![]() "Nie je pre mňa ľahké schváliť trestné rekodifikácie v podobe, ktorá na Slovensku schváli eldorádo pre mafiu," povedal včera rozčarovaný minister spravodlivosti Lipšic. Po rokovaní parlamentu mal spoločnú tlačovú konferenciu s predsedom parlamentu a KDH Pavlom Hrušovským. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Vládna koalícia opäť v parlamente vybuchla. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic včera stiahol z rokovania parlamentu Trestný zákon, pretože prešli pozmeňovacie návrhy, ktoré otupili prísnosť zákona.
"Nie je pre mňa ľahké schváliť trestné rekodifikácie v podobe, ktorá na Slovensku schváli eldorádo pre mafiu," povedal Lipšic.
Poslanec SDKÚ Peter Miššík totiž navrhol, aby medzi trestné činy nepatrila podpora zločineckej a teroristickej skupiny. Za jeho návrh hlasovala SDKÚ spolu s opozičnými stranami HZDS, Smer a časť nezávislých poslancov.
V rozpore s koalíciou hlasovali poslanci SDKÚ aj za to, aby trestným činom nebola ani samotná príprava niektorých zločinov, napríklad ozbrojenej lúpeže či obchodu s ľuďmi. V tomto prípade si priznala chybu.
Poobede mimoriadne zasadla koaličná rada, po ktorej predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský povedal, že "SDKÚ sa vzďaľuje od koalície a približuje sa k HZDS a nezávislým poslancom".
Minister Lipšic povedal, že reforma trestného práva je rovnako dôležitá ako daňová či zdravotnícka, ale včera prešli návrhy, "ktoré sú v prospech mafie". V takom znení je podľa Lipšica Trestný zákon krokom naspäť, a preto ho stiahol.
SDKÚ na výroky o mafii reagovala podráždene. Podpredseda SDKÚ Milan Hort povedal, že nebude reagovať na populizmus. "My sme koaličnú zmluvu neporušili a nepripomíname našim partnerom, ako v minulosti hlasovali. Možno by bolo dobré, keby si KDH urobilo poriadok predovšetkým so stratenými nahrávkami alebo aj s tým, čomu sa hovorí kauza Bielik," povedal.
Koaličných partnerov hlasovanie SDKÚ prekvapilo. Podpredseda ANO Jirko Malchárek si nevie predstaviť vysvetlenie, ktoré by akceptoval, iba ak "zmätočné hlasovanie". Lipšicovo stiahnutie zákona bola "jediná správna cesta", lebo si nevie predstaviť, že by prijali zákon, ktorý umožňuje beztrestnosť tým, ktorí pripravujú zločin alebo napomáhajú organizovanej zločineckej skupine.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos tvrdí, že dohody koalície boli iné a hlasovania ukázali, že minimálne v troch prípadoch SDKÚ nehlasovala podľa dohody z koaličnej rady. Z nej totiž vyplývalo, že ak sa koalícia nedohodne, zostane v platnosti súčasný právny stav. Podľa doteraz platného Trestného zákona je trestným činom aj podpora zločineckej a teroristickej skupiny.
Mafiu v súvislosti s parlamentom pred časom spomenul aj prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Na otázku, či má organizovaný zločin svoje chápadlá aj v Národnej rade, Spišiak v máji 2004 povedal, že "áno, o niektorých ľuďoch vieme presne, o niektorých máme len operatívne informácie. Snažíme sa nájsť dôkazy, ktoré by obstáli aj pred súdmi a toto prepojenie eliminovať".
Zazneli otázky, či hlasovanie SDKÚ nesúvisí so stíhaním poslankyne Libuše Martinčekovej. Aj na ňu sa totiž vzťahuje paragraf o založení, zosnovaní a podpore zločineckej skupiny. Ak by platila zmena navrhnutá Miššíkom a Martinčekovej by sa dokázala iba podpora takejto skupiny, súd by to v jej prípade posudzoval podľa tejto výhodnejšej verzie.
Hort z SDKÚ však takúto motiváciu zásadne odmietol a pripomenul, že Martinčeková bola prvou poslankyňou, ktorá dobrovoľne súhlasila s vydaním na trestné stíhanie v kauze olejári.
Trestný zákon po jeho stiahnutí musí opäť prejsť celým legislatívnym procesom a Lipšic predpokladá, že by mohol byť schválený asi v máji. Dovtedy sa pozastaví aj schvaľovanie Trestného poriadku, lebo spolu úzko súvisia.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka si myslí, že Miššíkov návrh bol seriózny. "Ide o redukciu slovies, ktoré sú zahrnuté do skutkovej podstaty organizovania a zosnovania zločineckej skupiny. Doterajšia úprava bola veľmi široká. Dala sa zneužiť voči osobám nepohodlným predovšetkým policajným štruktúram." Podľa Polku za päť rokov existencie tohto paragrafu nebol ani jeden právoplatný rozsudok. Svedčí to podľa neho o tom, že to asi nebolo presné ustanovenie.
Na poznámku, že vypustením slova o podpore neobhajujú poslanci nepriamo mafiu, Polka podotkol: "To môže povedať človek na úrovni blázna. Spájať niekoho s mafiou za jeho právny názor, to je skutočne na hranici duševného stavu."
Šéf Smeru Robert Fico, ktorý sa zdržal pri Miššíkovom návrhu, povedal, že by mali byť právne normy v tejto oblasti prísne a návrh ministerstva spravodlivosti je prísnejší ako Miššíkov. "Ale to je tá typická vojna medzi SDKÚ a KDH. Oni si to musia medzi sebou vybaviť."
Niektorí poslanci Smeru však mali iný názor a Miššíkov návrh podporili. "Povedali sme si, že bude voľné hlasovanie, pretože je to vec pohľadu na trestné právo. Preto boli rozdielne postoje," dodal Fico.
Poslanec HZDS Ján Cuper povedal, že HZDS podporilo Miššíkov návrh preto, lebo ťažko je preukázateľne súhlasiť s tým, že niekto údajne podporuje zločineckú skupinu. "Budete mať firmu a dodatočne sa zistí, že ste členom mafiánskej skupiny. Ja s vami uzavriem obchodnú zmluvu a môžu ma stíhať z podpory zločineckej skupiny. To nejde." Podľa Cupera pôvodné znenie navrhovaného paragrafu sa "často volá kaučukový paragraf, možno ho vyložiť všelijako".
Ako hlasovali
Hlasovanie o Miššíkovom návrhu o zločineckej skupine
Poslanec SDKÚ Peter Miššík navrhol, aby pri paragrafe o založení a zosnovaní zločineckej a teroristickej skupiny vypadlo slovo "podporuje".
Zo 139 prítomných
- za hlasovalo 73 poslancov - HZDS, SDKÚ, väčšina klubu Smeru a nezávislí (Miroslav Abelovský, Ján Gabriel, Ivan Kiňo, Ladislav Polka, Gustáv Krajči, Vojtech Tkáč, Anton Danko, Ján Mikolaj, Igor Pinkava a Rudolf Žiak)
- proti bolo 18 poslancov - z nich takmer celý klub KDH, z ANO Ľubomír Lintner, poslanci Slobodného fóra a nezávislý Ivan Šimko,
- zdržalo sa 48 poslancov - z ANO, SMK, KSS, niektorí z KDH (Jozef Šimko, Ján Bielik a Július Brocka), časť poslancov Smeru (Robert Fico, Robert Kaliňák, Milan Murgaš, Ľubomír Vážny, Igor Federič, Boris Zala) a nezávislý poslanec Alexej Ivanko.