Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Ako by bolo možné vyviesť Slovensko zo súčasnej politickej krízy?

Na prahu nového roku sme oslovili predstaviteľov politických subjektov, samospráv a ďalšie osobnosti na východnom Slovensku, aby sa pokúsili načrtnúť svoju predstavu o možnosti ukončenia súčasnej krízovej situácie na Slovensku. Prvú časť odpovedí sme ...

Na prahu nového roku sme oslovili predstaviteľov politických subjektov, samospráv a ďalšie osobnosti na východnom Slovensku, aby sa pokúsili načrtnúť svoju predstavu o možnosti ukončenia súčasnej krízovej situácie na Slovensku. Prvú časť odpovedí sme uverejnili pred týždňom (SNV 28. 12. 1996), ďalšiu časť prinášame dnes.

Je pred voľbami, nezabudnite!

Víťaz volieb sa pred dvoma rokmi ujal moci, po jednej prebdenej novembrovej noci, s veľavravným odkazom pre všetkých porazených: Je po voľbách, zabudnite! Po dvoch rokoch vládnutia `víťaznej koalície` môžeme konštatovať, že porazenou nezostala iba vtedajšia i terajšia opozícia a ostatní inak zmýšľajúci u nás doma, ale i bohužiaľ, Slovensko ako štát v zahraničí. Demokracia na Slovensku, podobne ako v Rusku alebo vo väčšine iných postsovietskych republikách, je zredukovaná na dve veci - voľby a slobodu slova. Pravda, tá druhá vec platí iba v prípade, ak sa na ňu zoženú peniaze, pretože štátna moc predsa nebude v `ovládnutých` štátnych médiach robiť reklamu neprajníkom, opozičníkom a pomýleným... Medzi voľbami - môžete kričať, ale zabudnite (!) aj tak budeme robiť, čo chceme - vládne sa `cársko-boľševicky`. Keď takýto štýl politiky začne zákonite narážať na ústavné právo, strážca ústavy - Ústavný súd - je vyhlásený za "chorý prvok systému". Keď sa legitímne ozvú predstavitelia integrujúcej sa Európy, v lepšom prípade sú nepriamo vyhlásení za nedoukov, ktorí nechápu "slovenské špecifiká", v tom horšom za agentov medzinárodného sprisahania proti nášmu mladému štátu. Súčasná politická kríza na Slovensku je predovšetkým morálnou, resp. mentálnou krízou jeho vládcov. Existuje nádej, že tí, ktorí nie sú členmi vládnych strán, ktorí neprivatizovali v minulých dvoch rokoch a nie sú od terajšej moci materiálne alebo mentálne závislí, ktorí nazerajú svet trocha inak, uprednostňujú iný štýl správy vecí verejných a ktorí želajú svojim deťom i vnukom lepšiu budúcnosť, budú voliť zmenu.

Skryť Vypnúť reklamu

ALEXANDER DULEBA,

RC SFPA, Prešov

Centralizovaná moc znamená úpadok demokracie

Čím je viac centralizovaná politická moc do jedných rúk, tým je väčší ekonomický úpadok s ekologickou degradáciou životného prostredia. V súčasnosti sme svedkami toho, že sa koncentruje ekonomická i politická moc do jednej "HLAVY", aj keď nemáme v Ústave SR zakotvenú vedúcu úlohu strany v spoločnosti. To vedie Slovensko do politickej, ekonomickej i ekologickej biedy a navyše do izolácie od kultúrnych národov Európy. Lokajov podporujúcich politickú, ekonomickú a ekologickú biedu na Slovensku je, bohužiaľ, viac ako dosť. To, čo sa deje v súčasnosti, pokladám za pokračovanie reálneho socializmu, ktorý formálne odplával do dejín v novembri 1989. Bola naivná predstava, že naveky. Naša ľahkovážnosť a nedôslednosť po presadzovaní dôslednej decentralizácie ekonomickej moci, aby sa navždy skoncovalo s ekonomickou zaostalosťou a so zlým životným prostredím nás priviedla tam, kde sme boli pred novembrom 1989.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto Slováci, ak chceme žiť medzi kultúrnymi národmi Európy, musíme sa občiansky prejaviť, že chceme žiť v politickej, ekonomickej a ekologickej stabilite. Je naivné si predstavovať, že niekto to za nás urobí. Samo to nepríde a ak budeme naďalej apatickí, lokaji nás poženú tam, kde sme boli pred novembrom 1989. Preto vidím východisko v občianskej angažovanosti všetkých slušných, kultúrnych ľudí Slovenska, aby prispeli k dôslednej decentralizácii ekonomickej moci vo všetkých sférach ekonomického, kultúrneho a spoločenského života, čím sa zaručí aj politická i ekologická stabilita. Bez občianskej angažovanosti to nebude možné, pretože politická zmena na Slovensku nezaručuje automaticky ekonomickú decentralizáciu.

Ing. MICHAL KRAVČÍK, CSc.,

Skryť Vypnúť reklamu

predseda MVO Ľudia a voda

Hľadať širokú spoločenskú dohodu

Otázka by mohla byť postavená aj takto:

Vážení spoluobčania, chcete žiť v spoločnosti, v ktorej kriminalita a zločin sa stali každodennou nevítanou súčasťou vášho života, v ktorej sa rozdáva bohatstvo tvorené dlhé roky s vašou spoluúčasťou a ktoré sa teraz prideľuje ako odmena za "vernosť" ako léna za feudálnych čias, chcete byť pasívnymi divákmi ošiaľu z bohatstva, moci (podľa pred časom zverejneného prieskumu vyše 50% pracovne činného obyvateľstva tvoria zamestnanci), chcete sa bezmocne a zahanbene prizerať na tragédiu životných osudov nezamestnaných, na bezvýchodiskovú situáciu mladých rodín pred ich nemožnosťou mať vlastný byt, na živorenie školstva, zdravotníctva, kultúry, nedôstojné postavenie dôchodcov?

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si na tieto otázky zodpovie každý zvlášť za seba, po slobodnej úvahe a svoj záver (názor) vyjadrí vo voľbách, potom je tu náznak riešenia.

Ale problém obsiahnutý v otázke je určite hlbší a zložitejší. História naša, ale aj iných národov či štátov ukázala, že politický návrat do minulosti sa nikdy nevydaril a pokusy skončili neslávne, dokonca tragicky. Ak na niečo nadväzovať, tak určite na odkaz národný, občiansky, kultúrny, duchovný. Na to, čo pozdvihlo sebavedomie národa, čo prispelo k pozdvihnutiu materiálnej i duchovnej kultúry našich pradedov, dedov a rodičov. História ukázala, že násilné a násilnícke ovládnutie poitickej, spoločensko-kultúrnej sféry sa vždy skôr-neskôr vykľulo ako zárodok budúceho nesúladu medzi sociálnymi vrstvami, sociokultúrnymi skupinami, či medzi tými, ktorí mali moc a "ostatnými". História učí, že je potrebné hľadať širokú spoločenskú dohodu medzi želaniami a možnosťami v oblasti vlastníctva, štátnej a neštátnej sféry, a pritom takým spôsobom, aby väčšina zúčastnených mohla nájsť svoj priestor na sebarealizáciu, svoju "parketu" a neboli periodicky v krátkych časových úsekoch spochybňované a menené pravidlá tohto neustáleho pohybu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ing. JOZEF FILAS, CSc.,

predseda Mestského výboru SDĽ

v Košiciach

Pomohla by zmena kurzu

Počínanie vládnej koalície je v ostrom kontraste s atmosférou porozumenia, úcty a tolerancie, ktorá v nás ešte doznieva. Slovensku môže pomôcť zmena kurzu. Táto zmena sa môže uskutočniť na vnútropolitickej scéne, aby sa naplnil obsah slovných deklarácií o orientácii Slovenska na európske štruktúry a Severoatlantickú alianciu. Súčasná vládna koalícia nie je schopná uskutočniť túto zmenu, dokážu to urobiť iba tie politické strany,ktoré majú zmysel pre demokraciu a veľmi dobré zahraničné kontakty. KDH patrí medzi takéto politické strany. V súčasnej politickej situácii slovenský volič dozrieva a spoznáva kto je kto. Verím, že v najbližších voľbách sa rozhodne pre zmenu spôsobu vlády a urobí tak najdôležitejší krok v záujme vyriešenia kritickej situácie na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

ANTON MATUŠEVSKÝ,

predseda OKC KDH Košice-mesto

Situácia na Slovensku nie je krízová

Je zjednodušujúce a nesprávne označovať politickú situáciu na Slovensku za krízovú. Podľa môjho názoru sa politická kríza spoločnosti spája s pádom vlády, čo si u nás neprajú opozičné ani koaličné strany. Naopak, opozičné strany verbálne podporujú zotrvanie koaličnej vlády do konca volebného obdobia.

Na druhej strane je v spoločnosti evidentná istá miera napätia, ktorej zdrojom je najmä nesúlad predstáv koalície a opozície o krokoch Slovenska na ceste vnútornej transformácie i vonkajšej integrácie. Presnejšie povedané, Slovenská republika sa od svojho vzniku nachádza neustále v období, v ktorom opozícia vzniknutá z volieb sa ťažko zmieruje so svojím postavením a vo svojej činnosti jednoznačne uprednostňuje kontraproduktívne, deštrukčné a často Slovensku škodlivé konania pred "pozitívnym poslaním" opozície. Takúto činnosť považuje za základnú metódu v snahe znižovať volebný výsledok HZDS a zvyšovať svoj vlastný.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak teda by bola položená otázka ako znížiť ostrie občianskej politickej polarizácie či napätie v spoločnosti, mojou odpoveďou by bolo, že najúčinnejšie nástroje tu drží dnešná opozícia. Predkladanie a presadzovanie poztívnych projektov a programov rozvoja Slovenska namiesto "exportovania vlastnej špinavej bielizne" uprednostní určite aj každý racionálny občan Slovenskej republiky. PaedDr. IGOR URBAN,

predseda Krajského predstavenstva HZDS, Prešov

Nevidieť v ľuďoch nepriateľov

Politická situácia na Slovensku na sklonku roka 1996 je vskutku kritická. "Vytlačenie poslanca F. Gauliedera z Národnej rady po jeho verejnom vyhlásení, že sa nevzdáva svojho poslaneckého mandátu, prijatie novely Trestného zákona, ktorá nás vracia pred rok 1989, únos prezidentovho syna, prípad Remiáš a ďalšie, to všetko sú skutočnosti, kvôli ktorým nás už svet dnes neradí k demokratickým krajinám a naše šance na vstup do NATO a do Európskej únie sa znižujú. Zodpovednosť za súčasný stav nesie vládna koalícia HZDS - SNS - ZRS.

Skryť Vypnúť reklamu

Politickou zmenou vo voľbách by sa situácia určite zmenila. Na čele krajiny a v rozhodujúcich riadiacich pozíciách musia byť ľudia s vysokými morálnymi hodnotami, hlbokým svedomím, vysokým právnym vedomím a demokratickým cítením. Žiť v pokojnom demokratickom Slovensku si vyžaduje byť tolerantný voči názorom druhých, byť trpezlivý pri vysvetľovaní svojich názorov, nevidieť v ľudoch, ktorí majú iné názory, svojich nepriateľov, aktívne sa snažiť o pozitívny prístup pri riešení spoločných problémov.

Zmena si vyžaduje nebáť sa, nebáť sa povedať svoj názor, nedať sa v žiadnom prípade skorumpovať, tešiť sa zo slobody a brať zodpovednosť aj za veci, ktoré sa ma priamo netýkajú. RNDr. RUDOLF BAUER,

námestník primátora mesta Košice

Zodpovednosť za budúcnosť má občan

Skryť Vypnúť reklamu

Na slovenskej politickej scéne vládne intolerancia, neochota na vzájomný dialóg, ba dokonca fóbia jedného politického lídra k druhému.

Ako je možné vyviesť súčasné Slovensko z politickej krízy? Odpoveď nie je jednoduchá, pretože samotné voľby to v danom čase nevyriešia. Preto volič i politici musia pochopiť, že súčasný stav je vo vzájomnom vzťahu.

Občan má zodpovednosť za budúcnosť a to tým, že volí, resp. nezúčastňuje sa volieb, rozhoduje o tom priamo, resp. nepriamo, čo by mohlo byť pre krajinu dobré a užitočné. Samozrejme, o všetkom by mali rozhodnúť voľby, ale povedzme si pravdu, že v danom čase to nie je reálne preto, že spoločenská mienka nedosahuje dostatočnú úroveň. Preto si myslím, že výraznejšia zmena na politickej scéne sa udeje až potom, ked drvivá väčšina občanov pochopí , že je potrebné voliť taký politický subjekt, ktorý svojou reálnou politikou vytvorí dobrú obchodnú, pokojnú pracovnú a tvorivú atmosféru spoločnosti. Taký politický subjekt, ktorý umožní a hlavne dá záruky na pokojný vstup zahraničného kapitálu, rovnako dá jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska smerujúcu do európskych štruktúr, taký politický subjekt, ktorého organickou súčasťou programu je i primeraná rozumná sociálna politika chápajúca potreby občanov. Obsahom každodennej politickej praxe tohto politického subjektu sa stanú kategórie - sociálny štát, sociálne zákonodarstvo a dobre fungujúci sociálne trhový ekonomický systém.

Skryť Vypnúť reklamu

Budúcnosť Slovenska je vlastne v politike, ktorá sa zakladá na demokracii a na vyváženej sociálnej politike.

PhDr.PAVOL MUTAFOV,

starosta MČ Košice - Západ

Náprava: Zmena správy vecí verejných

Následkami pretrvávajúcej politickej krízy sú: hlboké rozdelenie spoločnosti, ktoré môže mať vážne následky, kriminalizácia politiky (napr. vyhrážky zabitím predsedu Ústavného súdu), nedôvera občanov k politike, spomalený hospodársky rozvoj Slovenska, pokles prestíže Slovenska v zahraničí.

Náprava je možná zmenou správy vecí verejných vládnou koalíciou návratom pred november 94. Z vnútra koalície túto zmenu neočakávam. Ktoré vonkajšie faktory ju môžu spôsobiť? Predovšetkým verejná mienka, občania. Verím, že občania si uvedomia počas roka 1997, že vláda nás svojimi činmi odtláča zo sféry NATO a EÚ, čím nás poškodí najmä hospodársky. Musíme sa verejne a jednoznačne postaviť proti snahe začleniť nás ku skupine krajín, ktorá začína Bieloruskom a končí Kazachstanom. Verím, že si občania uvedomia, že súčasná vládna koalícia privatizáciou, rozdávaním štátneho majetku okradla široké vrstvy spoločnosti o výsledky ich práce. Som presvedčený, že po najbližších parlamentných voľbách sa vytvorí koalícia strán, ktoré privedú Slovensko medzi demokratické a ekonomicky prosperujúce krajiny Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Prof. MVDr. IVAN ROSIVAL, CSc., predseda Okr. org. DU Košice 3

Hoďme parný valec

do priekopy

Myslím si, že riešenie je veľmi jednoduché, hoďme do priekopy parný valec, ktorý robí veľký rámus a škodí celej krajine. Kto nejde s nami je proti nám, to sme už tu mali. Je pre mňa ťažko pochopiteľné, že mocní tejto krajiy majú zaslepené oči a robia neprezieravú politiku.

Volá sa po spolupráci, jednote, ale ostáva len pri slovách, skutky sú iné. Naša krajina by mohla byť vzorom pre okolitý svet v oblasti ekonomickej aj politickej. K tomu však treba iný scenár, nie len silový, ktorý sa v súčasnej dobe realizuje. Nech vianočná pohoda, tolerancia a láska, ktorá dominovala cez sviatky, nadobudne trvalý charakter. Len tak sa vytvorí dobrý obraz o našej krajine. Do nového roku všetko najlepšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ing. KAROL MITRÍK,

primátor mesta Spišská Nová Ves

Vrátiť sa pred

4. november 1994

Som toho názoru, že politickú krízu na Slovensku by mali riešiť tí, ktorí ju spôsobili. Stačí tak málo: vrátiť sa pred 4. november 1994 a ctiť si demokratické princípy, ktoré sú také samorzejmé v demokratických krajinách a na ktoré sa naši politici radi odvolávajú.

Osobne som presvedčený, že za súčasnej situácie a pri tomto štýle uplatňovania moci vládnou koalíciou bude možné túto krízu iba ťažko riešiť. Chýba totiž ochota zo strany vládnucich. Verím však, že po najbližších parlamentných voľbách sa Slovensko váti tam, kde je jeho miesto - medzi demokratické krajiny Európy.

ŠTEFAN RUSNÁK,

predseda OVV a KVV SDĽ Prešov

Som za kompromis

Nesúhlasím s tvrdením koaličnej väčšiny na adresu opozície, že si táto musí počkať, až vyhrá voľby a potom si bude môcť uskutočniť svoje predstavy o spôsobe vlády. Práve kompromis a ochota počúvať aj názor druhých je podľa mňa to, čo by mohlo pomôcť upokojiť politickú situáciu a zabezpečiť podmienky na pokojné riešenie vecných otázok.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvým takýmto krokom by mala byť účasť zástupcov opozície vo vedení výborov NR SR, v kontrolných orgánoch a mediálnych radách.

K riešeniu problémov pristupovať po dôkladnej analýze a na základe dohody všetkých zainteresovaných. Osobne nesúhlasím s riešením súčasnej situácie podľa hesla "čím horšie, tým lepšie". Na takýto postup môžeme doplatiť všetci.

Som za kompromis, hľadanie toho, čo nás spája. Myslieť viac na občana a nie na úzke politické záujmy.

JOZEF POKORNÝ,

predseda SSZ, poslanec NR SR

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 6. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 7. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 2. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 3. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 10. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 18 852
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 025
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 989
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 267
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 679
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 639
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 610
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 427
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 181
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu