Tradičný tucet zlatých medailí amerických atlétov má reálny základ

BRATISLAVA (SME - PETER FUKATSCH) - Americká atletická olympijská zostava sa nebude v Atlante príliš líšiť od barcelonskej, tobôž už nie od úspešného tímu z vlaňajšieho svetového šampionátu v Göteborgu. Na superrýchlom ovále mondo, v sektoroch a doskočisk

ách olympijského štadióna hlavného mesta štátu Georgia sa v krutom, ale pravdepodobne najspravodlivejšom kvalifikačnom systéme pre vyspelú atletickú krajinu "kto z koho, traja a dosť", nominovali poväčšine stálice USA, až zaráža nedostatok senzácií. Americká hviezda hviezd, nový svetový rekordér na 200 metrov Michael Johnson (19,66) vysvetlil filozofiu US-Trials: "Ak si chcete zabezpečiť olympijskú účasť, musíte chcieť zvíťaziť. Ak budete pomýšľať na tretiu priečku, ste na najlepšej ceste skončiť štvrtý." Johnsonovej pravde sa vymkol napríklad prekážkar na 110 m J. Pierce. V semifinále zabehol štvrtý najlepší čas histórie 12,94, aby vo finále skončil štvrtý. Tam totiž vyhral druhým najlepším výkonom všetkých čias 12,92 Allen Johnson. Americká kvalifikácia má totiž ten istý princíp ako olympiáda. Treba sa pripraviť na vrchol vrcholov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina barcelonských zlatých bude tituly obhajovať: Lewis v diaľke, Marsh na 200 m, Conley v trojskoku, Deversová v hladkej stovke, Kerseeová-Joynerová v sedemboji. Pravda, štartovať bude aj Gwen Torrenceová, avšak nie v dvojstovke, ktorú v Katalánsku vyhrala, ale na polovičnej trati a oboch štafetách. Pre atlantskú rodáčku túžiacu doma napodobniť štvornásobne zlatý štart Carla Lewisa z Los Angeles `84 (100, 200, 4 x 100, diaľka) sa stáva "dvojstovka" prekliatím. V Göteborgu ju v zákrute jasne na čelnej pozícii diskvalifikovali za nepatrný prešľap, teraz so zraneným ľavým stehnom skončila štvrtá, tri stotiny za Milerovou. Ťažko predpokladať, že americké obhajoby budú aj úspešné. Veď aj Deversová vyhrala v Barcelone prekvapujúco hladký šprint a na svojej prekážkovej trati vo finále v závere zakopla.

Marsh asi neprekazí Texasanovi M. Johnsonovi triumfálnu cestu za dvoma zlatými v behoch na 200 a 400 m, ktorú mu tak ako vlani na MS pomáha "vydláždiť" Medzinárodná atletická federácia (IAAF) prispôsobením programu. Rodák z Dallasu aj tak bude musieť absolvovať, pravda ak predpokladáme finálovú účasť, osem behov, 29. a 31. júla oba, posledný júlový deň v kombinácii finále štvrťky a semifinále dvojstovky. Mike Conley v trojskoku sotva vystačí na krajana Harrisa, ktorý na atlantskej kvalifikácii dosiahol druhý regulárny skok histórie za 18 m (18,01) a britského svetového rekordéra Edwardsa, ktorý zatiaľ neukázal tohtoročnú pravú silu. Osemnásťnásobný majster USA a osemnásobný olympijský víťaz 34-ročný Carl Lewis síce vyhral diaľku na posledných troch OH, ale už nie je hlavným favoritom. Ak sa chce dotiahnuť bohatstvom zlatých medailí na nedostižnú deviatku fínskeho vytrvalca Paava Nurmiho (1920-1928), azda mu bude musieť niekto prenechať miesto v štafete na 4 x 100 m, lebo ani do nej sa nenominoval. Tradičný americký atletický cieľ pre MS a OH, tucet zlatých, je však viac ako reálny. Vlani v Göteborgu získali reprezentanti USA práve toľko, doma na olympiáde budú chcieť zrejme viac.

Autor: SME-pf