ť. Touto realitou a jej následkami, ale aj hodnotením vyúčtovania nákladov za dodávky tepla a teplej úžitkovej vody za roky 1994-95 sa zaoberala osobitná komisia zvolaná na podnet miestneho úradu mestskej časti Košice-Juh. Účasť na tomto stretnutí odmietli zástupcovia bytov, ktoré patria pod správu VSŽ.
Nesprávne spôsoby rozúčtovania nákladov za teplo zhodne odhalila aj Slovenská obchodná inšpekcia v Košiciach. Inšpektori SOI zistili, že správcovská organizácia údržby bytov v Košiciach pri hĺbkovej kontrole vyúčtovania skutočných nákladov za poskytnuté služby v roku 1995 nevykonala rozúčtovanie podľa skutočnej dodávateľskej faktúry za studenú vodu. Podobný nedostatok zistili aj pri rozúčtovaní teplej úžitkovej vody. Takto bol užívateľ jedného bytu poškodený celkom o 3940,20 Sk.
Na margo týchto problémov, ktoré sú horúcejšie ako letné dni, starosta MČ Košice-Juh JUDr. Jaroslav Hlinka povedal: "Podnet na zvolanie osobitnej komisie dali početné sťažnosti občanov - spotrebiteľov. Hlavným poslaním komisie bolo odstrániť nezmyselné rozdiely v rozúčtovaní za teplo a teplú úžitkovú vodu. K celej veci sa veľmi pozitívne postavil riaditeľ Bytového podniku JUDr. Š. Jankura."
Predseda Slobodného občianskeho združenia a sekcie energetiky Aladár Adamec zastáva názor, aby v budúcnosti vyúčtovanie realizovala Tepelná energetika a nie správcovia obytných blokov. Paradoxov pri rozúčtovaní nákladov za teplo neustále pribúda. Byty sa často nielen vykurujú, ale aj prekurujú. Teplá úžitková voda musí mať na výtoku u užívateľa teplotu najmenej 45 oC. Správnosť kalkulácie cien tepelnej energie kontrolujú daňové úrady a správy finančnej kontroly. Slovenská obchodná inšpekcia kalkulácie cien nie je kompetentná kontrolovať.
V Košiciach predstavuje nadmerná, teda nehospodárna, dodávka tepla pre byty 1 mil. GJ. Jeden GJ pritom vychádza na 206 Sk. V súčasnom systéme rozúčtovania medzi Teplárňou, Tepelným hospodárstvom - správou budov a konečným ohnivkom v tomto zložitom reťazci - spotrebiteľom sa žiada zaviesť jednotný a prehľadný spôsob vyčíslenia nákladov. Kontrolné orgány by mali teraz preveriť spolu so zástupcami Tepelného hospodárstva stav výmenníkových staníc, kde sú evidentné úniky tepla.
Rozdiely účtovania sa prejavujú nielen v jednotlivých sekciách, ale aj v bytoch rovnakej kategórie a veľkosti. Napríklad na Rastislavovej ulici č. 52 sa za meter štvorcový platí 81,63 Sk. O dve sekcie ďalej však už len 61,04 Sk.
Skutočnosť, že nesprávne rozúčtovanie nákladov nie je iba špecificky košický problém, potvrdil aj primátor zo Svidníka Karol Kaliňák. Vo Svidníku cena 1 GJ predstavuje 160 Sk, v Košiciach 206 Sk.