Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Naši hokejisti si zapýtali letenky do Nagana: Slovensko - Ukrajina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

OBERHAUSEN (SME - ONDREJ GAJDOŠ) - Hokejoví reprezentanti Slovenska vyhrali vo svojom druhom zápase na turnaji olympijskej kvalifikácie v Oberhausene nad Ukrajinou 4:1 a zapýtali si letenky do Nagana `98. Záležalo ešte na včerajšom večernom stretnutí ...

OBERHAUSEN (SME - ONDREJ GAJDOŠ) - Hokejoví reprezentanti Slovenska vyhrali vo svojom druhom zápase na turnaji olympijskej kvalifikácie v Oberhausene nad Ukrajinou 4:1 a zapýtali si letenky do Nagana `98. Záležalo ešte na včerajšom večernom stretnutí Nemecko - Švajčiarsko, v nedeľu hrá Slovensko posledný zápas s domácim tímom.

V ťažkom stretnutí nad húževnatým súperom z C-skupiny majstrovstiev sveta víťazstvo po obetavom výkone vydreli. V kritických chvíľach naše mužstvo zachovalo chladné hlavy a keď v druhej tretine získalo rozhodujúci náskok, aj vďaka výbornému brankárovi Draganovi ho už nepustili z rúk. Rýchli Ukrajinci "hrýzli" takmer do konca zápasu a až po štvrtom góle Smerčiaka v 55. min sme si mohli definitívne vydýchnuť.

Po štvrtkovej remíze so Švajčiarskom 3:3 vládlo v slovenskom tíme napätie. Tréneri sa rozhodli k radikálnemu zásahu: preskupili zloženie troch zo štyroch útočných formácií aj dvoch obranných radov. Namiesto Medříka a Puchera nastúpili Babka s Hreusom. Proti najnebezpečnejšej prvej "lajne" Ukrajiny nasadili Jánošovu trojicu, pričom Zedník si osobne všímal Litvinenka. Ťah našim vyšiel. Hrali pozorne v obrane, súper sa nedostal do prečíslenia. Košický kanonier Plavucha tak ako aj deň predtým so Švajčiarskom otvoril skóre. Ukrajinci vyrovnali na začiatku druhej tretiny zo skrumáže a potom prišiel azda rozhodujúci moment: v 25. a nasledujúce minúte vylúčil nepresný rozhodca Ingman z Fínska dvoch našich hráčov (Zedník, Bača), ale trojica Cíger, Smerčiak, Sekeráš 72-sekundovej presilovke o dvoch hráčov odolali. Uff, ale sme si vydýchli. V oslabení štyroch proti piatim dôrazný Demitra pretlačil puk za Šundrovov chrbát - 2:1. Pred koncom tretiny Pardavý v presilovke premenil Bačovu prihrávku na tretí gól. V poslednej dvadsaťminútovke siahli ukrajinskí hokejisti na dno svojich síl, po dobrých kombinančných akciách mali aj šance, ale nedokázali zúžitkovať viaceré presilovky. Dragan vychytal aj nemožné. Keď sa Smerčiak vrátil z tresnej lavice, blafákom pochoval nádeje súpera.

Góly: 17. Plavucha, 28. Demitra, 39. Pardavý, 55. Smerčiak - 23. Kirin. Pred 500 divákmi rozhodovali Ingman (Fín.) - Chadzinski (Poľ.), Bergamelli (Tal.), vylúčení 10:5, navyše Šastin na 5 min a do konca zápasu za pichanie hokejkou.

SLOVENSKO: Dragan - Višňovský, Sekeráš, Varholík, Bača, Babka, Smerčiak - Pardavý, Jánoš, Zedník - Kolník, Voskár, Cíger - Demitra, Daňo, Kontšek - Plavucha, Hreus, Bicek. Tréner J. Golonka. UKRAJINA: Šundrov - Polkovnikov, Gunko, Kirik, Zavalňuk,

Širiajev, Garkuča - Litvinenko, Bucenko, Trasuk - Stepaniščev, Ovčinnikov, Chrastin - Oleckij, Bobrovnikov, Gončarenko - Markovskij, Chakrajčuk, Zjemčenko - Najda, Saľnikov. Tréner A. Seukand.

HLASY TRÉNEROV

Aleksandr Seukand, Ukrajina: "Vo štvrtok sme vydali veľa síl v zápase s Nemeckom a mali sme málo času, aby sme ich obnovili. Neabsolvovali sme žiadnu prípravu na tento turnaj a zrejme sme na to doplatili."

Jozef Golonka, Slovensko: "Vyšla nám taktika, ktorú sme pripravili na tohto súpera. Rátali sme s tým, že včerajší večerný duel s Nemeckom stál Ukrajincov veľa síl, preto sme postavili štyri útoky. Zedník ustrážil Litvinenka, ten si ani nepípol. Chlapci hrali veľmi dobre, prejavili veľkú túžbu po víťazstve. Najťažšiu chvíľu sme prežili v druhej tretine pri oslabení o dvoch hráčov. Fínsky hlavný rozhodca nemal rovnaký meter. Zdalo sa mi, že na jednom oku má dva a na druhom štyri dioptrie... Vo večernom súboji Nemecko - Švajčiarsko sme držali palce Nemcom, ale v nedeľu bez akýchkoľvek špekulácií musíme hrať na víťazstvo!"

Nemecko - Ukrajina 4:4 (0:0, 2:2, 2:2).

Tabuľka A-skupiny

1. Slovensko 2 1 1 0 7:4 3

2. Nemecko 1 0 1 0 4:4 1

3. Švajčiarsko 1 0 1 0 3:3 1

4. Ukrajina 2 0 1 1 5:8 1

Skupina v Innsbrucku: Nórsko - Kazachstan 3:3 (1:1, 1:2, 1:0), Rakúsko - Bielorusko 2:6 (0:2, 1:1, 1:3).