosť do nešťastia. Stanovisko SDĽ, ktoré zaujala počas krízy, považujeme za správne. Najmä tú časť, v ktorej SDĽ vyhlasovala podporu menšinovej Mečiarovej vláde za podmienok, že dôjde k doplneniu kontrolných orgánov a inštitúcií poslancami opozície (OKO, STV, FNM, NKÚ).
ĽUDOVÍT FRANKO, predseda MO SDSS Žiar nad Hronom
# V. Mečiar z ničoho nič priznal, že Bratislava má na 70 percent zatvorené dvere do NATO. Premiér v Štrasburgu povedal, že ak budeme sami seba prezentovať ako krajinu plnú nestability, nejasných a nevyriešených vnútropolitických problémov, nie je to len jeho záležitosť. To hovorí za všetko: sám nekontrolovane vládnuť, o moc sa s nikým nedeliť, ale zodpovednosť nesú všetci. Pýtam sa, akú možnosť dostala po novembrovej noci z 3. na 4. 11. 1994 opozícia? Všetky rozhodujúce funkcie v parlamente si medzi sebou podelili poslanci koalície. O všetkom najdôležitejšom rozhoduje 82 poslušných poslancov. Koľko zákonov bolo prijatých, ktoré neboli v súlade s Ústavou SR? Kto kontroluje privatizáciu? Najväčšiu zodpovednosť za dianie v tomto štáte nesie ten, kto rozhoduje o najdôležitejších skutočnostiach, na čele s predsedom vlády. Ide však nielen o práva a možnosť ujedať si pre seba z privatizačného koláča, ale treba niesť aj zodpovednosť.
ING. JÁN HRUŠKA, Martin