Hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Juraj Matejovský vo štvrtok na margo Jeľcinovho víťazstva v ruských prezidentských voľbách poznamenal, že SR má záujem na stabilnom demokratickom vývoji všade, teda aj v Ruskej federácii (RF). "Máme záujem hlavne o dobrú hospodársku spoluprácu, čomu napomáha pokojné, stabilné a demokratické prostredie. V tomto zmysle vítame výsledky druhého kola prezidentských volieb v RF. Víťazstvo Borisa Jeľcina, ako aj regulérnosť priebehu oboch kôl prvých prezidentských volieb v samostatnom Rusku preukázali výrazný pokrok, ktorý RF dosiahla v oblasti upevňovania demokratického systému a vytvárania trhového hospodárstva. Vyjadrujeme nádej, že volebný úspech demokratických a reformných síl v RF zohrá funkciu stabilizačného faktora v súčasnej medzinárodnej situácii a napomôže ďalšej dynamizácii slovensko-ruských vzťahov najmä v hospodárskej oblasti," vyhlásil Matejovský.
ZIUGANOV ZMIERENÝ
S PORÁŽKOU
Šéf komunistickej strany Gennadij Ziuganov akceptuje výsledky stredajších prezidentských volieb, v ktorých ho Boris Jeľcin porazil. Neúspešný uchádzač o prezidentský úrad spočiatku voľby odmietal komentovať. Odôvodnil to tým, že čaká na potvrdenie výsledkov od komunistických pozorovateľov, ktorí boli pri hlasovaní vo volebných miestnostiach. Ziuganovov hovorca Perfiljev dodal, že ani Ziuganov, ani národné vlastenecké sily, ktoré jeho kandidatúru navrhli, sa proti výsledkom volieb nebudú ohradzovať.
POZOROVATELIA
SÚ SPOKOJNÍ
Zahraniční pozorovatelia nezistili pri stredajších prezidentských voľbách žiadnu manipuláciu s volebnými lístkami ani iné podvody. Voľby boli korektné, zdôraznila v Moskve nemecká poslankyňa Európskeho parlamentu Constanze Krehlová. Rovnako ako pozorovateľ zo Švajčiarska a zástupca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kritizovala aj Krehlová ruské oznamovacie prostriedky, predovšetkým televíziu, za neobjektívnosť volebnej kampane a jednoznačné nadržiavanie Jeľcinovi pred komunistickým protikandidátom Gennadijom Ziuganovom. Krehlová vyslovila názor, že to voličov neovplyvnilo. Nabudúce by však mali dostať všetci kandidáti v médiách rovnakú šancu. Na regulérnosť prvého kola (16. júna) aj druhého, stredajšieho kola prezidentských volieb dozerali na pozvanie ústrednej volebnej komisie pozorovatelia zo Švajčiarska, Maďarska, Dánska, Fínska, Portugalska, Litvy, Francúzska a Británie. Prítomní boli aj zástupcovia Európskeho parlamentu a OBSE. V stredu zahraniční pozorovatelia navštívili 75 volebných miestností v Moskve a okolí.