Každý, kto má doma DVD či CD rekordér, počítač alebo si kupuje prázdne CD-čka, či DVD-čka je potenciálny audiovizuálny pirát. Podľa autorského zákona sa totiž z týchto zariadení platí niekoľkopercentný poplatok, takzvaná Kňažkova daň, ktorý potom ako náhrada za kopírovanie putuje umelcom. Koľko z týchto peňazí končí u autorov a interpretov a podľa akého kľúča sa medzi nich rozdeľujú je ťažké presne zistiť, pretože prelievanie desiatok miliónov cez autorské zväzy nikto nekontroluje.
Čísla nesedia
Dovozcovia a výrobcovia techniky odhadujú, že ročne autorským zväzom platia 50 až 100 miliónov. Zástupkyňa šéfa literárneho autorského združenia LITA Marketa Debnárová to však označila za nezmysel. "Predvlani sme za reprografické služby vybrali približne 14 miliónov," povedala Debnárová. Čísla zverejnil aj Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA). "Ročne vyberieme do dvadsať miliónov korún," povedala hovorkyňa združenia Katarína Tomandlová.
SOZA predvlani zaznamenala najúspešnejší hospodársky rok, keď po tretinovom náraste dosiahla tržby 222,1 milióna korún. Vlastné príjmy po očistení od podielu partnerských spoločností, tzv. spoločných výberoch dosiahli takmer 174 miliónov. Pre partnerov tak združenie predvlani vybralo spolu okolo 48 miliónov korún.
I tak oba autorské zväzy tvrdia, že ich príjmy z techniky nerastú. Podľa zástupkyne šéfa združenia LITA síce výška vyzbieranej sumy od roku 1998 rástla, no v súčasnosti sa ustálila. "Predvlani sme za reprografické služby vybrali približne 14 miliónov. Vlaňajšok nie je celkom uzavretý, ale suma bude na tej istej úrovni," povedala Debnárová. Podobne reagovala aj Tomandlová zo združenia SOZA: "Vyberaná suma sa v posledných rokoch viac-menej nemení."
Kým združenia hlásia ustálené ročné príjmy z poplatkov za techniku, dovozcovia a výrobcovia počítačov a audiovizuálnej techniky vykazujú medziročné nárasty predaja. Podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Juraja Sabaku sa už od začiatku roku 2000 zvyšuje predaj počítačov každoročne o pätinu až štvrtinu. "Odhadujem, že v roku 2004 sa predalo ako 280- až 300-tisíc počítačov, oproti 156 tisícom v roku 2000," povedal Sabaka, podľa ktorého výšku poplatkov na druhej strane znižuje približne 15- až 20-percentný pokles cien. Podobne rástol aj predaj reprografických zariadení. Napríklad vlani sa predalo o pätinu viac multifunkčných zariadení a skenerov ako predvlani.
Umelci nevedia, koľko za čo
Výberom poplatkov za predaj, resp. dovoz technických zariadení je poverená SOZA a následne ich posúva ďalším partnerským autorským organizáciám - Ochrannému združeniu interpretov Slovenska a Slovgramu. LITA, ktorá chráni literárnych autorov vyberá poplatky od dovozcov a výrobcov reprografických zariadení a prevádzkovateľov kopírovacích služieb.
Autorské združenia potom posielajú časť peňazí vybraných na Kňažkovej dani autorom a interpretom v ich tantiém, teda v odmenách za šírenie ich diela. "Každý rok v lete je vyúčtovanie. Tantiémy dostávame podľa hlásení domácich a zahraničných rádií a televízií o hranosti našich skladieb," tvrdí líder skupiny Vidiek Ján Kuric.
Umelci nevedia, aká časť ich tantiém pochádza z peňazí, ktoré autorské združenia vyberajú na dani pri predaji audio a video techniky. "Oni dajú všetky vyzbierané peniaze na jednu kopu a tú potom rozdeľujú." povedal Kuric. "Nikdy som si nevšimol, že by to bolo vo vyúčtovaní zvlášť uvedené," hovorí spevák Richard Müller.
"Minule som sa v združení SOZA informoval, koľko z mojich tantiém pochádzalo z uplynulého veľkého koncertného turné. Dozvedel som sa, že za vypredanú športovú halu dostane spevák od autorského združenia rovnakú sumu, ako keby hral v malom klube pre 50 ľudí," dodal Müller.
V oboch združeniach rozdeľujú získané milióny komisie zložené z ich členov.