![]() Britský premiér Tony Blair s manželkou Cherie na archívnom zábere z mája 1997, keď sa ujal úradu. FOTO - ČTK/AP |
l.
Ak sa Blairovi podarí vyhrať nadchádzajúce parlamentné voľby a dodrží sľub, že zostane v úrade počas celého funkčného obdobia, má šancu v roku 2008 prekonať legendu britskej politiky Margaret Thatcherovú. Šéfka konzervatívcov bola ministerskou predsedníčkou 11,5 roka.
Blairova popularita už zďaleka nedosahuje takú úroveň, ako keď v roku 1997 nastupoval do úradu. Stal sa vtedy najmladším premiérom 20. storočia - mal len 43 rokov. Jeho labouristi však stále zostávajú favoritom volieb, ktoré Blair s veľkou pravdepodobnosťou vypíše na máj alebo jún tohto roka.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že konzervatívci voličov stále nedokázali presvedčiť, že by mohli vládnuť, a tak sa viac ako o volebnom výsledku v médiách už teraz špekuluje, čo spraví Blair s ministrom financií Gordonom Brownom. Toho považujú za jeho nástupcu a vzťahy medzi ním a Blairom nie sú práve najlepšie.
K ďalším primátom Tonyho Blaira patrí, že sa stal prvým labouristickým predsedom vlády, ktorý vyhral dvakrát za sebou parlamentné voľby - ešte k tomu s obrovskou prevahou - a v úrade aj vydržal. V auguste 2003 sa stal po šiestich rokoch a 92 dňoch najdlhšie súvisle slúžiacim labouristickým premiérom.
Veľkou udalosťou bolo aj narodenie premiérovho štvrtého dieťaťa, syna Lea, v roku 2000. Narodil sa ako prvé premiérovo dieťa úradujúceho premiéra po 150 rokoch.
Len ťažko Blair však porazí Roberta Walpolea, ktorému patrí jednoznačný britský primát, čo sa týka dĺžky života stráveného v premiérskom kresle. Walpole totiž viedol krajinu 21 rokov, od roku 1721 do roku 1742. (mch, čtk)