Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Dominik Hrbatý sa takmer postaral o senzáciu a so Samprasom prehral až po heroickom boji

MELBOURNE (TASR) - Medzinárodné tenisové majstrovstvá Austrálie v Melbourne s dotáciou 7,6 milióna dolárov mali na programe osemfinálové zápasy v dvojhrách a ďalšie zápasy v štvorhrách. V súťaži mužov sa o takmer senzáciu postaral 19-ročný slovenský ...

MELBOURNE (TASR) - Medzinárodné tenisové majstrovstvá Austrálie v Melbourne s dotáciou 7,6 milióna dolárov mali na programe osemfinálové zápasy v dvojhrách a ďalšie zápasy v štvorhrách. V súťaži mužov sa o takmer senzáciu postaral 19-ročný slovenský tenista Dominik Hrbatý. Ako 76. hráč svetového rebríčka ATP v súboji so svetovou jednotkou Američanom Pete Samprasom bol blízko k doteraz svojmu najväčšiemu víťazstvu kariéry. V heroickom boji s ním napokon prehral po dvoch hodinách a 53 minútach 7:6 (7:4), 3:6, 4:6, 6:3, 4:6. V rozhodujúcom piatom sete Dominik Hrbatý viedol 4:2 a pri podaní Samprasa 40:15. V súťaži žien vypadla slovenská jednotka Karina Habšudová v súboji s Rumunkou Irinou Spirleaovou po výsledku 4:6, 4:6. Zápas trval 69 minút. Habšudovej spolu s Radkou Zrubákovou sa nedarilo ani v 3. kole štvorhry, keď prehrali so španielsko-argentínskym párom Conchita Martinezová - Patricia Tarabiniová 3:6, 4:6.

Devätnásťročný Hrbatý začal súboj s osemnásobným víťazom grandslamových turnajov bez rešpektu. Nečudo, veď už pred zápasom si veril a prekvapeným novinárom povedal: "Ak budem hrať môj najlepší tenis, porazím ho!" Ako prvý získal podanie súpera a i keď Sampras dokázal set dotiahnuť do tajbrejku, v ňom už dominoval slovenský tenista. Od stavu 2:4 získal päť loptičiek za sebou a vyhral úvodný set. Ďalšie dva patrili Samprasovi a zdalo sa, že s postupom už nebude mať problémy. Hrbatý je však známy ako veľký bojovník a veľkému favoritovi poriadne skomplikoval cestu do štvrťfinále. Výborne podával (celkove 20 es, Sampras 17) a perfektným forhendom preháňal Američana po dvorci. Vo štvrtom sete získal rýchly brejk, ktorý si udržiaval až do konca a vyrovnal pomer setov na 2:2. Oboch tenistov mimoriadne vyčerpávala vysoká teplota, ktorá na dvorci dosahovala opäť vyše 50 stupňov Celzia. Hrbatý, najmladší hráč prvej stovky svetového rebríčka, mal v rozhodujúcom sete veľmi blízko k vyradeniu najväčšieho favorita. Viedol už 4:2 a pri Samprasovom podaní 40:15. Vtedy sa však prejavilo rutinérstvo Samprasa, ktorý vytiahol zo svojho arzenálu podaní najväčšie tromfy a nebezpečenstvo ďalšej straty podania odvrátil. Tento kľúčový moment zápasu vyviedol Hrbatého z pohody, pri ďalších dvoch svojich podaniach spravil tri dvojchyby a Sampras premenil hneď svoj prvý mečbal. Vo vynikajúcom a dramatickom stretnutí, ktoré trvalo 2 hodiny a 53 minút, spravil Hrbatý 57 nevynútených chýb, Sampras chyboval 58-krát. Pomer víťazných úderov 65:51 hovorí tiež v prospech Hrbatého, no vo štvrťfinále je Sampras. Ten po zápase vyjadril slovenskému tenistovi poklonu.

"Bol som uchvátený jeho hrou. Keby mal o niečo viac skúseností, mohol ma zdolať. V rozhodujúcich chvíľach už naozaj nešlo o umenie. Rozhodlo šťastie. Hral dosť dobre na to, aby ma zdolal, avšak ja som mal viac šťastia."

Dominik Hrbatý prezradil na tlačovej konferencii svoju tenisovú filozofiu, vďaka ktorej dokázal Samprasovi dlho vzdorovať. "Počas zápasu som nepomyslel na to, že proti mne hrá svetová jednotka. Hovoril som si: "Je to môj súper a ja ho musím zdolať.` Keď idete hrať, musíte myslieť pozitívne. Nikdy, nikdy nesmiete prehrať vo svojej hlave. Dúfam, že keď sa nabudúce stretneme, budem úspešný ja. Skúsim hrať lepšie ako dnes." Po stretnutí sa Sampras priznal, že o Hrbatom takmer nič nevedel a jeho hru nepoznal. Na otázku, či si ho teraz bude pamätať, odpovedal: "Yeah, rozhodne!"

Prvý pondelňajší zápas ženskej dvojhry medzi slovenskou tenistkou Karinou Habšudovou a Rumunkou Irinou Spirleaovou sa začal s tridsaťminútovým oneskorením. Tenistky totiž v súvislosti s neznesiteľnými horúčavami požiadali organizátorov o desaťminútovú prestávku po druhom sete v prípade, že by sa rozhodovalo až v treťom. Hlavný rozhodca turnaja však túto žiadosť zamietol z viacerých dôvodov. Karine Habšudovej sa nepodarilo postúpiť medzi osmičku najlepších, pretože napriek niekoľkým brejkovým možnostiam nedokázala nájsť účinnú protizbraň na pestrú hru Rumunky Spirleaovej.

1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?