Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Komu patrí psychológia? *Ad: Odzvonili psychológii v Košiciach? / SNV 25. 1. 1997

Kauza UPJŠ sa dostáva po svojich zbytočných hektických obdobiach do akademicko-vecných polôh. O tom svedčí základný chod univerzitného života na obidvoch nových univerzitách. Vyjadrenia štatutárnych zástupcov UPJŠ Košice ako aj Prešovskej univerzity ...

Kauza UPJŠ sa dostáva po svojich zbytočných hektických obdobiach do akademicko-vecných polôh. O tom svedčí základný chod univerzitného života na obidvoch nových univerzitách. Vyjadrenia štatutárnych zástupcov UPJŠ Košice ako aj Prešovskej univerzity sa nesú v ústretových polohách, v ktorých je snaha konštruktívne riešiť spoločné problémy. Bezproblémová zhoda sa predstavila v majetkovoprávnom vyrovnaní medzi našimi univerzitami k nehnuteľným majetkom.

Ako je to však s ďalšími "majetkami"? Je viac ako pochopiteľné, že zákon o rozdelení UPJŠ presne určil, ktoré fakulty kam patria. A keďže fakulty majú svoje katedry, tie pochopiteľne ostávajú ich neoddeliteľnou súčasťou. Uvedené skutočnosti sa pokúša výrazným spôsobom spochybniť príspevok doc. PhDr. Jána Ferjenčíka, CSc.: Odzvonili psychológii v Košiciach? (Sme na východe, 25. 1. 1997, s. 4). Jeho "neopakovateľné" recipovanie uvedeného problému, ktorý vníma na báze havlovského leitmotívu arogancie moci, je skutočne už ferjenčíkovsky excelentné.

Skryť Vypnúť reklamu

Čitateľ si môže z tohto príspevku urobiť jednoznačný záver: prečo dekan FF PU a prodekan Leško potrebujú demonštrovať svoj pocit malosti na katedre psychológie? Prečo sú tak dokonale hluchí "voči tým, ktorí na rebríčku moci stoja momentálne nižšie"? Takéto a im podobné formulácie svedčia o autorovej schopnosti dramatizácie uvedeného problému, ale z vecnej stránky sú len svojráznym zavádzaním našej verejnosti. To sa aj pokúsim vysvetliť.

Prodekan prišiel a diskutoval

Doc. Ferjenčík "pracuje" vo svojom článku s mnohými veľmi "upravenými" faktami a stanoviskami. Vôbec nie je pravdou, že som prišiel na katedru psychológie až tesne pred "rozbitím univerzity" (čitateľa v tejto súvislosti musím upozorniť na terminologickú "jemnosť" s akou pracuje doc. Ferjenčík - univerzita zo zákona bola rozdelená a nie rozbitá) a oznámil, že bude patriť k novovznikajúcej Prešovskej univerzite a v septembri ju kompletne presťahujú do Prešova. Ja som po prvýkrát prišiel na katedru z poverenia vedenia fakulty už vo februári 1996, aby som s jej členmi diskutoval o Univerzitnej výzve a vyjadril stanovisko, ktoré zastávalo vedenie fakulty k ďalšej budúcnosti univerzity, fakulty i katedry. Už vtedy som informoval kolegov z uvedenej katedry, že pokiaľ dôjde k rozdeleniu UPJŠ a vzniknú dve samostatné univerzity s najväčšou pravdepodobnosťou sa to najvýraznejšie dotkne tejto katedry v tom zmysle, že sa presťahuje do Prešova.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď ako možno zabezpečovať činnosť katedry v priestoroch iného právneho subjektu? Ako môže napr. dekan fakulty udeľovať internáty študentom odboru psychológie v Košiciach, ktoré nie sú súčasťou PU? Tieto i ďalšie problémy jasne naznačujú základný priestor uvažovania vedenia FF.

Teda nijaké oznamovanie prodekana rozhodnutia verchušky ako prvý kontakt s katedrou sa nekonalo, ako to čitateľovi predkladá doc. Ferjenčík. Pravdou je iba to, že on sám osobne o týchto veciach nediskutoval, lebo sa uvedeného zasadnutia nezúčastnil. Takmer celý rok sme s riešením kauzy UPJŠ uvažovali aj o osude katedry psychológie tak, aby sa dopad týchto zmien odrazil na jej práci, ale aj práci všetkých našich katedier čo najmenej.

Argumentácia doc. Ferjenčíka o arogancii moci vzťahovaná na vedenie FF má ďalšiu veľkú "trhlinu" v tvrdení, že na návrh rektora univerzity pričleniť organizačne katedru psychológie k niektorej z jestvujúcich košických fakúlt reaguje dekan fakulty negatívne. Vymyslenej "arogancii moci" totiž predchádza skutočná arogancia katedry. Bez vedomia dekana, vedenia fakulty a akademického senátu FF katedra "prostredníctvom" študentov žiada rektora o riešenie, ktoré je zjavne mimo jeho kompetencie. A to všetko predchádza takmer o mesiac môj príchod na katedru pred "rozbitím univerzity".

Skryť Vypnúť reklamu

Vedenie FF túto situáciu pochopilo ako prejav zlyhania základnej ľudskej slušnosti, absencia ktorej na akademickej pôde je neodpustiteľná. A to všetko ďalej má zároveň neopakovateľné akademické čaro. Spočíva v logike, ktorú prezentuje doc. Ferjenčík v tlači už od 29. 10. 1996 (Korzo) - v prípade rozdelenia UPJŠ dáva jasne na vedomie, že nepôjde "na prešovskú FF, pretože sa od univerzity odtrhla bez súhlasu akademickej obce." Jeho argumentácia je neskôr doplnená slovami, že v Prešove nikdy neboli podmienky a ani nikdy nebudú, aby odbor psychológia dosahoval takú úroveň, ako je tomu v Košiciach. Vraví sa proti gustu žiaden dišputát. Ja som presvedčený, že ak sme v Prešove vytvorili slušné podmienky pre existenciu všetkých ostatných odborov, určite môžeme tak urobiť a urobíme to aj v tomto prípade. Prečo sa tomu tak nestalo v 80. rokoch, keď odbor bol presťahovaný do Prešova - za to súčasné vedenie FF zodpovednosť nenesie. Údajné zníženie kvality v tomto odbore však ani vtedy nesúviselo so sídlom katedry. Súčasný problém okolo sídla katedry nebude súvisieť skôr s tým, že takmer všetci členovia katedry sú Košičanmi?

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia je však po 1. 1. 1997 úplne iná, než je to ochotný náš kritik vnímať. Kardinálne sa mýli hlavne v tom, že katedra sa vraj má sťahovať preto, lebo "dekan so svojimi prodekanmi katedru potrebujú. Nevedno pritom, či katedrou myslia budovu, finančné prostriedky alebo ľudí." Ak niekto "potrebuje" katedru psychológie na FF, tak to nie je v prvom rade dekan či prodekani, ale fakulta ako taká, t.j. jej odborný profil, ktorý máme vo všetkých svojich základných dokumentoch potvrdený AS FF, ASU a MŠ SR a ktorý sa usilujeme napĺňať. To sú záväzné normy, ktoré nemá možnosť meniť ani dekan fakulty so svojimi prodekanmi. Táto elementárna legislatívno-normatívna a vedecko-pedagogická poloha problému je pre doc. Ferjenčíka asi "španielskou dedinou".

Skryť Vypnúť reklamu

Kto rozhodol o druhých bez nich?

Doc. Ferjenčík nás osobitne "školí" o správnom chápaní demokracie. Ako však vyzerá "košický model" demokracie? Najlepšou ilustráciou je výsledok rokovania jedného z posledných zasadnutí Akademického senátu UPJŠ. Košickí kolegovia prijali uznesenie o presune finančných prostriedkov pre katedru psychológie z rozpočtu FF UPJŠ a pridelili ich Lekárskej fakulte len preto, lebo si to želali učitelia a študenti tejto katedry. Bez vedomia a prerokovania uvedeného problému vo vedení FF, akademickom senáte FF, bez účasti rektora UPJŠ, bez súhlasu vedenia LF, AS LF zástupcovia košických fakúlt UPJŠ v ASU porušili všetky normy, štatúty a samotný vysokoškolský zákon. Tento spôsob uplatňovania demokracie na vysokoškolskej pôde UPJŠ len jednoznačne preukázal hĺbku košického akademického hegemonizmu a dirigizmu - t.j. nedemokratického spôsobu riadenia univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, takéto uznesenie je neplatné od samého začiatku a dnes teda stojíme pred problémom ako bez najmenších škôd riešiť uvedenú situáciu. Dekan FF PU nemôže, aj keby chcel, dať súhlas na to, aby sa katedra psychológie odčlenila od FF PU. V súlade so štatútom a zákonom o rozdelení UPJŠ a vznikom dvoch nových univerzít - UPJŠ a PU - je povinnosťou vedenia FF a Prešovskej univerzity vytvoriť také podmienky pre prácu katedry psychológie, aby naďalej plnila svoje vedecko-pedagogické úlohy tak vo vlastnom odbore, ako aj vo všetkom ďalšom, ktoré na FF doteraz zabezpečuje. To je ten hlavný dôvod prečo vedenie FF ani nemôže začať uvažovať o tom, aby sa katedra psychológie odštiepila z nášho celku. Odborný profil fakulty to jednoducho neumožňuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Kauza UPJŠ sa začala neslávne výrokom v médiách - "Košice možno prídu o univerzitu. Rektor hovorí o krádeži". Dnes vieme ako sa to všetko skončilo. Doc. Ferjenčík teraz "tvrdí", že "Košice ako univerzita, ale i celé mesto stratia ešte aj z toho mála humanitných smerov ďalší nie zanedbateľný stavebný kameň". Skutočnosť je podľa môjho názoru úplne iná. Košice so svojimi najsilnejšími "tromfami" - VSŽ, ministri, primátor, politické strany a pod. - už veľmi intenzívne pracujú na ďalších projektoch rozvoja vysokého školstva na svojom území aj humanitného zamerania. Z toho evidentne vyplýva, že odbor psychológia sa natrvalo z teritória tohto mesta vôbec nestratí. Teda, psychológii v Košiciach vôbec nehrozí nijaké odzvonenie!

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 797
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 883
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 376
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 509
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 498
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 338
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 196
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 098
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 087
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 821
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu