Federerovo telo je v rukách českého fyzioterapeuta Kováča

Do tenisového tímu svetovej jednotky Rogera Federera pribudol od decembra nový človek. Obsadil celý rok uvoľnené miesto trénera, ale ním celkom nie je, skôr stratégom a poradcom. Reč je o Austrálčanovi Tonym Rocheovi, ktorý sa pridal k trojici ďalších ..

Do tenisového tímu svetovej jednotky Rogera Federera pribudol od decembra nový človek. Obsadil celý rok uvoľnené miesto trénera, ale ním celkom nie je, skôr stratégom a poradcom. Reč je o Austrálčanovi Tonym Rocheovi, ktorý sa pridal k trojici ďalších troch najdôležitejších ľudí v súčasnosti najlepšom tíme s názvom Federer. Patrí doň priateľka a manažérka švajčiarskeho tenisového génia Miroslava Vavrincová, rodáčka z Bojníc, kondičný tréner Pierre Paganini a fyzioterapeut PAVEL KOVÁČ. Tento vychytený český odborník, ktorý ešte vlani spolupracoval s fedcupovým družstvom našich susedov, sa už dva a pol roka stará o Rogera Federera. Pred jeho dnešným semifinále so Safinom sme si za ním zašli na kus reči v Aréne Roda Lavera a pátrali po zaujímavostiach zo zákulisného života obhajcu Australian Open.

Čo je vlastne vašou náplňou práce s Federerom?

Starám sa o jeho telo a som 24 hodín na telefóne po celú sezónu. Musím dbať o to, aby sme predišli zdravotným problémom, minimalizovali riziko zranení a kŕčov v náročných zápasoch, zregenerovali organizmus po vyčerpaní a dohliadam aj na jeho stravu a spánok. Som s ním 12 hodín denne na väčšine turnajov, na ktorých sa dohodneme pri tvorbe plánu pred sezónou.


Ako sa vám darí takúto úlohu plniť?

Nie je to jednoduché, lebo musím dosiahnuť, aby vstrebal čoraz vyššie tréningové dávky, zvládol stres a preťažovanie nekonečnými turnajmi, cestovaním, zmenami podnebí a časových pásiem. Po každom zápase ho musím dať perfektne do poriadku. Vzhľadom na to, ako hrá a ako je spokojný s mojou prácou, asi ju robím dobre.


Poznajú vás vo Švajčiarsku? Dostalo sa vám nejakých očividných zadosťučinení od Federera osobne?

Zadosťučinením je už to, že je stále spokojný s mojou prácou a plne mi dôveruje v starostlivosti o jeho telo. V tlači sa o mne veľa nepíše, za rok vyšli hádam dva menšie rozhovory. Dostal som od neho viacero darov, ale vážim si aj obyčajné úprimné poďakovanie ako po turnaji Masters v Houstone alebo list na konci sezóny.


Ako vyzerá jeho deň voľna na grandslamovom turnaji teraz v Melbourne?

Spí najmenej 8 - 9 hodín, naraňajkujeme sa, nasleduje strečing, trochu voľna, obed, popoludňajší strečing, po ňom tréning na dvorci, večera a znovu dostatočný spánok pred dňom semifinále.


Keď hovoríme o zaťažovaní a dlhej sezóne, uvažovali ste o znížení počtu turnajov a podujatí?

Predvlani, keď mal Roger prvý veľký rok, vyhral všelijaké ankety, všade ho pozývali na spoločenské akcie, na ňom visel osud švajčiarskych daviscupových výsledkov a zistili sme, že je to priveľa. V Davisovom pohári hral všetko, dvojhry i štvorhry a niekedy nám s Paganinim trvalo 14 dní, kým sme ho dali do poriadku. Tohto roku sme sa rozhodli ubrať z turnajov a navyše, Roger nenastúpi za Švajčiarsko na 1. kolo Davisovho pohára. Bolo to ťažké rozhodnutie, ale potrebné. Minulý mesiac sme sa vyhli aj množstvu spoločenských povinností tým, že Roger cestoval do Sydney za Rocheom na dva týždne kondičnej prípravy s Paganinim.


Čo by bolo preňho ideálnym programom v kalendári?

Kolotoč - tri týždne turnajov a dva oddychu. Prirodzene, nedá sa to dodržať, ale toto funguje najspoľahlivejšie.


Ako sa staráte o stravu? Čo najradšej jedáva?

Miluje cestoviny, šaláty, prikláňa sa k talianskej kuchyni. Nemá rád ryby, zje kuracie mäso a sem-tam zhreší sladkosťami. Neodpustí si čokoládu, veď je Švajčiar, ale rád má aj perníky, občas pošle nejaké aj mne. Priateľka Mirka vynikajúco varí, najmä v Londýne cez Wimbledon, kde si prenajímame dom.


Prečo je Paríž a Roland Garros preňho najťažším grandslamovým turnajom?

Roger má výborné výsledky na antuke, akurát vlani natrafil na silného Kuertena, ktorý to v Paríži dvakrát vyhral. No myslím si, že je to aj preto, že na Roland Garros je najmenej súkromia a pokoja.


V čom je najväčšia zmena Federera? Veď pred pár rokmi sa nevyhýbal výkyvom?

Veľmi sa upokojil ako hráč i ako človek v súkromí. Je to talent od prírody a to, čo dosiahol vlani bez trénera, je malý zázrak. Hovorí o tom, že by mohol vyhrať aj v Paríži a skúsiť ísť za prvým Grand Slamom, ale ani Roger nie je stroj na vyhrávanie, iba človek. Má šťastie na ideálnu postavu. Ani veľký, ani malý. Perfektné telo na pohyb, dostatočne vysoký na podanie, ľahký na dvorci, naozaj je to kompletný hráč. Veľa tenistov ťaží len z vysokej postavy, tvrdosti a podania alebo, naopak, šikovnosti, atletickosti. Roger má všetko. V minulosti sa dosť zlostil, nekoncentroval, dnes je pokojný, veselý, robí si vtipy.


Z koho?

,,Hocikoho a hocikde. Rád napodobňuje súperov, je za každý špás."

Ako to, že je v každom zápase taký suverénny a pomaly už neprehrá ani set?

Možno je to aj tým, že súperi nastupujú vopred s vedomím malej šance, menej si veria. Príkladom je Hewitt, na ktorého našiel určité protizbrane a psychickú odolnosť. Myslím si, že jediným hráčom sveta, ktorý dnes môže vystrašiť Rogera a má viacero silných odpovedí, je Safin, s ktorým hrá semifinále.


S ktorými hráčmi sa najviac stretáva, baví a, naopak, ktorých nemá veľmi v láske?

Najčastejšie sa rozpráva s Francúzmi, ale je veľmi spoločenský, prístupný, nemá problémy sa porozprávať s hocikým. Len potichu prezradím, že najmenej sa osobne stýka s Hewittom, asi ako mnohí ďalší.


Máte vôbec vy sám čas pre seba a pre rodinu?

Za rok sa dostanem domov asi tak na päť týždňov, čo síce nie je veľa, ale manželka a rodina to pochopia. V týchto funkciách a atraktívnych zamestnaniach je to vždy niečo za niečo. Voľačo sa musí obetovať. Moja práca by asi bola vhodnejšia pre slobodných mužov.


SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu