pravého stredu prebojovala prednedávnom v Spolkovom sneme mnohé zákonné úpravy, ktoré by mali okresať vedľajšie mzdové výdavky podnikateľov, povedzme zníženie výplaty v čase práceneschopnosti či skrátenie liečebných pobytov. Okrem toho odsúhlasila dolná komora parlamentu návrh Kohlovho kabinetu, aby sa uvoľnil Zákon o ochrane pred prepúšťaním: Dosiaľ platil paragraf, podľa ktorého musia už podniky, ktoré majú viac ako päť zamestnancov, vypracovať v prípade konkurzu sociálny plán. Bonnská koalícia navrhla, aby tento paragraf platil len pre firmy s vyše desiatimi zamestnancami. Sľubuje si od toho, že malí podnikatelia budú prijímať nových pracovníkov, lebo im v prípade konkurzu nehrozí drahý sociálny plán.
Ľavicová opozícia apriórne neoponuje vláde ohľadom príčin hospodárskej recesie v Nemecku. Je si medzičasom vedomá, že výrobné náklady sú naozaj privysoké na to, aby nemeckí podnikatelia boli plne konkurencieschopní na domácom a svetovom trhu. Tie sú zaplavené lacnými (a súčasne kvalitnými) produktmi, vyrobenými v Číne, Indonézii alebo v krajinách Strednej a Východnej Európy - a síce pod značkou kvality globálne operujúcich koncernov, povedzme Sony či Niké. Sociálni demokrati a Zelení sa však ešte stále do veľkej miery pozerajú na národné hospodárstvo cez triedne okuliare. Predstavitelia SPD neustále tvrdia, že návrhy koalície CDU/CSU-FDP sú asociálne, že sa nimi vyťahajú peniaze len z vrecách chudobných (?) ľudí a že týmto sa odbúrava sociálne trhové hospodárstvo v prospech neskrotného kapitalizmu; navrhujú, že v prvom rade treba "skasírovať" bohatých, podniky a podnikateľov, treba zvýšiť daňové zaťaženie tých, čo veľa zarábajú. S takto získanými peniazmi "bohatých" daňových poplatníkov chce SPD (a spolu s ňou aj Zelení) naštartovať konjukturálny motor prostredníctvom štátnych investícií.
Počas nedávnych debát v oboch komorách parlamentu o balíku úsporných opatrení sa SPD rozhodla, že neodhalí úplne svoje karty a nebude navrhovať, kde presne treba krátiť štátne výdavky. Sústredila sa iba na kritizovanie údajne asociálnych úsporných krokov vládnej koalície. SPD si je vedomá, že svojou väčšinou v druhej komore nemeckého parlamentu, Budesrate, môže niektoré úpravy v sociálnej sieti úplne zadržať a iné pozdržať, ako sa tomu stalo koncom minulého týždňa - teda, že k lámaniu voličského chleba príde až po parlamentnej letnej prestávke.