Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Kandidáti na titul Bayern Mníchov a Borussia Dortmund vykročili ľavou

BRATISLAVA (SME - JOZEF TOKOŠ) - Nemecká futbalová bundesliga má za sebou premiéru jarnej časti. Dvaja horúci favoriti a veľkí rivali odštartovali úspešne. V piatkovom súboji druhého s tretím úradujúci majster Borussia Dortmund zdolal po sústredenom ...

BRATISLAVA (SME - JOZEF TOKOŠ) - Nemecká futbalová bundesliga má za sebou premiéru jarnej časti. Dvaja horúci favoriti a veľkí rivali odštartovali úspešne. V piatkovom súboji druhého s tretím úradujúci majster Borussia Dortmund zdolal po sústredenom výkone Bayer Leverkusen. Hostia začali lepšie. V 7. minúte Nowotny zastavil útok Borussie a po akcii ako z veľkej učebnice kontry Meyer ideálne naservíroval loptu Sergiovi, pre ktorého nebolo problémom rozvlniť sieť. O desať minút si nabehol na center Möller a po jeho umiestnenej hlavičke sa začínalo odznova. Zaplnené tribúny videli výborný futbal s viacerými šancami na oboch stranách. V záverečných minútach prvého polčasu majster dostal hostí pod tlak, no ďalšie góly prišli až po obrátke. Hneď po zmene strán Sammer našiel Chapuisata a bolo 2:1. Rozuzlenie šlágra priniesla až minútu pred koncom nádherná strela reprezentačného špílmachra Andreasa Möllera z 22 m pod brvno. Bayern Mníchov nemal v sobotu veľa starostí so St. Pauli, súperom, s ktorým zvykol nečakane strácať body. Strelecky disponovaný Jürgen Klinsmann dvakrát zblízka skóroval, najmä jeho druhý gól medzi nohy brankára bol peknou ukážkou, ako riešiť situáciu, keď sa útočník ocitne zoči-voči brankárovi v bezprostrednej blízkosti. Klinsmann počas stretnutia vyslal na bránu súpera tri strely a dal dva góly, tomu sa hovorí efektivita. Hostia z Hamburgu na olympijskom štadióne veľa neukázali, prehrať mohli aj vyšším rozdielom, Nerlinger však triafal iba do brvna. VfB Stuttgart po prehre v Schalke môže zrejme definitívne zabudnúť na majstrovské ambície, na Bayern po víkende stráca už 8 bodov. Švábi pokračovali v nevýrazných výkonoch z konca jesennej časti, v posledných šiestich zápasoch uhrali iba štyri body, čo ich môže po fantastickom vstupe do sezóny a vedení tabuľky poriadne mrzieť. Rovnako ako Schalke výpadok v podobe piatich prehier od konca septembra do začiatku novembra. Predvčerom hralo opäť to "staré" Schalke z minulej sezóny, ktoré bolo na domácej pôde neporaziteľné. Wilmotsov gól v 39. minúte bol logickým vyústením bojovnosti výborne takticky pripravených domácich. Obrana Schalke Balakovovi i Elberovi nedala príliš veľa príležitostí vyniknúť, hostia vyložené šance ani nemali. Zaslúžené víťazstvo Schalke je už piate v rade. V zápase Kolína s Düsseldorfom boli diváci svedkami niekoľkých hrubých chýb na oboch stranách. V 15. minúte sa hosťujúci Dobrovoľskij rútil sám na brankára, no šancu nepremenil. Tesne pred prestávkou brankár hostí prihral loptu na nohu Vladoiovi a po jeho prihrávke Tony Polster nezaváhal. V záverečných minútach si domáci víťazstvo poistili, keď si nešťastný Bach strelil vlastný gól. Veľké šťastie mal Rostock v Karlsruhe. Domáci povzbudení dobrými výkonmi a vysokými víťazstvami v prípravných zápasoch aj bez Hässlera hrali veľmi aktívne a riadne sa do súpera zahryzli. Štrnástym gólom sezóny poslal Karlsruhe do vedenia kanonier Dundee z pokutového kopu. Keď sa zdalo, že zápas sa skončí chudobným

víťazstvom domácich, zahrmelo z vôbec poslednej akcie. Presnou hlavičkou vyrovnal Barbarez a radosť hostí nemala konca- kraja.

Aj Duisburg pritlačil Bochumčanov na ich polovicu a vyvinul veľký tlak. Nastrelil brvno i žrď, do siete však trafil až Marin z jedenástky, ktorej predchádzalo záhadné vylúčenie Islanďana Gudjonssona. Oslabení hostia dokázali vyrovnať v 45. minúte po strele jedného z najlepších technikov bundesligy Dariusa Wosza. Azda jediné väčšie prekvapenie spôsobil Mníchov 1860 víťazstvom v Hamburgu. Všetky góly padli až po prestávke. Skóre otvorila v 57. minúte nová posila domácich Cardoso, avšak v priebehu 13 minút už bolo 1:2. Domáci vzápätí z jedenástky vyrovnali, tri body do Mníchova poslal svojím druhým gólom Bulhar Borimirov.

Neproduktívne Brémy sa celý zápas vyslovene trápili s deštruktívnym Freiburgom, ktorého jedinú väčšiu šancu spálil (azda už len bývalý) kanonier Decheiver - zo 4 m hlavičkoval do brvna. 11 minút pred koncom napokon strelil gól z jedenástky Andy Herzog. Za protesty proti údajne vymyslenému pokutovému kopu videl Sternkopf červenú kartu. Ako po zápase priznal rozhodca, hráč mu povedal jedine nasledujúcu vetu: "Podvádzate nás."