V USA štvrtého júla každý rok oslavujú Deň slobody a nezávislosti Spojených štátov amerických. Pred 220 rokmi, v roku 1776, trinásť anglických kolónií ležiacich na východ od Apalačského pohoria vyhlásilo svoju nezávislosť od Britského impéria. Štátny sviatok USA nesie názov Deň nezávislosti - Independence Day.
Medzníkom tejto epochy amerických dejín je prijatie ústavy USA. Pripravili ju v roku 1787 a ratifikovali o dva roky neskôr. Američania sa hrdia, že ich ústavný dokument bol neskôr podkladom tvorby ústav pre 90 percent krajín sveta.
V dňoch, keď Spojené štáty americké oslavujú svoj sviatok oblohu ožiaria ohňostroje, ľudia vyjdú do ulíc, pri spoločných "barbecue party" sa stretnú rodiny i známi. Osláv Dňa nezávislosti sa zúčastňujú aj tisíce našich krajanov. Ich predkovia i oni sami spoznali výhody demokratických výdobytkov spomínaných i neskorších udalostí dejín USA. Pre mnohých našich ľudí stala sa táto krajina snov vyslobodením zo sociálnej biedy a pre niektorých i únikovým azylom pred politickými represiami. Americké zdroje uvádzajú, že v prisťahovalectve do USA bol prelomový rok 1890. Kým dovtedy prevládal prílev prisťahovalcov zo západnej Európy, po tomto roku prichádzajú nové pracovné sily hlavne zo strednej a južnej Európy vrátane Rakúsko-Uhorska a tým aj Slovenska. Z bývalej monarchie odišlo v evidovaných rokoch 1820-1978 vyše 4 milióny ľudí. V prisťahovaleckom múzeu na Ellis Islande sme zistili, že Slovákov alebo ich potomkov môžete stretnúť vo všetkých päťdesiatich štátoch USA. Tých našich sme navštívili v piatich štátoch. V období prelomových rokov zapúšťa svoje korene do americkej pôdy aj rodina Gurských z Bardejova. Pred dvoma rokmi práve v Deň nezávislosti stretlo sa všetkých 45 členov rodu, aby si spomenuli sté výročie narodenia svojho otca - deda - pradeda vo West Leisenring v Pennsylvánii a tým aj vznik rodu. Ed bol jedným z dvoch synov, ktorí sa narodili v rodine slovenského baníka. Aj v tieto dni počas štátneho sviatku sú opäť všetci spolu v rekreačnom stredisku Atwood v štáte Ohio a v družnej rodinnej zábave oslávia aj okrúhle "narodeniny" svojej novej vlasti. Ich dvojročné "family unions" sa už stali pravidlom. Upevňujú dobré rodinné vzťahy a starší sa podelia s mladšími aj o poznatky z ich návštev v rodnom kraji. Najstarší kmeti rodu - Steve a Les - majú v svojich rodných listoch ako miesto narodenia zapísaný Bardejov, ale materinským jazykom zručne narába aj ich mladší brat Ed. Keď prišli v tridsiatych rokoch za otcom do US, boli to "hunkies" - prišelci. Teraz sú Američanmi na nerozoznanie od ostatných. Sú v svojej novej vlasti spokojní a šťastní.
Prezident Clinton vlani pri otváraní novej budovy Českého a Slovenského národného múzea a knižnice v Cedar Rapids, Iowa v prítomnosti prezidentov Havla a Kováča povedal: "Česi a Slováci, ktorí prišli do USA, pomáhali budovať našu krajinu." Úprimnými slovami vytvoril tak pamätník odvážnym pionierom hľadania nových istôt. Možno aj nám by sa patrilo mať v kalendári spomienkový deň na našich rodných za hranicami.