ZA HVIEZDAMI
Slovenských astronómov, profesionálnych i amatérskych, čaká tento rok opäť pozoruhodné a pestré leto. Hneď v prvom júlovom týždni sa uskutoční ESA, keď slovenskí astronómovia prejdú na bicykloch okolo 300 kilometrov a navštívia hvezdárne na Slovensku i v Čechách. V auguste bude tradičným podujatím spoločné pozorovanie jedného z najzaujímavejších meteorických rojov Perseíd, tento rok sú pozorovatelia pozvaní do ďalšieho kúta s "výbornou tmou" na Slovensku, do Podbielu v okrese Dolný Kubín.
DETI Z DOMOVOV
V GRÉCKU
Prímorské mestečko Tolo na Peloponézskom polostrove sa stalo na začiatku prázdnin prechodným domovom pre 40 detí zo slovenských detských domovov. Podľa informácie CK Hydrotour podarilo sa ich kancelárii tento pobyt zorganizovať aj vďaka výhodným letenkám spoločnosti Air Slovakia. Na osemdňovom pobyte sa od 1. júla zúčastňujú deti z detských domovov v Hornom Kelčove, Istebnom, Kollárove, Považskej Bystrici a Ústave sociálnej starostlivosti v Bratislave. Pri výbere detí sa prihliadalo na ich zdravotný stav. Prednosť dostali tie, ktoré trpia takým ochorením alebo postihom, na ktoré môže prímorská klíma kladne vplývať.
POPLATKY NA DIAĽNICI
Poplatky na 43-kilometrovom maďarskom úseku diaľnice M1 zostanú napriek avizovanému zvýšeniu aj po 1. júli nezmenené. Vodiči osobných vozidiel a malých nákladných áut budú naďalej platiť 960 forintov, vodiči kamiónov 3380 a vodiči autobusov 3870 forintov. Pri platení možno použiť nielen karty DKV a UTA, ale aj medzinárodne uznávané VISA karty.
K JADRANU SA TURISTI STÁLE NEHRNÚ
Na Istrijskom polostrove rátajú hoteliéri a súkromní podnikatelia s dobrým vyťažením, smerom k dalmátskemu pobrežiu to však s turistami vyzerá zle. Nielen západní turisti nie sú pripravení vrátiť sa na pobrežie Jadranu, podobne je to aj so slovenskými a českými návštevníkmi - v Prahe či Bratislave ponúkajú totiž cestovné kancelárie týždenný pobyt v letoviskách iných štátov za rovnakú cenu ako na pobreží Jadranu. Pred vojnou navštívilo Chorvátsko ročne päť miliónov hostí, v tomto roku chcú domáci privítať 2,5 milióna dovolenkárov, čo by malo devízovej pokladnici priniesť 1,8 miliardy dolárov.
rastie dopyt
V máji cestovalo na európskych leteckých linkách o 6,2 percenta pasažierov viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Informovalo o tom združenie Európskych leteckých spoločností. (AEA). Mierne však pokleslo vyťaženie - na 67,2 percenta, pretože kapacita liniek v tom istom období vzrástla o 7,3 percenta. Podľa generálneho sekretára AEA Karla-Heinza Neumeistera sa aj napriek rastúcemu dopytu vyvíja mnoho trhov nepriaznivo a európske letecké spoločnosti si udržiavajú súčasnú výšku výnosov iba s veľkou námahou.
len staré hotely?
Kto miluje komfortné hotely, mal by odložiť svoju cestu do Kyjeva o rok či dva. V ukrajinskom hlavnom meste je síce okolo 10 000 hotelových lôžok, ale nie takých, ktoré by boli hodné svojej ceny. Lepšie sa dá ubytovať v Odese alebo Ľvove. V Kyjeve sa návštevníkom za západné ceny, pohybujúce sa okolo 200 dolárov za noc, servíruje šarm zašlých sovietskych čias - opotrebovaný nábytok v malých izbách, ťažkopádny servis a nepriateľskí čašníci v prázdnych reštauráciách.