Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Antifico *K úvahám o výmene opotrebovaných politikov

"Problém je v samotných politikoch," napísal Róbert Fico (SME 17.1.1997), "v ich osobných konfliktoch, ktoré nie sú schopní prekonať. Osobnosti na čele politických strán a vo významných politických funkciách strácajú po šiestich rokoch permanentnej konfro

ntácie schopnosť uzatvárať dohody. Ak však nemám schopnosť pristúpiť v politike na kompromis, a politika je najmä kompromisom, nemám čo v politike robiť. Má celé Slovensko trpieť neschopnosťou politikov nájsť kompromisné riešenie, alebo majú odísť politici? Súčasný odchod Mečiara a Kováča zo štátnych funkcií by nepochybne odštartoval upokojujúci proces. Výhra jedného alebo druhého nebude vôbec znamenať koniec konfrontácie. Práve naopak." Ponúkané riešenie Róberta Fica, rýchle, lacné a efektívne: "Slovensko potrebuje novú politickú generáciu."

Skryť Vypnúť reklamu

V denníku Pravda (23.1.1997) to formuluje ešte príkrejšie: "Mnohí politici sú po lehote politickej trvanlivosti. (V inej súvislosti, ale zhruba v tom istom čase Fico za takýchto politikov s vypršaným dátumom konzumovateľnosti okrem vyššie menovaných dvoch spomenul ešte Čarnogurského a Slotu - M.Ž.) Takže, nová politická generácia je na rade." Ktorá? K tomu sa Fico vyjadruje len letmo: "Ak dnes premárnime historickú šancu Slovenska pripojiť sa k európskym tradíciám a progresu, moji tridsaťpäťroční vrstovníci budú trpko spomínať na koniec deväťdesiatych rokov."

Fico naznačuje, že akási, zatiaľ sa voľne, či už v pozadí politických strán, zrejme na úrovni podpredsedov a nižšie sa vznášajúca nová generácia politikov, alebo celkom nová generácia tridsiatnikov - to z jeho textu nie je celkom zrejmé - má v rámcových témach aktuálnej politiky jasno a svorne ťahá za spoločný koniec. Pokiaľ mal na mysli novú politickú generáciu súčasných podpredsedov - z podpredsedov Keltošovej či Húsku asi sotva možno očakávať niečo nové. Pokiaľ mal ale na mysli generačnú výmenu v zmysle vekovom, potom ma to ako tridsiatnika, Ficovho vrstovníka, zaujíma oveľa viac. No ako tridsiatnik si nie som vôbec istý, či by Ficov návod fungoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak Fico zdôrazňuje nutnosť kompromisu, znamená to, že jeho tridsiatnicke riešenie napríklad v otázke vstupu do NATO sa nachádza niekde medzi NATO a Ruskom, teda v neutralite? Alebo chce naznačiť, že kompromisom by bolo uchádzanie sa o vstup do EÚ, ale nie do NATO? Odpoveď budú musieť hľadať všetky generácie spolu s fyzicky vymenenými, pokiaľ sa Fico nerozhodol tie staršie fyzicky zlikvidovať. Z hľadiska hľadania zásadných odpovedí spor medzi Mečiarom a Kováčom vôbec nie je osobný. Je to spor o to, ktorým smerom ísť. Myslím, že riešenie je možné len ak prevažná väčšina verejnosti dospeje k zhode v základných otázkach geopolitickej a civilizačnej príslušnosti Slovenska, teda zhode o podobe režimu, aký má na Slovensku existovať.

Z histórie sporu medzi Mečiarom a Kováčom vieme, že Kováč bol najskôr Mečiarovým verným stúpencom. Až postupom času, pri hľadaní základných riešení sa vykryštalizovala dramatická podoba ich, Mečiarom neustále rozdúchavaného, sporu, ktorého brutálna podoba dnes skutočne zaťažuje celú spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Michal Kováč starší nebol jediný, kto prešiel touto cestou - z tohto hľadiska zameniteľný je - i keď jeho osobná skúsenosť s Mečiarom je jedinečná. Veľkej časti verejnosti pomohla nájsť mnohé odpovede na mnohé otázky. Mečiar je však v tomto zmysle naozaj nezameniteľný nikým a úloha, ktorú zohráva, nie je zas až taká negatívna: on je skutočným katalyzátorom formovania sa názorových táborov na Slovensku. Je otázne, či by nová generácia Ficom zatiaľ nie veľmi presne definovaných politikov nejakým čarovným prútikom dokázala dokončiť Mečiarom spustený proces tríbenia postojov a názorov v prospech demokracie a euroatlantickej integrácie Slovenska.

Otázka jednoducho znie,

či je už čas na odchod Mečiara

Fico tvrdí, že áno, a naznačuje že by sa to malo

Skryť Vypnúť reklamu

riešiť akousi bezbolestnou cestou. Aj keď som rovnako ako Fico za otvorenú komunikáciu rôznych názorových platforiem v politike, i protichodných a v konečnom dôsledku i za hľadanie kompromisu, aj keď nie za každú cenu a v každej otázke, neverím na žiadne bližšie nešpecifikované a bezbolestné cesty. Myslím, že Mečiar musí odísť tým istým spôsobom, akým sa vyhupol do sedla. Voliči ho musia striasť zo svojho chrbta v riadnych voľbách, alebo mu parlamentná väčšina musí vysloviť nedôveru, a voliči sa ho musia vo voľbách striasť vzápätí. To platí i o Kováčovi. Parlament ho zvolil na isté funkčné obdobie, takže má jednoduchú šancu ho na ďalšie obdobie nezvoliť alebo mu rozhodnutím trojpätinovej väčšiny poslancov skrátiť funkčné obdobie. Ak sa presadí spôsob priamej voľby prezidenta, potom ho musia nezvoliť voliči. Pravidlá sú dané, netreba apelovať na city politikov - ak sa ich čas naplnil, treba konať. Každá generácia má svojich debilov, oportunistov, svine, i ľudí múdrych, zodpovedných, rozhľadených, brániacich zákonnosť a všeobecné blaho, tak to bolo odjakživa. A napokon, tridsiatnici i dnes majú neza-nedbateľné pozície, v politických stranách, v štátnej správe, v súkromnom sektore, v médiách, v samospráve, na miestnej i na centrálnej úrovni, a nedá sa povedať, že by nemali dosť priestoru sa prejaviť. Nie je Ivan Lexa, riaditeľ SIS, tridsiatnik?

Skryť Vypnúť reklamu

Je zrejmé, že najbližšie

parlamentné voľby nebudú

sprevádzané generačnou výmenou

Možno tie ďalšie. Ale zatiaľ to vyzerá tak, že v najbližších voľbách bude hrať dominantnú úlohu väčšina dnes známej politickej elity, nezávisle na tom, či by generačná výmena bola pre voličov žiaduca alebo nie. Verejnosti známa politická elita má zatiaľ dosť silné pozície vo svojich stranách i dostatočne silnú vôľu vytrvať.

Keby Mečiar pokračoval vo svojom nastúpenom trende, podľa všetkého by parlamentné voľby ešte vyhral, i keď nie tak presvedčivo, ako doteraz. Jeho stará túžba získať pre HZDS vo voľbách 51 percent hlasov a tým si opäť, ako v roku 92, zostaviť jednofarebnú vládu bez podpory koaličných partnerov, je nenávratne stratená. I v budúcich voľbách sa bude musieť oprieť o koaličných partnerov. Mečiarovo predvolebné ťaženie bude v očiach voličov zaťažené nielen tým, že v procese vytvárania takzvanej autentickej slovenskej pravice nechal zmiznúť veľkú časť národného (štátneho) majetku pred očami užasnutej verejnosti vo vreckách niekoľkých vyvolených skupiniek. Zaťažený bude aj portrétmi mnohých svojich verných poslancov i úradníkov, ktorí sa namočili v rozkrádaní majetku i štátnych zákaziek.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasná situácia v tomto pripomína začiatok štyridsiatych rokov: slovenskí národní socialisti mali vtedy nespornú podporu väčšiny národa. Zamaskovaní protižidovskou, protimaďarskou a protičeskou rétorikou zabavili majetok Židom a Čechov vyhnali z úradov, a tým vytvorili možnosť závratných kariér pre svojich verných a ich závratného obohatenia sa. Ako sa ukázalo, slovenskí fašisti vykrikovali heslá o tom, že židovský majetok patrí židovskému národu len preto, aby si ho vzápätí bez škrupulí napchali do svojich súkromných vreciek. Veľká časť verejnosti od slovenských fašistov začala odskakovať najmä po tom, ako si uvedomila, že židovský majetok, ktorý sa mal podľa pôvodných sľubov zmeniť na spoločný národný majetok, sa dostáva do súkromných vreciek malej skupinky privilegovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Široká verejnosť aj dnes vidí len úzku skupinu skorumpovaných komplicov, závratnou rýchlosťou rozkrádajúcich národný majetok i štátne zákazky. Dnešné vzťahy vnútri HZDS i v koalícii HZDS - SNS - ZRS už visia len na tejto niti. Mnohí terajší poslanci a skupinky v ich pozadí nadobudli v boji o majetok omnoho viac ako samotný majetok - najmä vzájomné averzie, plynúce z nemožnosti Mečiara uspokojiť všetkých rovnakým dielom. Jeden má menej, iný

viac, pričom ten, kto kolaboroval viac, má možno menej a naopak. Navyše má jeden menej a iný viac možností kolaborovať s nevyspytateľným Mečiarom, ktorý ich podozrieva z toho, že ho bez zaváhania zradia, len čo ho už nebudú potrebovať.

Mečiar podozrieva všetkých

I tých zdanlivo verných. Jeho nedôvera vyplýva aj z mnohých čisto logických kalkulácií, nielen z akejsi jeho verejne pertraktovanej duševnej poruchy. Mečiar vie, že chladnokrvný cynizmus, ktorému ich naučil, skôr či neskôr použijú i proti nemu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže Mečiar v tejto podobe pred sebou žiadnu veľkolepú budúcnosť nemá, bude sa musieť pokúsiť zaodieť do nejakého nového či staronového hávu. Hoci je veľa možností, a rozhoduje o nich opäť hlavne jeho invenčnosť a zdanlivá nepredvídateľnosť, čo-to sa predsa len už s istou mierou pravdepodobnosti predvídať dá.

Doterajšia skúsenosť mu hovorí, že pravica, ktorá sa ako taká verejne deklaruje, voľby na Slovensku vyhrať nedokáže. Vyhrať dokáže len pravica, zaodetá do ľavicovo-populistickej rétoriky. Takže Mečiar sa podľa všetkého pokúsi vrátiť k osvedčenému vzorcu - posunie sa v rétorike výrazne doľava. A zrejme bude musieť urobiť aj kroky, ktorými bude riskovať krehkú makroekonomickú stabilitu s vierou, že ich tesne po voľbách vybalansuje návratom k prísnym reštriktívnym opatreniam. Okrem toho bude musieť vymeniť niektoré tváre zo svojho okolia, ktoré sa stali nesympatickými - jednak sú zaťažené korupciou, jednak nevyvráteným podozrením z trestného činu únosu a vraždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ by sa Mečiar pre tento krok rozhodol, noví kandidáti, ktorí sa dnes zrejme profilujú na úrovni okresov ako personálna báza pre budúce regionálne lobby, mu budú zaviazaní dvojako. Po prvé za to, že ich vôbec dá na kandidátku na voliteľné miesta, o ktoré iste v HZDS bude veľký boj - a bez pomoci centra sa nedá len tak ľahko prekľučkovať na najvyššie priečky vnútrostraníckych pozícií a odtiaľ k moci. Keď si uvedomíme, že Mečiar dnes kladie základy akéhosi štátneho trhu - trhu so štátnymi zákazkami, podporou pre export do Ruska a podobnými vymoženosťami, pokiaľ ste zadobre s mocou - budú chcieť byť "poctiví podnikatelia - mečiarovci", ako ich kedysi nazval vtedajší šéfredaktor denníka Slovenská republika Ján Smolec, čo najbližšie k štátnej moci, k výkonnému mocenskému aparátu. Navyše sa budú musieť pokúsiť zabezpečiť si vplyv v parlamente, aby po voľbách neboli prijaté zákony, ktoré by ich súkromnovlastnícky vplyv a status ohrozili. (Mimochodom, v marci sa bude konať snem HZDS.)

Skryť Vypnúť reklamu

Po druhé budú nové tváre zaviazané aj tým, že súc celkom neznáme, budú známu tvár Mečiara zúfalo potrebovať, iba s ním sa môžu dostať do parlamentu. O tom, aké ľudské typy si Mečiar vyberá na spoluprácu, sme sa mohli dostatočne presvedčiť na osobách Lexu, Macušku a podobne. I spôsobnému a vyčesanému bývalému ministrovi vnútra, ktorého meno si dnes už nikto nepamätá, sa z úst rinuli ako na bežiacom páse samé vulgarizmy. (Rozhovor Lexa - Hudek)

# # #

Prirodzene, predstavitelia SDĽ vedia, že HZDS nemôže ísť do volieb deklarované ako pravica, že sa musí v sebazáchovnom pude aspoň rétorikou posunúť doľava. Špička SDĽ zároveň vie, že rokovaním o zmene volebného systému Mečiar vlastne rokuje o politickej smrti prinajmenej jedného svojho koaličného partnera - ZRS. A priestor po politicky usmrtenom ZRS si môžu spoločne rozobrať HZDS s SDĽ. Obidve politické zoskupenia začnú verejne vytvárať prienikové plochy, vhodné na čulú povolebnú komunikáciu. Podpredseda SDĽ zrejme navyše počíta nielen s nutným rétorickým posunom doľava, sprevádzaným i nevyhnutnými pragmatickými rozhodnutiami - distribúciou časti zdrojov štátneho majetku širokým vrstvám verejnosti, ale aj s určitou podstatnou generačnou výmenou v radoch HZDS, ktoré tým vyjde v ústrety tlakom z regiónov s ich nespokojnými tridsiatnikmi. Tam už Fico čaká. Nielen ako podpredseda ľavicovej strany, ale aj ako nabudený generačný druh.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohým čitateľom Fica sa môže zdať obzvlášť hrdinské, že pri vypočítavaní vyvanulých politikov spomína i Mečiara. Nedajte sa oklamať. Skúste si predstaviť, že by spomenul Kováča, Čarnogurského, Slotu, ale Mečiara by potichu obišiel. Všetci by sa mu smiali.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 4. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 959
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 718
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 635
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 381
 5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 215
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 190
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 063
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 632
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 396
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu