Medzi víťazmi aj desať Slovákov *OSOBNOSTI OLYMPIJSKÝCH HIER

1. ATÉNY 1896. Prvé olympijské víťazstvo na hrách nového veku vybojoval Američan James Brendan Conolly, ktorý sa v vzápätí po príjazde do Atén dozvedel, že ešte v ten deň naňho čaká trojskok - vyhral ho výkonom 13,71 m. Súťažili len muži, a to aj vo ...

1. ATÉNY 1896. Prvé olympijské víťazstvo na hrách nového veku vybojoval Američan James Brendan Conolly, ktorý sa v vzápätí po príjazde do Atén dozvedel, že ešte v ten deň naňho čaká trojskok - vyhral ho výkonom 13,71 m. Súťažili len muži, a to aj vo viacerých športoch. Fúzkatý Nemec Carl Schuhmann bol najúspešnejší so štyrmi prvenstvami v zápasení, gymnastike, pričom štartoval aj vo vzpieraní. Okrem olivovej ratolesti dostal víťaz striebornú medailu, druhý bronzovú. Tretí v poradí vyšli naprázdno, ich výkony sa vo väčšine prípadov ani neregistrovali. V tíme Uhorska súťažil aj prvý Slovák na OH, Alojz Szokol bol tretí v behu na 100 m.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. PARÍŽ 1900. Prvý raz súťažili aj ženy, zatiaľ iba v golfe a tenise. Alvin Kraenzlein vyhral štyri ľahkoatletické disciplíny.

3. ST. LOUIS 1904. Tri razy zasiahol do skokanských súťaží s odrazom z miesta Američan Ray Ewry a zakaždým vyhral. Obhájil tak svoju neporaziteľnosť z Paríža. V rakúsko-uhorskom drese získal dve zlaté madaily v plávaní (50 a 100 yardov) rodák z Vysokej pri Morave Zoltán Imrich Halmaj.

4. LONDÝN 1908. Prvý raz už neboli hry súčasťou svetovej výstavy. Trikrát získali prvenstvo britský plavec Henry Taylor a ľahký atlét Melvin Sheppard z USA. V maratónskej dráme prešiel prvý cieľom Talian Pietri, ale keďže vyčerpanému mu v posledných metroch pomáhali usporiadatelia, za víťaza vyhlásili Američana Hayesa.

5. ŠTOKHOLM 1912. Po víťazstvách v päťboji aj v desaťboji považovali Američana Jima Thorpeho za najlepšieho atléta tejto doby. Rok po triumfe v Štokholme mu však odňali medaily s odôvodnením, že porušil amatérske pravidlá (prijal 60 dolárov ako náhradu cestovného na baseballový zápas). Roku 1983 ho MOV posmrtne rehabilitovali, zlaté medaily odovzdali jeho dcére. V streľbe z ľubovoľnej vojenskej pušky vybojoval prvenstvo Košičan Alexander Prokopp.

SkryťVypnúť reklamu

6. OH 1916 v Berlíne sa pre I. svetovú vojnu neskutočnili.

7. ANTVERPY 1920. Američan William Lee si viezol domov sedem medailí (5-1-1), päť zlatých získal aj taliansky šermiar Nedo Nadi. Prvýkrát zaviala na stožiari olympijská vlajka - päť olympijských kruhov - modrý, žltý, čierny, zelený a červený - symbolizujúcich päť kontinentov, na bielom podklade. Prvýkrát sa hral turnaj v ľadovom hokeji, zlato získala Kanada.

8. PARÍŽ 1924. S piatimi zlatými medailami sa hviezdou olympiády stal fínsky vytrvalec Paavo Nurmi. Trikrát zlatý Američan Johny Weissmuller ako prvý plavec pokoril na 100 m minútovú hranicu, štartoval aj na ďalších OH a neskôr sa stal filmovým Tarzanom.

9. AMSTERDAM 1928. Weissmuller a Nurmi rozšírili svoje úctyhodné medailové zbierky. V ľahkoatletických súťažiach po prvý raz súťažili ženy.

SkryťVypnúť reklamu

10. LOS ANGELES 1932. Vysnené zakončenie kariéry desiatou zlatou medailou uniklo Nurmimu, za porušenie amatérskych predpisov (pri rozličných podujatiach prijímal štartovné, aby mohol financovať svoje cesty na preteky) ho vylúčili z účasti na OH.

11. OH BERLÍN 1936. Čierny atlét Jesse Owens, ktorého minister propagandy J. Goebbels nazval "podporným zborom" amerického družstva, vyhral štyri disciplíny: 100 a 200 m, skok do diaľky a v štafete 4 x 100 m.

12. OH 1940 (mali byť v Helsinkách) sa pre II. svetovú vojnu neskutočnili.

13. OH 1944 (mali byť v Tokiu) sa neuskutočnili z rovnakého dôvodu.

14. LONDÝN 1948. Holandská matka dvoch detí Fanny Blankersová-Koenová vyhrala obidva šprinty, ale aj beh na 80 prek. a ako finišmanka doviedla k zlatu aj štafetu. Pre čs. výpravu získal Július Torma prvenstvo v boxe vo welterovej kategórii.

SkryťVypnúť reklamu

15. HELSINKI 1952. Miláčikom publika sa stal čs. vytrvalec Emil Zátopek, k víťazstvám na 5000 a 10 000 m pridala "česká lokomotíva" prvenstvo aj v maratóne, jeho manželka Dana Zátopková prispela do rodinnej zbierky zlatom v hode oštepom. Ján Zachara vyhral v boxe kategóriu do 57 kg. Prvý raz štartovali na OH športovci Sovietskeho zväzu.

16. MELBOURNE 1956. Jedinú zlatú medailu pre ČSR vybojovala diskárka Olga Fikotová, ktorá sa o rok v Prahe vydala za víťaza v hode kladivom Haralda Connollyho. V boxerskom ringu zavŕšil Maďar László Papp víťazný hatrick po Londýne a Helsinkách.

17. RÍM 1960. "Čierna gazela" Wilma Rudolphová, ktorá v detstve prekonala detskú obrnu, stála tri razy na najvyššom stupni po behoch na 100, 200 m a v štafete 4 x 100 m. V medailovej žatve z predchádzajúcich hier pokračovala sovietska gymnastka Larisa Latyninová. Päťdesiatoročný Maďar Aladár Gerevich sa lúčil na svojich šiestych OH šiestou zlatou medailou. Maratón vyhral bosý Etiópčan Abebe Bikila. V dvojskife spolu s Václavom Kozákom triumfoval Bratislavčan Pavol Schmidt.

SkryťVypnúť reklamu

18. TOKIO 1964. Američan Don Scholander vyplával štyri zlaté medaily, stal sa najúspešnejším športovcom hier. Latyninová už ako dvojnásobná matka vylepšila svoju medailovú bilanciu na konečných 9-5-4, ale na gymnastickom tróne ju už vystriedala Věra Čáslavská (dnes je predsedníčkou ČOV).

19. MEXICO CITY 1968. Kráľovnou hier bola Čáslavská so štyrmi prvenstvami a dvoma striebornými medailami. V skoku do diaľky vytvoril Bob Beamom (USA) fantastický svetový rekord 890 cm, ktorý vydržal 23 rokov. Jeho krajan Al Oerter štartoval v hode diskom na štvrtej olympiáde a vybojoval štvrté zlato.

20. MNÍCHOV 1972. Hry poznamenala najväčšia olympijská tragédia, keď palestínska extrémistická organizácia vtrhla do olympijskej dediny a po krviprelievaní s nemeckými bezpečnostnými silami zahynuli izraelskí rukojemníci. Plavec Mark Spitz triumfoval sedemkrát (z toho dva razy ako člen štafety USA), čo je dodnes neprekonaný rekord na OH.

SkryťVypnúť reklamu

21. MONTREAL 1976. Fínsky vytrvalec Lase Viren zopakoval prvenstvá z minulých OH v behu na 5000 m aj 10 000 m. V cyklistickom šprinte triumfoval v čs. drese Anton Tkáč, rodák z Lozorna. Hviezdou gymnastických súťaží bola 15-ročná Rumunka Nadia Comaneciová, ako prvá pretekárka dostala od rozhodcov absolútnu známku 10.

22. MOSKVA 1980. Štartovali zástupcovia 80 krajín, najmenej od Ríma 1960. Politický bojkot nepriniesol ovocie, Sovietský zväz okupoval Afganistan ešte osem rokov. V zlatom tíme futbalistov boli brankár košickej Lokomotívy Stanislav Seman a obranca banskobystrickej Dukly František Kunzo.

23. LOS ANGELES 1984. Chýbali reprezentanti z väčšiny krajín socialistického bloku ako odpoveď za bojkot predchádzajúcich OH v Moskve. Domáci atlét Carl Lewis napodobnil Jesse Owensa, vyhral obidva šprinty, diaľku a pomohol aj k prvenstvu štafety.

SkryťVypnúť reklamu

24. SOUL 1988. Pri poslednom samostatnom vystúpení NDR získala plavkyňa Kristin Ottová šesť zlatých medailí. Hry spojené s dopingovými škandálmi vyvrcholili pozitívnym nálezom víťaza behu na 100 m Kanaďana Bena Johnsona, ktorého potom diskvalifikovali, rovnako neslávne prišli o zlaté medaily bulharskí vzpierači Gančev, Grablev. Darilo sa slovenským športovcom - Miloslav Mečíř vyhral tenisovú dvojhru mužov, Jozef Pribilinec chôdzu na 20 km, zápasník Jozef Lohyňa obohatil zbierku čs. tímu bronzom vo voľnom štýle do 82 kg.

25. BARCELONA 1992. Oficiálne mohli štartovať aj najlepší profesionáli. Basketbalový Dream Team USA nadelil každému súperovi vyše 100 bodov. Gymnasta Vitalij Ščerbo z tímu Spoločenstva nezávislých štátov vyhral šesť disciplín a keďže v reprezentácii Bieloruska pôjde aj do Atlanty, môže ohroziť výnimočnú medailovú bilanciu Latyninovej.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 768
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 724
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 761
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 887
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu