Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Kernen novým kráľom zjazdárov, Compagnoniová obhájila prvenstvo

SESTRIÉRE (TASR, sv) - Majstrom sveta v zjazde na MS v alpských lyžiarskych disciplínach v Sestri`ere sa stal Švajčiar Bruno Kernen. Na 3229 m dlhej trati Kandahar Banchetta dosiahol čas 1:51,11 min a získal po striebre v kombinácii svoju druhú medailu ..

SESTRIÉRE (TASR, sv) - Majstrom sveta v zjazde na MS v alpských lyžiarskych disciplínach v Sestri`ere sa stal Švajčiar Bruno Kernen. Na 3229 m dlhej trati Kandahar Banchetta dosiahol čas 1:51,11 min a získal po striebre v kombinácii svoju druhú medailu na šampionáte. To isté platí o Nórovi Lasse Kjusovi, ktorý má pre zmenu druhý najcennejší kov zo super-G a rovnako skončil aj v zjazde so stratou 7 stotín na Kernena. Bronz zostáva v Taliansku a pre zjazdárskych "tifosi" ho ukul trojnásobný víťaz zimy v SP Kristian Ghedina (+0,35). Na úskalia náročnej a tvrdej zjazdovky doplatili traja z úzkeho okruhu favoritov Alphand, Franz a J. Strobl, ktorí preteky nedokončili. Národnú tragédiu zažili Rakúšania, keď v kráľovskej disciplíne zostala alpská veľmoc bez medaily. Rakúšan Franz utrpel počas pádu v Sestri`ere zlomeninu v zápästí, v lakti a v päte. Jeden z favoritov súťaže nezvládol na náročnej trati zákrutu s názvom "Aqua Minerale" a v plnej rýchlosti vletel do ochranných sietí. Zranenia predčasne ukončili sezónu 24-ročného zjazdára, ktorého včera v Innsbrucku operovali.

Tridsaťročný kanadský zjazdár Rob Boyd v sobotu oznámil, že po skončení tohtoročnej sezóny ukončí svoju športovú kariéru. Víťaz troch pretekov SP v zjazde (dvakrát vo Val Gardene a raz vo Whistler Mountains) sa odhodlal k tomuto kroku po tom, ako sa mu nepodarilo vybojovať si miesto v kanadskom tíme na preteky v zjazde na týchto MS. "Dostal som dostatočné množstvo signálov, ktoré ma utvrdili v presvedčení, že je najvyšší čas odísť a dať priestor mladším pretekárom." Boyd zostáva v análoch zapísaný ako jediný Kanaďan, ktorému sa podarilo vyhrať preteky Svetového pohára na domácom snehu.

Majsterkou sveta v obrovskom slalome sa stala Talianka Deborah Compagnoniová časom 2:39,19 min. Dvadsaťšesťročná pretekárka tak obhájila titul, získala na podujatí po úspechu v slalome svoje druhé zlato a zbierku trofejí si obohatila o piaty najcennejší kov z vrcholných podujatí. Compagnoniová sa do zjazdárskej histórie zapíše aj tým, že obrovský slalom vyhrala na troch po sebe idúcich vrcholných podujatiach. Po bronze v slalome si striebro so stratou 0,80 s vybojovala mladá Švajčiarka Rotenová a podobne ako víťazka obhájila svoju pozíciu z vľaňajšej Sierra Nevady. Bronz po skvelej jazde a najrýchlejšom čase v druhom kole získala Francúzka Piccardová (+1,76). Slovenská reprezentantka Mária Kvopková obsadila v obrovskom slalome 25. miesto so stratou 14,79 s na víťaznú Compagnoniovú. Iveta Kohútová prvé kolo nedokončila.

Predstavitelia FIS prejavujú svoje sklamanie nad diváckou mizériou v Sestriere. V sobotu predali organizátori 25 000 vstupeniek. "Očakávali sme oveľa väčší záujem. Hoci sa to zlepšuje, celkovo sú to momentálne veľmi nízke čísla. Máme ťažké srdce na tunajšiu políciu, ktorá priam katastrofálne riadi dopravu a tým odrádza od návštevy strediska tisícky ľudí," nechal sa počuť generálny sekretár FIS Gianfranco Kasper.

Výsledky - zjazd mužov: 1. Kernen 1:51,11 min (106,889 km/h), 2. Kjus 1:51,18, 3. Ghedina 1:51,46, 4. F. Strobl (Rak.) 1:51,47, 5. Schifferer (Rak.) 1:51,89, 6. Cavegn (Švajč.) 1:52,02. Obrovský slalom žien: 1. Compagnoniová 2:39,19 min, 2. Rotenová 2:39,99, 3. Piccardová 2:40,95, 4. Wachterová (Rak.) 2:41,10, 5. Seizingerová (Nem.) 2:41,25 , 6. Wibergová (Švéd.) 2:41,34.