Cenu pre najobľúbenejšieho televízneho herca v Českej republike udelil prezident Nadácie Film Festival Karlovy Vary Jiří Bartoška americkému hercovi, scenáristovi a režisérovi Alanovi Aldovi, ktorý je v súčasnosti pravdepodobne najobletovanejším hosťom 31. ročníka filmového festivalu v Karlových Varoch. Organizátori si lepšiu hviezdu asi ani vybrať nemohli, Alda je vďaka seriálu M.A.S.H., ktorý neustále vysiela TV Nova, doslova kultovou postavou českej verejnosti. Davy fanúšikov mu to dávali najavo už v piatok počas slávnostného otvorenia, keď Alda spolu s ďalšími hosťami festivalu prechádzal mestom v kočiari z Grandhotela Pupp do kinosály v hoteli Thermal. Spoločnosť mu v ďalších historických vozoch robila členka poroty Julia Ormondová (britská herečka známa z filmov Legenda o vášni, Prvý rytier či Sabrina) aj americká herečka Olympia Dukakisová (sesternica niekdajšieho kandidáta na prezidenta USA Michaela Dukakisa a držiteľka Oscara za rolu matky speváčky Cher v romantickej komédii Pod vplyvom splnu), ktorá do Karlových Varov pricestovala spolu so svojím manželom Louisom Zorichom, uznávaným hercom divadelných i filmových rolí. Úvodný ceremoniál, na ktorom Dukakisová predstavila svoj najnovší film Opus pána Hollanda, šarmantne moderoval Marek Eben (generálneho sponzora festivalu Philip Morris decentne spomenul v kontraste s liečivými kúpeľnými prameňmi) a prehliadku otvorili Jiří Bartoška a český premiér Václav Klaus, ktorý už tretí rok prevzal nad karlovarským festivalom záštitu. Napriek tomu, že do 13. júla budú Karlovy Vary dejiskom jeho 31. ročníka, festival tento rok oslavuje polstoročnicu od svojho vzniku. Prvý ročník sa síce uskutočnil v roku 1946, ale dlhé roky sa festival po dohode Prahy s Moskvou musel striedať s moskovskou filmovou prehliadkou. Už druhý rok Karlovy Vary súperia s konkurenčným festivalom v Prahe, ktorý na rozdiel od ojedinelého karlovarského sviatku získal tzv. kategóriu A. Prvý ročník pražského Zlatého golema sa vlani skončil s miliónovými dlhmi, a aj keď sa tento rok premenoval na MFF Praha `96, účasť na ňom odriekli viacerí hostia a sám predseda poroty Max von Sydow označil úroveň súťažiacich snímok za slabú. Karlovy Vary majú momentálne jedinečnú šancu získať kategóriu A, ktorá im jednoznačne náleží. Naznačil to i Václav Klaus, keď uviedol: "Festival do Karlových Varov rozhodne patrí. A to hovorím ako Pražan."
Alan Alda sa ešte pred udelením televíznej ceny, ktorú prevzal v pondelok pred projekciou svojho posledného filmu Flirtovanie s katastrofou, prejavil ako znalec českého jazyka. Po šiestich lekciách, ktoré mu udelila akási Vlasta, otvoril stretnutie s novinármi slovami: "Je pro mně velkým potěšením být tady v Karlových Varech na filmovém festivalu. Máte otázky?" Po tom, čo sa už hrnuli jedna za druhou, utrúsil: "Pojďte na jedno pivo." V ďalších ukážkach dodal, že po česky hovorí veľmi dobre, ale nerozumie nič. Problémy mu robí číslovka čtyři a koncovky slov. Napokon sa však priznal, že často nevie ani ich začiatky. Miláčik publika má 60 rokov, pôvodne chcel byť spisovateľom a otec chcel mať z neho lekára. Podarilo sa mu to aspoň legendárnou rolou doktora poľnej vojenskej nemocnice M.A.S.H. Alda má tri dcéry a štyri vnúčatá - jedna dcéra pracuje ako filmová režisérka, ďalšia učí hluchonemé deti a tretia je sociálnou pracovníčkou v oblasti psychológie. "Zažil som podivné detstvo. Vyznačoval som sa obrovskou sebadôverou, ktorá sa zrodila zo strachu - mal som vysoké ciele a bál som sa ich nedosiahnutia," povedal. "Preto si všimnite, že všetci ľudia vo vysokých pozíciách sú nervózni a napätí. Je to moderné." Čeština ide Aldovi výborne, ale jediné, čo z neho nedostanete, je autogram. "Trvalo by mi dlho, keby som sa musel podpísať, povedzme, desaťmiliónkrát. Je to možno ťažké pochopiť, ale záujem divákov ma skutočne dojíma a som ním poctený. Keby som sa však podpísal jednému, sklamal by som všetkých ostatných. Verím, že to chápete," vysvetlil skromne. Alda bol prvým hosťom festivalu v Karlových Varoch, ktorý pricestoval do Českej republiky ešte začiatkom minulého týždňa. V Prahe si prezrel židovský cintorín, synagógy, Staré Mesto aj "Hradnačy". ("V každom slove síce poviem všetky písmenká, ale väčšinou ich prehodím.") Počas návštevy Prahy sa stretol aj s Hillary Clintonovou a presne 4. júla, keď Američania oslavujú Deň nezávislosti, si spolu zaspievali na parníku počas plavby po Vltave americkú štátnu hymnu. Po karlovarskom festivale Alda odlieta do Juhoafrickej republiky, kde bude pracovať na projekte Vedecké horizonty USA. "Plním tak čiastočne želanie otca. Vždy som o vede rád čítal. Teraz budem spolupracovať s druhým najstarším vedeckým magazínom na svete a robiť po celej zemeguli rozhovory so slávnymi vedcami."
Šestnásť súťažných filmov na festivale v Karlových Varoch posudzuje osemčlenná medzinárodná porota na čele s francúzskym režisérom Regisom Wargnierom. Holandský režisér a riaditeľ MFF v Rotterdame Emile Fallaux, ktorý mal byť jej deviatym členom, napokon nepricestoval. V Mexiku ho napadol neznámy vírus a intenzívne sa lieči. Pri párnom počte členov poroty a nerozhodnosti výsledku sa jej predseda buď zdrží hlasovania, alebo môže disponovať dvoma hlasmi.