Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: SITA/AP)
Martina Janíková|11. apr 2018 o 14:18

Medzi jazdcov sa na monumentálnej klasike rozdelilo 91-tisíc eur.

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral v nedeľu jedny z najprestížnejších pretekov planéty monumentálnu klasiku Paríž - Roubaix.

Na pretekoch, ktoré sú prezývané aj Peklo severu, zvíťazil trojnásobný majster sveta po 55-kilometrovom úniku. V závere na velodróme zdolal v špurte Švajčiara Silvana Dilliera.

Okrem slávy si slovenský cyklista odniesol aj finančnú odmenu. Za šesť hodín pretekov, počas ktorých zdolal 257 kilometrov (z toho 54,5 km na pavé, teda úsekoch s dlažobnými kockami), dostal Sagan prémiu 30-tisíc eur.

Celkovo sa medzi jazdcov rozdelilo 91-tisíc eur. Druhý Dillier získal 22-tisíc a Niki Terpstra dostal za tretie miesto 15-tisíc.

Prvej dvojici jazdcov z výhry v utorok ubudlo približne 850 eur. Sagan aj Dillier dostali pokutu za neoprávnené občerstvenie počas záverečných dvadsiatich kilometrov.

Pokutu v tej istej výške dostali aj ich tímy Bora-Hansgrohe a AG2R La Mondiale.

Rovnako ako u väčšiny športových podujatí, peniaze získané za víťazstvo či popredné umiestnenie nie sú konečné. Úspechy na prestížnych pretekoch prilákajú pre tím i športovca sponzorov, pripomína cyclingweekly.com.

Skutočná hodnota víťazstva na Paríž - Roubaix však výrazne presiahne 30-tisíc eur.

Odmeny vo svete cyklistiky sú však len zlomkom odmien v iných športoch. Napríklad víťaz mužského tenisového Wimbledonu v roku 2017 Roger Federer získal viac ako dva milióny libier.