Lúpežné prepadnutie v nebezpečnej zóne hraníc sa skončilo prepustením páchateľov

Od začiatku roku bolo na Slovensku spáchaných 14 vrážd a len za jeden jediný februárový týždeň 25 lúpeží. Vývoj kriminality od začiatku roku nenasvedčuje, že by si podsvetie robilo ťažkú hlavu zo zásahov polície či vôbec orgánov činných v trestnom konaní.

Lebo nech sú štatistiky o objasňovaní trestných skutkov akokoľvek priaznivé pre políciu, faktom je, že neobjasnené zostávajú predovšetkým zločiny s rukopisom mafie. Je úplne jedno či pri nich ide o vybavovanie si vlastných účtov alebo "platenú službu". Brutálne vraždy, vydierania, výbuchy áut, lúpežné prepadnutia - je ich zrazu akosi veľa na malom Slovensku. Je síce potešiteľné, že Interpol práve v spolupráci s našou políciou zatkne na slovenskom území obávaného šéfa kalabrijskej mafie, popredného "činovníka" teroristických Červených brigád, či ďalších bossov tejto zvláštnej kategórie ľudí, otázkou však zostáva, čože to u nás robili?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vlani prešlo cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom v oboch smeroch okolo 560 tisíc automobilov. Najviac, takmer 450 tisíc z nich predstavovali osobné autá, okolo 80 tisíc bolo kamiónov, zostatok autobusy. Aj tieto čísla dokumentujú, že intenzita pohybu na tomto slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode je veľmi vysoká. Rozhodujúca väčšina osádok spomínaných automobilov išla za obchodmi. Legálnymi ale aj nelegálnymi. Koľko bolo ktorých, kto to vie?

Vodka, cigarety, textilné výrobky, suveníry. Všetko možné od výmyslu sveta denno-denne ponúkajú desiatky priekupníkov na autobusovej stanici v Michalovciach. Avšak nielen tam, ale prakticky vo všetkých zemplínskych mestách, mestečkách, ba dokonca aj na vidieku. Čierny obchod funguje lepšie ako legálny, peniaze v tieňovej ekonomike rastú geometrickým radom. Tento biznis má svojich šejkov i páriov, kráľov i pešiakov, mozgový trust i poslušných vykonávateľov jeho vôle. Organizovaný zločin prerastá organizmus spoločnosti, šíri sa ako rakovina a na svete sú už aj jeho metastázy. Už nič nie je problémom - nájsť vraha na odstránenie nepohodlného svedka či "obchodného" partnera, uložiť výbušninu pod auto či do domu, uniesť človeka či dieťa, kúpiť revolver, Kalašnikova, červenú ortuť, ťažké drogy, ba aj pancierovú päsť. Stačí mať peniaze a dobrý kontakt. A o "dobré kontakty" sa pomaly "zakopáva" v uliciach našich miest a na trhoviskách. Čím bližšie k východnej hranici, tým väčšia "možnosť výberu". Ukrajinská a ruská mafia "operujú" na našom území ako doma. Za tejto situácie by sa zdalo logickým, že orgány činné v trestnom konaní - polícia, súdy a prokuratúra - budú brať svoju úlohu veľmi vážne.

SkryťVypnúť reklamu

Tento predpoklad sa dosť ťažko aplikuje v prípade, ktorý sa nedávno stal v Michalovciach. Sedemnásteho januára tohto roku, zavčas rána, bol vo svojom rodinnom dome na Ulici SNP v Michalovciach lúpežne prepadnutý jeho majiteľ V. T. Stručná policajná správa hovorí o štyroch páchateľoch, z ktorých traja sú občanmi Ukrajiny. Štvrtý pochádza z okresu Michalovce. Poškodenému odcudzili 2410 DM. Keďže pri zadržiavaní jedného z páchateľov sa strieľalo, táto zvláštna lúpež neušla pozornosti Michalovčanov. Začali sa šíriť reči o "vybavovaní účtov" medzi skupinami "priekupníkov", do ktorého je zamiešaná ukrajinská mafia. Keď sme sa chceli o prípade dozvedieť viac, narazili sme na zvláštny úkaz. Polícia páchateľov zadržala, avšak príslušný okresný sudca, ku ktorému sa žiadosť o vyšetrovaciu väzbu dostala, zadržaných prepustil. Všetkých štyroch. Ukrajinci síce následne dostali zákaz vstupu na územie SR, ale to pre nich nemôže byť problémom. Tí sem prídu, keď budú chcieť. Teraz možno chvíľku nebudú chcieť, ale...

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímalo nás, aký dôvod viedol okresného sudcu k rozhodnutiu, ktoré vydal. Na našom občanovi a na našom území bol spáchaný trestný čin, ktorého účastníkom bol ďalší náš občan. Pokiaľ naozaj bol tento skutok zadokumentovaný ako lúpežné prepadnutie, ktoré patrí do kategórie závažnej trestnej činnosti, prečo sudca postupoval tak, ako postupoval? To je otázka, ktorú som chcela položiť predsedovi okresného súdu v Michalovciach. Keď sa mi po niekoľkých dňoch podarilo s ním skontaktovať telefonicky, položila som mu ju a dohodli sme sa na stretnutí. S tým, že dovtedy si celý prípad nechá predložiť a umožní mi možno aj kontakt so sudcom, ktorý spomínané rozhodnutie prijal. Hoci som na stretnutie prišla presne, ba dokonca o niečo skôr, dozvedela som sa od sekretárky, že pán predseda musel súrne ísť niečo vybaviť, ale o desať minút sa vráti. Po hodine čakania som to vzdala.

SkryťVypnúť reklamu

Niekto môže namietať, že sudca je nezávislý, svoje rozhodnutie nemusí nikomu zdôvodňovať a tobôž nie novinárom. Iste, hoci aj o tom sa dajú viesť obsiahle diskusie. Pri jednej veľmi podobnej príležitosti, ktorá sa stala zhodou okolností tiež v Michalovciach, a tiež v nej hlavnú úlohu zohral sudca tamojšieho okresného súdu, som napísala, že nezávislosť sudcu chápem ako nezávislosť pred politickou mocou a nie pred zákonom. Vtedy išlo o vydieranie a páchatelia boli taktiež z Ukrajiny. Samozrejme, zľahla sa po nich zem a prípad dodnes nie je ukončený. Vtedy, zhruba pred dvoma rokmi, minister spravodlivosti navštívil okresný súd v Michalovciach a po rozhovore s dotyčným sudcom ten "pobudol" pár mesiacov v inom okrese.

Možno je tohtoročný michalovský prípad o niečom úplne inom. Možno sa zistí, že nešlo vôbec o lúpežné prepadnutie, že si iba niekto vzal svojským spôsobom peniaze, ktoré si u občana V. T. odložil. Možno, že sa onedlho ukáže trebárs aj to, že zvyšky mŕtvoly, ktorú nedávno vytiahli z latríny jedného rodinného domu v Michalovciach, vôbec nepatria Ukrajincovi, o ktorom prebehla správa v médiách. Možno, že patria niekomu úplne inému...

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko a východné zvlášť, stáva sa vzhľadom na blízkosť ukrajinskej hranice nebezpečnou zónou. Podiel občanov ukrajinskej a ruskej národnosti na raste kriminality na Slovensku nie je síce zvlášť významný, čo do množstva trestných skutkov, avšak čo do závažnosti áno. A nad tým sa už nestačí iba "zamýšľať"...

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu