na Ľubica Rozborová.
Michal Feik z Mladej sociálnej demokracie povedal, že študenti boli hybnou silou v novembri 1989 a mohli by byť aj teraz, ale "bohužiaľ, arogancia moci je taká, že to nevidím veľmi pozitívne".
Sociologička Zuzana Kusá je však opatrná v názore, či protesty študentov ovplyvnia správanie sa politikov. Voliči sú podľa nej nedôverčiví voči politikom a ak sa tí budú študentov príliš zastávať, verejnosť to môže vnímať ako kalkulovanie.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že žiadny zodpovedný politik si nemôže dovoliť ignorovať názory protestujúcich študentov. "Študenti v roku 1989 a aj teraz sú vnímaní ako ľudia, ktorí nie sú postihnutí ambíciou získať moc a majetky. Možno preto spoločnosť a politici názory študentov vnímajú citlivejšie," povedal.
Podpredseda KDH Pavol Minárik rozhorčenie študentov chápe, ale zodpovedný politik podľa neho musí byť otvorenejší viac voči potrebám ľudí ako ich túžbam. Aj preto musel minister školstva Martin Fronc podľa Minárika prihliadať na to, aby študenti mali nespochybniteľnú maturitnú skúšku.
Opozícia hovorí, že revolta mladých ľudí je prirodzená, pretože sa nedodržali pravidlá. "Keby neboli študenti v roku 1989, tak sa nič neudeje. Študenti boli tou hybnou silou a dnes je toto odplata?" pýta sa podpredseda HZDS Milan Urbáni. Jeho opozičný kolega zo Smeru Dušan Čaplovič hovorí, že vládne strany by si tak študentov nevšímali, keby nebolo pred voľbami, a preto "strany začínajú taktizovať".
Politológ Grigorij Mesežnikov vníma snahu niektorých strán profilovať sa na študentských protestoch maturantov, nemyslí si však, že by nadobudli širší význam.
Stredoškoláci sa však už spojili s vysokoškolákmi a na budúci týždeň chcú protestovať v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach. Dôvodom je kritika maturít i zákon o spoplatnení vysokoškolského štúdia, ktorý by sa mal schváliť na májovej schôdzi parlamentu. Takisto budú žiadať odchod ministra školstva Fronca.
Odvolanie ministra za istých okolností môže prejsť. Jirko Malchárek hovorí, že Fronc nemá dôveru ANO, hoci hlasovať za jeho odvolanie nebudú. Líder KDH Pavol Hrušovský včera varoval, že ak by ktokoľvek z vládnej koalície bol za Froncov pád, považoval by to za "kritický bod" ďalšieho fungovania koalície.
Opozícia už vyhlásila, že za odvolanie Fronca bude hlasovať, podobne aj niektorí nezávislí poslanci.