Hľadá sa nový veliteľ síl NATO v Európe, Joulwan odchádza predčasne do dôchodku

Hlavný veliteľ spojených síl NATO v Európe, ktorý je zároveň aj veliteľom amerických jednotiek na kontinente, generál Joulwan oznámil najvyšším politickým a vojenským predstaviteľom aliancie v Bruseli, že v máji odchádza z oboch postov. Podľa amerických .

Hlavný veliteľ spojených síl NATO v Európe, ktorý je zároveň aj veliteľom amerických jednotiek na kontinente, generál Joulwan oznámil najvyšším politickým a vojenským predstaviteľom aliancie v Bruseli, že v máji odchádza z oboch postov. Podľa amerických vojenských predpisov by však jeho činná služba mala trvať až do konca roka. Oficiálne odôvodnil štvorhviezdičkový generál svoje rozhodnutie tým, že po 26 rokoch strávených v zahraničí by sa chcel vrátiť domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kuloároch sa však viac hovorí o tom, že Joulwan je unavený z výkonu svojej funkcie, pričom za hlavný dôvod sa označujú problémy spojené s pokračovaním misie medzinárodných mierových síl SFOR v Bosne a Hercegovine. Dobre informované pramene uvádzajú, že po ročnom pôsobení jednotiek IFOR riadne klesla zaangažovanosť krajín NATO na riešení tohto konfliktu, čo sa prejavilo v ťažkostiach pri formovaní ich kontingentov. Nebyť ochoty najmä nečlenských krajín, ako je Švédsko, Fínsko, Rusko či pobaltských krajín, nebolo by bývalo možné naplniť požadovaný stav SFOR- teda 30 tisíc mužov. Tým, že sa ich podiel zvýšil z pôvodných 15 percent na 40, museli dostať aj adekvátne zastúpenie vo velení mierových síl. Okrem toho sa najmä niektorí menší členovia aliancie cítia byť obchádzaní v tom zmysle, že sú rovnocenným partnerom v rozhodovaní o riešení bosnianskeho konfliktu, lebo nie sú členmi kontaktnej skupiny či iných rozhodovacích grémií. Pritom Joulwan patril k tým ľuďom, ktorí sa počas celej operácie najviac zaslúžili o to, aby sa zbližovali rozdielne názory vnútri aliancie. Okrem toho ako najvyšší vojenský predstaviteľ NATO na bojisku podľa všeobecného hodnotenia účinne spolupracoval na kooperácii vojenskej a politickej zložky paktu a aj verejne sa profiloval ako zástanca tejto mierotvornej operácie, čím zvýšil jeho kredit.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že Joulwan odchádza zhruba mesiac pred madridským summitom aliancie, na ktorom sa má v júli rozhodnúť o pozvaní niektorých stredoeurópskych krajín stať sa jej členom, dáva nový rozmer francúzsko (európskemu) - americkému sporu o obsadenie rozhodujúcich veliteľských funkcií v NATO. Ako je už dlhšie známe, Paríž (aj s určitou podporou Bonnu) si nárokuje post veliteľa južného krídla paktu v Neapole, čím podmieňuje svoj návrat do jeho vojenskej zložky. Washington však zatiaľ s poukázaním na to, že americká 7. námorná flotila v Stredomorí operuje aj v oblasti nepokojného Blízkeho východu, a teda nemôže jej veliť Európan, odmieta francúzsky nárok. Pritom Chirac dal najavo, že je to iba ústupok od požiadavky, aby sa francúzsky generál stal hlavným veliteľom síl NATO v Európe. Vzhľadom na to, že s tým nesúhlasí žiaden iný európsky člen paktu, nehovoriac o tom, že za oceánom by sa takáto žiadosť považovala na jasný signál nedôvery voči americkému vedeniu a vyvolalo by to tlak na stiahnutie sa USA zo starého kontinentu, šteklí Paríž na jemnejšom, ale beztak citlivom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa celý spor skončí, to ukážu nadchádzajúce mesiace. Vzhľadom na to, že ho prezidenti Chirac a Clinton označili za "šéfovskú záležitosť", riešenie by sa malo nájsť do začiatku júla, lebo inak by to mohlo skrížiť všetky plány aliancie vrátane reorganizácie a rozšírenia. Kým doteraz bolo jablkom sváru velenie južného krídla, po avizovanom Joulwanovom odchode sa musí hľadať náhrada aj za neho. Či sa podarí tzv. balíkové riešenie, to zatiaľ nevedno. Zatiaľ totiž na politickej burze nezaznelo žiadne meno jeho následníka.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu