Dominikánsky páter Konrad Hejmo bol v poľských médiách často. S účasťou hovoril o zdravotných problémoch Jána Pavla II. Teraz sa zistilo, že na neho donášal. FOTO - REUTERS |
sprostredkoval stretnutie s veľkým rodákom. V stredu jeho meno zverejnil poľský Inštitút národnej pamäti.
V jeho archívoch sa nachádza viac ako 700-stranový spis Hejma, ktorý bol spolupracovníkom štátnej bezpečnosti vo Vatikáne v 80. rokoch. Sú tam aj pásky s jeho hlasom a podľa nepotvrdených informácií aj potvrdenia o prebraní peňazí. "Vystupoval pod krycími menami Hejnal a Dominik," povedal predseda inštitútu Leon Kieres. Dodal tiež, že v archíve nie je Hejmov záväzok na spoluprácu. Spis sa našiel náhodne, Kieres sa o ňom dozvedel 14. apríla.
Predstavený dominikánov v Poľsku, biskup Maciej Zieba označil najnovšie informácie za "usvedčujúce a šokujúce". Reakcie boli rozdielne. Kardinál Zenon Grocholewski, ktorý vo Vatikáne pracuje dlhé roky, nechce veriť, že Hejmo mohol byť spolupracovníkom. Časť katolíckej obce si zase vydýchla, že to nebol človek z okruhu najbližších spolupracovníkov pápeža. Niektorí sú zase šokovaní formou, akou o celej kauze informovali verejnosť. Hejmo, ktorý stále pracuje v Ríme, obvinenia odmietol a uistil, že vedome so štátnou bezpečnosťou nespolupracoval. Priznal sa, že sa v 80. rokoch stretával s mužom, ktorý podľa jeho dnešných znalostí mohol spolupracovať s rozviedkou. Muž, ktorého označil len prvým písmenom M., vraj býval v Nemecku a do Vatikánu prichádzal dvakrát do mesiaca. "Hovoril, že pracuje pre nemecký episkopát a že chce pomôcť poľskej obci v Nemecku," vysvetľoval Hejmo. Podozrievať ho začal až v roku 1980. Z archívneho spisu vyplýva, že Hejmo spolupracoval so štátnou bezpečnosťou až do roku 1988.
Celú kauzu označil Hejmo za snahu "hanobiť Jána Pavla II. a jeho okolie". Obvinil tiež Inštitút národnej pamäti, že mu nedal príležitosť preštudovať si spis. Kieres však vyhlásil, že Hejmo o stretnutie "oficiálnou cestou" nepožiadal.
Dnes 69-ročný Hejmo prišiel do Vatikánu v roku 1979. Najprv pracoval pre tlačové oddelenie poľského episkopátu, od roku 1984 potom viedol Dom poľských pútnikov a organizoval Poliakom stretnutia s pápežom. V poslednom čase vystupoval veľmi často v médiách a tváril sa ako blízky spolupracovník pápeža.
Šéfredaktor katolíckeho týždenníka Tygodnik Powszechny, kňaz Adam Boniecki predpokladá, že pápež Ján Pavol II. o jeho spolupráci so štátnou bezpečnosťou nevedel. "Ak by to vedel, asi by mu dal potichu odobrať funkciu. Predstavoval však tvár svätého stolca, s ktorou sa stretávali pútnici," domnieva sa Boniecki.
Predseda inštitútu vyhlásil, že verejnosť sa bude môcť zoznámiť podrobnejšie s celou kauzou v knihe, ktorá bude prístupná ešte v máji. Nevylúčil ani, že v okolí Jána Pavla II. nebol Hejmo jediným spoluprcovníkom štátnej bezpečnosti.