nebralo. Rakúsko, ktoré samo nemá ani jednu atómovú elektráreň, má totiž obavy z tamojších nespoľahlivých atómových elektrární.
Situácia sa zmenila, keď Slovensko, Slovinsko a Maďarsko uzavreli kapitolu energetika v predvstupových rokovaniach s Európskou úniou. Viedeň pre Temelín nepovažuje túto kapitolu uzavretú v prípade Českej republiky. Preto nie je ochotná dovážať energiu z Temelínu.
Rakúsko tak môže brať energiu z Mochoviec, Jaslovských Bohuníc či slovinského Krška. A to aj napriek tomu, že ich považuje za rizikové.
Proti tomuto rozhodnutiu sa postavila hovorkyňa opozičnej sociálnodemokratickej strany (SPÖ) Uli Simaová. U viacerých straníckych kolegov našla podporu. Vyčítali vláde, že robí dvojakú politiku: na jednej strane je proti Temelínu, ale na druhej je ochotná brať energiu z nebezpečnejších elektrární.
Ku Simaovej sa okamžite pridali aj vládni slobodní (FPÖ). Strana bývalého šéfa Jörga Haidera sa Prahe neustále vyhráža, že bude pre Temelín blokovať jej vstup do EÚ a bezpečnosť atómových elektrární pri rakúskych hraniciach je jej obľúbenou témou.
Rakúska agentúra APA upozorňuje, že nie je vôbec jasné, nakoľko je vôbec táto debata oprávnená. Rakúsko by totiž z východoeurópskych krajín malo brať len minimálne množstvá energie. Dnes vôbec nie je jasné, koľko a či vôbec prúdi do Rakúska energia aj z Východu.
(kos)