Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

CESTA DO INDIE: južná India *Z denníka bežných cestovateľov / 5. časť

Budete čítať o tom, ako sa Ivan (34) a Petra (26) vydali vlani jedného októbrového rána na cestu do Indie. Nie sú žiadni skúsení cestovatelia, ani boháči, len obyčajní ľudia. Na polročné potulky po Indii im stačilo pár korún. Splnil sa im sen a teraz ...

Budete čítať o tom, ako sa Ivan (34) a Petra (26) vydali vlani jedného októbrového rána na cestu do Indie. Nie sú žiadni skúsení cestovatelia, ani boháči, len obyčajní ľudia. Na polročné potulky po Indii im stačilo pár korún. Splnil sa im sen a teraz sú radi, že sú opäť doma. Dnes prinášame piatu časť z ich denníka cestovateľov.

Z MESTA VÔNÍ DO HÔR

Po Novom roku zamierime na juh Indie. Zimné mesiace sú pre našinca jediná možná doba na návštevu južných oblastí. Najmä v decembri a januári tu vládne príjemné letné počasie. Vo februári začínajú teploty stúpať a apríl sa už potí v štyridsaťstupňových horúčavách. V júli prichádza daždivý monzún.

Tri dni strávime vo "voňavom meste" Mysore, ktoré je známe tradičnou výrobou voňavých tyčiniek, olejov a spracovaním santalového dreva. Túlame sa mestom. Výrobcovia parfémov nás lákajú do obchodíkov. Neodoláme, usadíme sa v jednom a už sa mihajú karafy s čistými vonnými olejmi. Ambra, santal, jazmín, pačuli, lotos, čierna ľalia, citrus .... Všetky majú navyše aj liečivé účinky. Po hodinovej prezentácii sa nedá nekúpiť. Na svätej hore nad mestom je okrem chrámu, sochy démona Mahishashura a Šivovho býka aj komické Múzeum viery. Na farbistých výjavoch sú zobrazené všetky možné hriechy a ku každému príslušné pekelné tresty.

Odchádzame sa ochladiť do najbližších hôr. Nilggiri hills sú známe pestovaním výborného čaju. Autobus prechádza cez národný park Bandipur, za stromami sa objavujú najrôznejšie zvery, dokonca aj divé slony. V horskom centre Ooty je po sezóne, mŕtvo, prší a je naozaj zima. S problémami nájdeme fungujúci hotel a v reštaurácii varia len pre nás. Samozrejme prechladneme, a tak sa liečime neuveriteľne lacnou eukalyptovou silicou miestnej produkcie. Chceme podniknúť aspoň krátky výlet do hôr. Nie je to také jednoduché. Nech sa snažíme vyštartovať na ktorúkoľvek stranu, po chvíli sa chodník končí na súkromnom pozemku. Ochotní domorodci nám ponúkajú vyhliadkovú jazdu džípom po okolitých kopcoch. Nad našimi turistickými snahami sa len usmievajú. Pre nich je najlepšou dovolenkou a odpočinkom sedieť pri čaji a debatovať. Prijímame túto inšpiráciu a krátku "dovolenku na horách" trávime najmä v reštaurácii pri čaji, listoch a cigaretách. Základným indickým fajčivom sú "bídís", krátke cigaretky balené v liste. Zväzok 25 kusov stojí 2 koruny. Sú pomerne silné, chutia a voňajú príjemne. Fajčia ich bedári a turisti. Pre milovníkov cigár ponúkajú na juhu čierne, tuhé a neforemné "čuty" po 50 halierov.

Indovia dávajú pred fajčením prednosť žutiu zmesi betelových orechov, korenia, prípadne aj tabaku, ktorá sa nazýva "pan".

RAZIA V KOČÍNE

V Kočíne, prístavnom meste štátu Kerala, sa musíme vyrovnávať hneď s dvoma nepríjemnosťami: teplom a komármi. Teplota neklesá ani v noci, hotelový ventilátor sa lenivo krúti a my lapáme po dychu. Cez otvorené okná prilietajú mraky krvilačných komárov, na ktoré nezaberá žiadny repelent. Indická dymiaca špirála "turtle" likviduje predovšetkým priedušky a navyše je funkčná, len ak sa nekrúti ventilátor. Dalo by sa vypnúť vrtuľu, zavrieť okná a zadymiť miestnosť, ale to sa nedá vydržať, a tak sa pokúšame spať. Okolo polnoci sa ozve búchanie na dvere. "Otvorte, polícia!" Váhame. Tunajší muži zákona nemajú práve najvyšší kredit. V hlave naskakujú telefónne čísla našej ambasády. Nakoniec predsa len otvárame. Za dverami stoja traja počerní ozbrojení policajti. "Vaše pasy!" Listujú v nich veľmi dlho. Zaujme ich najmä mesačné pakistanské vízum. Tieto susedné krajiny sa nemajú príliš v láske. Nasleduje séria duchaplných otázok: "Čo tu robíte? Prečo ste prišli do Indie? Čo ste robili v Pakistane?" Čo sa dá na to odpovedať? Spoza rohu vykukne ustrašená tvár staršej Indky. "Sú to oni?" zahrmí šéfko. Žena placho zavrtí hlavou. "Toto je policajná razia," uzavrie prípad strážmajster.

Do mesta prišiel cirkus. Zakúpime vstupenky a sadáme si do prvého radu. Reflektory priťahujú komáre. Dôkladne sa natierame repelentom a veríme, že beštie obrátia svoju pozornosť iným smerom. Zriadenec rozdáva vejáre na odháňanie. Svetlá zhasnú, bubny víria, hudobníci hrajú surrealisticky falošne. Nad hlavou nám lietajú akrobati, slon hrá kriket, lietajú nože, skok smrti v aute, motorkári sa naháňajú v železnej guli... Tri hodiny, jedno číslo za druhým ako na páse, bez uvádzača, potlesku, napätia či záujmu. Indovia okolo nás mlčky sedia, chrúmu cukríky, nevedno, či ich predstavenie zaujíma alebo nie. Po záverečnom krotení šeliem sa bez klaňačky začína baliť a diváci sa bez potlesku, ale zdá sa, že spokojne, rozídu. Cirkus dokonale vyhovel ich povahe. Hlavne žiadne napätie, príliš silný zážitok. Len nech všetko pomaly plynie.

Kráčame tmavým mestom do hotela. Sme na ceste už viac než tri mesiace a tu na juhu sme zatiaľ nenašli nič, čo by nás zaujalo. Možno sme len unavení, alebo konečne prichádza "kultúrny šok". Vraj sa tomu nevyhne nikto. Clivo spomíname na cestovanie Pakistanom. Útrapy a dobrodružstvá. Tak akosi viac naozaj. Tu v Indii je všetko jednoduché, pripravené pre turistu. Premýšľame o zmene, o návšteve ašrámu alebo národného parku. Rezervácia Perriar je pomerne blízko.Vraj tam je množstvo slonov, tigre, jazero, kam chodia zvieratá večer piť a krásna príroda.

PANOPTIKUM ŠTÁTU

KERALSKÉHO

Perriar leží v Kerale. Kerala je najbohatší štát Indie. Je to viditeľné na každom kroku. Autobus je v relatívne dobrom stave, ide načas a pomerne rýchlo po slušnej ceste. Domy sú menej rozbité a už dlho sme nestretli žiadneho žobráka. Zato na každom rohu vidíme kosák a kladivo. Červené. To sa nám snáď zdá! V Kerale vládnu komunisti. V dedinke Kumily nachádzame ubytovanie rýchlo v diere zvanej Everest Lodge. Vonku je počuť bubnovanie. Ulicou kráča veľký dav s červenými zástavami. Akýsi rečník vpredu kričí. Nerozumieme ani slovo, ale je nám jasné, že toto je manifestácia alebo schôdza. Komunistická. Rečníka počuť dlho do noci. Vášnivo kričí a v pravidelných intervaloch je odmeňovaný búrlivým potleskom. Jeho plamenný prejav prehluší až spev muzeína z vedľajšej mešity. Naproti v moslimskom hostinci práve dojedáme výborný hovädzí guláš. Mäso a ešte k tomu z kravy sme v Indii už dlho nejedli. Z hinduistického chrámu, ktorý je o ulicu nižšie, sa šíri vôňa tyčiniek. Starší Ind zazvoní a pokloní sa svojmu Bohu. Už čakáme len budhistu, džinistu, zarathustriána alebo žida. Pestrá zmes. Pod vládou komunistov žijú vedľa seba hinduisti a moslimovia.

Skoro ráno sa vydávame do rezervácie Perriar. Svitá a my spolu so skupinou turistov vchádzame pod vedením indického sprievodcu do divočiny. Napätie je veľké, veď tu kdesi žijú tigre, slony... Ani po 4 hodinách nestretávame vo voľnej prírode ani jedno zviera. Občas síce začujeme krik opíc alebo divého vtáka, ale to je všetko. Na lúke stojí slon. Na nohách má reťaze. To aby sa turisti necítili úplne oklamaní. Sprievodca hovorí, že treba absolvovať viac vychádzok, prípadne si na noc prenajať lesný posed na strome. Nechce sa nám míňať ďalšie peniaze. Teploty stúpajú. Vynechávame najjužnejší cíp Indie, mys Kanyakumari (vraj tam aj tak nič zaujímavé nie je) a zamierime na východ do štátu Tamil Nadu.

TAMIL NADU - BAŠTA HINDUIZMU

Klasické hinduistické chrámy sú krásne, obrovské, majestátne, často aj farebné a rovnaké. Kedysi snáď boli aj dôstojné, ale to trvalo len dovtedy, kým do nich snaživí hinduisti nenainštalovali stánky so suvenírmi, nálepkami a pohľadnicami s obrazmi bohov, kolou, sladkosťami a orieškami. Nevkusné farebné obrázky, plastové gýče, gumený terminátor, tyranosaurus alebo tancujúci Šiva sa na nás ceria z pultov. Ušetrené ostali len tie najsvätejšie časti. Horia tam očistné ohne a prebiehajú obrady. Vstup len pre hinduistov. Neostáva nám nič iné, len blúdiť chrámami pomedzi stánky, posedávať alebo sledovať prístupné rituály. Indickí veriaci so svojimi bohmi obchodujú. Úplne regulárne a bez hanby. Rupie, kokosové orechy, šperky a za to na oplátku požehnanie, šťastie a prosperita pre celú rodinu. Na druhej strane je Ind ochotný cestovať do chrámu svojho boha s celou rodinou aj na druhý koniec krajiny. Železničné stanice a vlaky sú neustále plné pútnikov.

Tamil Nadu je po dlhé stáročia baštou hinduizmu, je tu najviac chrámov, obradov a slávností. Tamilčina je azda najrýchlejší jazyk sveta. Nerozumieme ani slovo, málokto vie po anglicky, nápisy a cestovné poriadky sú v tamilských klikyhákoch. Mestá sú zväčša hlučné, jednotvárne a špinavé. Po návšteve piateho rovnakého chrámu, keď vnútri zbadáme rečniť akýchsi tučných politikov, toho máme akurát dosť. Na mape hľadáme nejaké tiché pokojné malé príjemné miesto. Snáď Mahabalipuram. Ideme tam a neľutujeme. More, skalné chrámy a jaskyne, malé reštaurácie, pokojná atmosféra malého prímorského mestečka. Ale takisto už dosť turistov. V podvečer stretávame skupinu Moravanov. Každý z nich má so sebou fľašku domácej slivovice, vraj za účelom dezinfekcie a štangľu salámy pre prípad vegetariánskeho ohrozenia. Po dlhom čase dobrá zábava. Ich postrehy z Indie prekonajú každého sprievodcu. Všadeprítomných túlavých psov rozdelili na dve skupiny: UHIP a UFIP (Univerzálny Hnedý a Fľakatý Indický Pes). Konflikt vznikol okolo zaradenia čiernej rasy. Pán riaditeľ nakoniec rozhodol, že je to UFIP "s majoritní černou skvrnou". Dozvedáme sa o neďalekej krokodílej farme. Druhý deň tam už šliapeme na požičaných indických "ukrajinách". Farma nám vyrazí dych. Tak dobre ako krokodíly na farme sa má len málo Indov. Polihuje ich tu vyše 5000, prakticky všetky druhy žijúce na našej planéte. Od najmenších kajmanov až po päťmetrových obrov. Nechovajú ich pre kožu. Ohrozené druhy rozmnožujú a vypúšťajú do prírody v rôznych krajinách sveta. Hneď vedľa sídli družstvo lapačov hadov. Návštevníkom predvádzajú svoju každodennú prácu. Lapači sem dodávajú v hlinených džbánoch zmije, krajty a kobry. Odoberači jedu plazov po jednom berú a nechávajú ich zahryznúť do skúmavky prikrytej gázou. Občas pár hadov vypustia a demonštrujú, ako útočia. Pokojne a chladnokrvne. Zaklínač hadov s jednou unavenou kobrou nás odteraz nemá šancu zaujať. Tu sa plazia okolo malého šikovného Inda štyri naraz. Čerstvo chytené a smrteľne jedovaté.

Na požičanom mopede sa vezieme do mnohomiliónového Madrásu. Indovia sú ohľaduplní vodiči, takže ani ľavostranná jazda nie je stresujúca. Vymieňame šeky American Express a rezervujeme si ležadlové lístky na veľký skok (1200 km) na sever.

Stánok s cigaretami a "panom" - zmesou betelových orechov, korenia a tabaku na žuvanie.

Bufet "pri ceste".

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 2. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 3. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 4. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Firma BONATO oddlžila svojich klientov v sume 100 000 000 Eur
 2. Ako manažovať 16 miliónov dielov denne?
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Slávnostné otvorenie VIVO! Bratislava už o tri týždne
 7. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 8. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 9. Slováci sú chlebovým národom
 10. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 1. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 12 922
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 12 524
 3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 11 471
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 295
 5. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 528
 6. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 8 336
 7. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 8 184
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 418
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 6 952
 10. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 6 902