Spolitizovaná Matica je horšia ako žiadna *Matiční páni sa snažia uzákoniť výsadné postavenie svojej ustanovizne

Matica slovenská je ustanovizeň obdarená trojjedinosťou. V jednej organizácii sú totiž tri rozličné inštitúcie. Tie prvé sú nanajvýš úctyhodné. Z viacerých spomeňme napríklad Slovenskú národnú knižnicu či Pamätník národnej kultúry. To je prvá Matica.

Druhú tvoria početné miestne odbory. Niektoré sú lepšie, iné zas horšie v závislosti od toho, koho práve združujú. Tretia Matica, to je predovšetkým jej reprezentácia, ktorú dlhé roky stelesňujú predovšetkým páni Markuš a Bajaník. Nasledujúci text bude práve o nich, pretože matiční páni najmä pre svoje potreby vypracovali zákon o Matici slovenskej, ktorým sa má na februárovej schôdzi zaoberať Národná rada SR. V jeho preambule sa hlása, že Matica je "najvýznamnejšia ustanovizeň slovenského národa v oblasti kultúrnej, spoločenskej a vedeckej činnosti". Dôvod, prečo sa má toto matičné sebahodnotenie uzákoniť, je vcelku prostý - inak by naň sotva niekto prišiel sám od seba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Markuš, Stanislav Bajaník a Miroslav Bielik začiatkom februára 1995 odniesli svoj návrh zákona o Matici ministrovi kultúry. Ivan Hudec im vrelo poďakoval a prisľúbil, že ho čo najskôr predloží na rokovanie vlády. Jeho ministerstvu však trvalo viac než rok, kým sa návrh dostal pred legislatívnu radu vlády. Keď sa tam o ňom začala debata, Jozef Markuš vystúpil s poznámkou, že z vecného hľadiska niet o čom diskutovať, lebo všetko je dohodnuté s premiérom Mečiarom, o čom vraj existuje záznam. Na jeho prekvapenie však legislatívna rada vrátila návrh predkladateľovi na dopracovanie... Čo nešlo dverami, muselo ísť oknom. Matičného návrhu sa ujali poslanci Brňák, Garajová a Prokeš, ktorí ho - po dvoch rokoch - napokon dostali do parlamentu. Národná rada sa bude musieť s vážnou tvárou zaoberať otázkou, či sa dá spomedzi mnohých významných, pre spoločnosť vitálne dôležitých ustanovizní, zákonom určiť jedna "najvýznamnejšia". A aj tým, či je to práve "tretia" Matica.

SkryťVypnúť reklamu

KRITÉRIÁ VÝZNAMNOSTI

Kritickejšie založení poslanci sa pravdepodobne spýtajú sami seba, čím sa meria "najvýznamnejšosť" ustanovizne? Či početnosťou členskej základne, spoločenským ohlasom jej iniciatív alebo silným vzťahom členskej základne k jej podujatiam? Alebo tým všetkým dohromady? Vezmime to pekne po poriadku.

Šéfovia Matice o presnom počte členskej základne už dlhší čas intenzívne mlčia. Pán predseda (keď písal list predsedníčke Rady Európy pani Fischerovej) spomenul, že tak činí v mene "mnohotisícovej členskej základne". Zrejme nejde o náhodu. Podľa všetkého národná inštitúcia päťmiliónového národa má menej členov ako obdobná organizácia polmiliónovej menšiny... Matica už roky organizuje zbierku na národný poklad a doteraz sa jej podarilo vyzbierať viac ako 23 miliónov korún. Čo nestačí ani na jedny novoročné oslavy štátnej samostatnosti s prídelom 5 Sk na hlavu. Jozef Markuš sa vyhovára na druhých. Vraj krajania by aj dali, ale vláda ešte neprijala zákon o zahraničných Slovákoch: "Po počiatočnej eufórii dary rodákov poklesli ako reakcia na neriešenie vzťahu štátu k nim." Pred rokovaním o štátnom jazyku prvý podpredseda Stanislav Bajaník vyzýval národ v televízii, aby prišiel do Bratislavy podporiť dobrú vec. Národ sa dostavil v počte 400 ľudí. Aj pri zbežnom listovaní matičnej tlače sa dá ľahko zistiť, že aktivisti nie sú spokojní s oduševnenosťou svojho členstva. Pred dvoma rokmi mal miestny odbor v Prievidzi v kartotéke 1014 mien. Z toho si zaplatilo členský príspevok len 114 osôb, na miestne valné zhromaždenie ich prišlo 53 a vo voľbách sa prezentovali tridsiati piati. Zdá sa, že podľa viacerých kritérií nie je tretia Matica nijako zvlášť významná ustanovizeň, nieto ešte najvýznamnejšia. Napriek tomu však dostala Neografiu v Martine, v jedenástich mestách Slovenska stojí jedenásť jej vlastných domov, v Bratislave má palác Slovenskej ligy, v štátnom rozpočte už druhý rok 140 miliónov. Technika, ako sa k tomu dopracovala, je veľmi jednoduchá - čo Matica dostala, to má. Teraz chce dostať zákon, ktorý kodifikuje jej výsadné postavenie. Môže sa jej to podariť. Tretia Matica totiž urobila politickú kariéru.

SkryťVypnúť reklamu

MAJÚ, ALE NIE ZADARMO

Začala ju v roku 1990, keď presvedčila tisíce ľudí, že krajina potrebuje jeden úradný jazyk a to "bez výnimky". Vtedy sa dostala do sporu s vládnou koalíciou i jej premiérom. Vladimír Mečiar a Jozef Markuš polemizovali priamo pred televíznymi kamerami. Premiér vtedy predsedovi vytkol, že to, čo robí, "je demagógiou najhrubšieho zrna, ktorá nemala nič iné za cieľ ako vyvolať u ľudí vášeň". O niekoľko dní k tomu šéf kabinetu ešte dodal, že "Matica sa dostala pôsobením niektorých extrémistov vo vnútri na bázu, na ktorej ju mať nechceme. Dnes som oznámil funkcionárom Matice, že štát si nemôže dovoliť financovať organizáciu, ktorá bojuje proti nemu... Okrem toho som ich upozornil, aby preskúmali postoje predsedu Výboru MS Jozefa Markuša..." Premiér nominovaný VPN, v tom čase opakovane naznačoval, že sa Markuš nestal ministrom, lebo neprešiel lustráciami. V októbri 1990 Vladimír Mečiar označoval snahu vyhlásiť zvrchovanosť i samostatnosť Slovenska za také kroky extrémistických síl, ktoré vyvolávajú oprávnené obavy...

SkryťVypnúť reklamu

Keď po niekoľkých mesiacoch aj on prešiel na platformu zvrchovanosti, jeho vzťah k Matici sa zlepšil. Keď sa priklonil aj k samostatnosti, stal sa priam vynikajúci. Začiatkom decembra roku 1993 v slávnom prejave v Zlatej Idke ho predseda Mečiar opísal takto: "Jednoznačne sa k HZDS prihlásila Matica slovenská, že nikde inde a nikoho iného ako HZDS podporovať nebude. Tento záväzok nám dali a vy ste videli, že my sme boli zasa takí ústretoví a za korunu sme im dali Neografiu, ktorá má hodnotu 600 miliónov. Ale nemôžu povedať, že to majú zadarmo. Tak tam sa dá očakávať." Matica jeho očakávania naozaj splnila.

V marci 1994, keď padla druhá Mečiarova vláda, snem predsedov miestnych a záujmových odborov Matice vyjadril "nespokojnosť s nedávnymi zmenami vo výkonnej moci v SR, ktoré negujú výsledky posledných parlamentných volieb". O dva mesiace neskôr sa matičné vedenie verejne vyznalo, že ho "znepokojujú tendencie obmedziť suverenitu štátotvorného národa v SR, ktoré sa prejavujú v politike terajšej vlády širokej koalície". Krátko pred parlamentnými voľbami sa vtedajšia prvá podpredsedníčka Eva Kristínová denníku HZDS zdôverila, prečo sympatizuje s hnutím: "Lebo si vážim pána Vladimíra Mečiara i tých, čo ho nezradili." V decembri 1994 vznik tretej Mečiarovej vlády privítal sám pán Markuš. Rozhovoru s ním dal redaktor Slovenskej republiky titulok Matica slovenská podporuje Mečiarov kabinet.

SkryťVypnúť reklamu

Matiční činovníci kabinet podporili, ale nie jeho vládny program a najmä nie základný cieľ zahraničnej politiky - integráciu Slovenska do NATO a EÚ. V júli 1995, na svetovom festivale slovenskej mládeže, prvý podpredseda Bajaník povedal dôvody, prečo nie: "Európou začína lomcovať voľnomyšlienkárstvo a univerzalizmus. Pre nás ako originálny národ je to nebezpečné. My sme totiž aj výsostne originálnou krajinou v Európe, aj vo svete, kde sa začínajú robiť sprisahania proti kresťanským tradíciám. Nebezpečenstvo je, aby nás toto sprisahanie nezasiahlo." Aj keď sa tretia Matica od vládneho programu dištancovala, o priazeň HZDS neprišla. A už vôbec jej to nemal za zlé predseda SNS, ktorý sa od vládneho programu dištancuje oveľa razantnejšie. Žilinský primátor dal Matici za korunu miestne PKO a pri odovzdaní daru vyhlásil, že jeho podpora siaha až po hrob. Podporiť matičný zákon o Matici pre neho asi nebude problém.

SkryťVypnúť reklamu

SVIATOK NIE JE SVIATOK

Textom zákona si Matica ukladá úlohu upevňovať slovenské vlastenectvo, prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti a pôsobiť na mládež v duchu národných, mravných a demokratických hodnôt. Problém spočíva v tom, že matičné chápanie demokratických hodnôt je veľmi rázovité.

Dňa 22. augusta 1993 miestny odbor v Borskom Mikuláši za prítomnosti činovníkov z ústredia odhalil slávnostnú tabuľu na rodnom dome "vedúcemu organizátorovi slovenskej mládeže, poslancovi Slovenského snemu Alojzovi Mackovi". Tomu Mackovi, ktorý sedem rokov šéfoval Hlinkovej mládeži a bol hlavným veliteľom Slovenskej pracovnej služby, kde pracoval tak usilovne, že ho sám Adolf Hitler vyznamenal záslužným krížom Nemeckého orla prvej triedy. Okrem toho Macek vynikol aj pri organizovaní pohotovostných oddielov, ktoré sa činili najmä po potlačení Slovenského národného povstania...

SkryťVypnúť reklamu

Mládežnícky odbor Matice pripravil 14. januára 1995 v Piešťanoch manifestačný seminár. Deň, mesto ani motto podujatia (výrok ľudáckeho pohlavára Alexandra Macha) neboli náhodné. Presne pred polstoročím sa v ten deň, v tom istom meste zišiel zjazd mladoľudáckej generácie, ktorá na ňom prijala "pozitívny program pre Slovensko". K mladoľudáckemu zjazdu i jeho programu sa po polstoročí prihlásili účastníci seminára - vo svojom vyhlásení ho ocenili ako "pamätné výročie slovenskej štátnosti".

Je to neuveriteľné, ale ustanovizeň, ktorá si chce zákonom vymôcť, aby mohla propagovať republiku v zahraničí vlastnými informačnými a kultúrnymi strediskami, neuznáva štátny sviatok tejto republiky. Autori matičných Národných kalendárov rok čo rok o SNP písali ako o "partizánskom puči, ktorý hrubo urážal národné city a práva Slovákov". Keď verejnosť žiadala vysvetlenie, Stanislav Bajaník sa zastal práva na pluralitu a Jozef Markuš dodal, že tvorcovia kalendára možno akcentovali jeden pohľad, ale pretože bol doteraz zanedbávaný, tak sa to nedá považovať za chybu. Pod tlakom zvonku v tohtoročnom kalendári predsa len prišlo k zmene - 29. august prezentuje heslom: "Umučenie sv. Jána Krstiteľa - štátny sviatok." Ani slovo navyše. Zato keď išlo o prezidenta vojnového slovenského štátu, matičný kalendár si opäť zahýril: "Božia prozreteľnosť, opatrujúca starostlivým spôsobom všetky národy, zverila osudy slovenského národa vo chvíľach najťažších a najnebezpečnejších pre národ a cirkev najväčšiemu Géniovi, akého dosiaľ slovenský národ zrodil od dôb kráľa Svätopluka - Dr. Jozefovi Tisovi."

SkryťVypnúť reklamu

Tretia Matica odmieta doktrínu, na ktorej základe bol 29. august vyhlásený za štátny sviatok, ale žiada od koalície, aby napriek tomu uzákonil jej výsadné postavenie v štáte. Predseda najsilnejšieho vládneho subjektu na minuloročnom sneme HZDS vyhlásil: "Nadväzujeme na tie tradície, ktoré vyšli z odboja v Slovenskom národnom povstaní..." Ak Matica slovenská od neho dostane, čo žiada a bude "plniť úlohy spolugestora spracovania učebníc a učebných textov", zlikviduje práve tie tradície, na ktoré vraj nadväzuje HZDS a jeho predseda.

BEZ POUŽITIA ZÁKONA

Matičný expert Ján Beňko to predviedol už minulý rok, keď recenzoval učebnicu slovenských dejín 20. storočia. Na zásadnú otázku, či bolo SNP skutočne slovenské a národné, odpovedal takto: "Okrem iného zúčastnilo sa na ňom, podľa autorov, 78 tis. vojakov a partizánov = 2,93 perc. obyvateľstva. Tých, čo ho nechceli (odpočítajúc sympatizantov Povstania) bolo vyše 95 percent! `SNP` bolo protinárodným a protištátnym... Toto musia povedať historici. Na to sú!" Nielen pán Beňko, ale aj Matica má svoju predstavu, čo sú historici a čo musia povedať. Minulý rok vydala vyhlásenie, v ktorom vyzvala slovenskú historickú vedu, "aby sa tri roky po vzniku samostatnej Slovenskej republiky uberal výskum slovenských dejín tak, ako sa to patrí". Jej činovníci napríklad vedia, že sa nepatrí používať pojem staroslovanské osídlenie, keď to v skutočnosti bolo osídlenie staroslovenské... Predkladatelia zákona v dôvodovej správe podotkli, že je potrebné, aby z učebníc zmizli "špecificky nenárodne až protinárodne orientované texty niektorých učebných textov".

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme s myšlienkou na národne orientované texty matiční páni hodlali arizovať dva ústavy Slovenskej akadémie vied. V pôvodnej verzii zákona bolo ustanovenie, že Ústav slovenskej literatúry i Historický ústav "sú vedeckými pracoviskami Matice slovenskej". Keď sa proti tomu dvihla obrovská vlna odporu, museli s hanbou vycúvať. Jozef Markuš bol veľmi urazený a dal to aj patrične najavo: "Matica slovenská nemá záujem o ľudí, ktorí apriórne odmietajú myšlienku, že by mali mať niečo spoločné s Maticou..." Podľa "poslaneckého" návrhu si Matica urobí ústavy nové. Štátny rozpočet už pre ne vyčlenil peknú sumu

Zákon, ktorým sa onedlho bude v prvom čítaní zaoberať parlament, má umožniť, aby boli Matici ako neštátnemu subjektu zverené štátne úlohy. Podľa stanoviska Slovenskej akadémie vied z roku 1996 je to z hľadiska ústavnosti prinajmenšom problematické. Štátne orgány totiž môžu konať iba na základe ústavy - naša ústava všeobecnú možnosť, že sa štátne úlohy budú prenášať na neštátne subjekty, nepripúšťa. V preambule tejto právnej normy je zabudované čudné a neprípustné hodnotenie. Otázka, ktorá ustanovizeň je "najvýznamnejšia", nie je vecou práva, ale nanajvýš ak názoru. Nehovoriac o tom, že exkluzívne postavenie v štáte má dostať inštitúcia, ktorá neuznáva štátny sviatok a odmieta prioritu vládneho programu terajšej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Markuš, starší brat Jozefa Markuša, zastáva názor, že ak štát chce mať z Matice inštitúciu, ktorá kultúrne a mravne usmerňuje obyvateľstvo, tak sa musí pričiniť o to, aby pri tom používala výsostne mravné a kultúrne nástroje. Teda bez použitia zákona. "Spolitizovaná Matica je horšia ako žiadna," povedal pán Markuš. Škoda, že nie Jozef, ale Štefan.

"Mikuláš Duraj, za všetky príkoria, ohováračky, lživú propagandu a poškodzovanie dobrého mena slovenského národa, z ktorého aj ja pochádzam, buď prekliaty! Nech tebe a tvojmu pokoleniu šakal z kolísky deti kradne! Nech ti besné žravé psy v zlosti po smrti obžierajú kosti... Ako pozornosť za tvoju celoživotnú zhubnú činnosť proti slovenskému národu posielam ti obojok z nášho zdochnutého psa."

SkryťVypnúť reklamu

ONDREJ HUBAČ, predseda MO MS v Prievidzi, SLOVENSKÉ NÁRODNÉ NOVINY - 22. 8. 1993

"Počas Dubčekovej éry sa pre Slovensko naskytla historická šanca pripraviť pôdu pre budúcu samostatnosť - osamostatnením KSS... Alexander Dubček však situáciu nepochopil a pripravil sa tak aj osobne o zásluhy pri eventuálnom vyhlásení nezávislosti Slovenska v roku 1989 síce komunistickým, ale predsa len slovenským parlamentom... Dubček sa nikdy nezmieril ani len s pomyslením o samostatnej slovenskej štátnosti, a preto je nemožné na jeho odkaze budovať 2. Slovenskú republiku."

VLADIMÍR REPKA, riaditeľ Domu zahraničných Slovákov, MATIČNÉ NOVINY - 10. 8. 1994

O eštebákoch v Matici

"Predseda Matice slovenskej Jozef Markuš je zavedený ako agent Štátnej bezpečnosti... Ale nielen on. Po novembri 1989 v rozhodujúcich funkciách Matice slovenskej bolo zistených 43 spolupracovníkov bývalej ŠtB, z toho 28 agentov, 10 dôverníkov, 8 kandidátov a jeden tajný spolupracovník. Po novembri 1989 začali vychádzať slobodné Slovenské národné noviny. Z jedenástich redaktorov SNN po novembri 1989 boli piati zavedení ako agenti ŠtB. V Ústave pre zahraničných Slovákov pracovali po novembri 1989 štyria agenti ŠtB a dvaja dôverníci. V Predsedníctve MS po novembri 1989 boli piati agenti ŠtB a jeden dôverník, a vo Výbore Matice ďalší dvaja agenti ŠtB, jeden dôverník a jeden tajný spolupracovník ŠtB. Po novembri 1989 predstúpili títo ľudia pred Slovensko ako svedomie národa. Predtým komunizmus a zavedenie agentúrnych zväzkov ŠtB, dnes národ a cyrilometodská tradícia..."

SkryťVypnúť reklamu

FRANTIŠEK MIKLOŠKO, 26. marca 1996 na 14. schôdzi NR SR

"František Mikloško, využívajúc svoju poslaneckú imunitu, chrlí blato, špinu, hrubé urážky a opakuje staré výmysly na adresu MS a jej predstaviteľov. Predsedníctvo MS v plnom rozsahu odmieta jeho tvrdenia o spolupracovníkoch bývalej ŠtB v Matici."

Vyhlásenie Predsedníctva MS, NÁRODNÁ OBRODA, 14. mája 1996

"Je známy fakt predajnosti dosť veľkej časti masovokomunikačných prostriedkov na Slovensku a z toho vyplývajúcej krajnej neobjektivity. Užitočné sú tieto médiá pre voliča naozaj len v zmysle `diablovho advokáta`: pravdivý je opak ich tvrdení a vývodov, správny je opak ich rád a odporúčaní."

JOZEF MARKUŠ, predseda Matice slovenskej, MATIČNÉ NOVINY - 29. 9. 1994

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 267
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 760
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 876
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 571
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu