![]() Poslanci Smeru budú mať možno pri hlasovaní voľnú ruku. FOTO - TASR |
Na prijatie ústavného zákona bude potrebných minimálne 90 hlasov. Vládne strany by tak museli podporiť nezávislí poslanci i časť opozície. Podpredseda opozičného Smeru Pavol Paška hovorí, že v strane síce ešte konkrétna diskusia neprebehla, ale "keďže ide nielen o právny, ale aj etický problém", vie si predstaviť, že "by sme to nechali na poslancoch, aby zaujali postoj podľa svojich predstáv". Uvedomuje si tiež názory právnikov, ktorí nechcú spochybňovať inštitút amnestie, ale pretože má aj morálny rozmer, "je to pre každého dilema".
Šéf parlamentného klubu KDH Pavol Minárik povedal, že strana sa snaží hľadať podporu a dala si na to zhruba rok času. Ak podporu nezískajú, "budeme musieť konať samostatne".
Bývalá podpredsedníčka vlády pre legislatívu a poslankyňa HZDS Katarína Tóthová si myslí, že KDH sa nevie zmieriť s tým, že Lexove kauzy "padajú" a vyšetrovatelia nepreukazujú dôvody, ktoré by boli "zreteľahodné pre odsúdenie" Ivana Lexu. Práve SIS za vedenia Lexu je podozrivá z účasti na únose prezidentovho syna.
Správanie sa SIS a jej šéfa Ivana Lexu, ktorého do funkcie nominovalo práve HZDS, bolo jednou z príčin politickej izolácie HZDS. Lexu zastupuje pred súdom šéf bratislavskej organizácie HZDS a poslanec Ján Cuper. Na otázku, či si to vysvetliť ako pomoc HZDS, poslankyňa Tóthová len stroho podotkla, že Ján Cuper je "predovšetkým jeden z viacerých advokátov" Ivana Lexu.
Koaliční partneri síce úsilie KDH zrušiť amnestie zrejme podporia, ale neveria veľmi v úspech iniciatívy. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner je zástancom zrušenia amnestií, rozprávalo sa o tom aj v klube ANO, ale nálada nebola podľa Lintnera "jednoznačná". (sp)