Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

dirigent Anton Popovič: Podoba politiky sa ľuďom protiví

Už ako revolučný líder študentov v novembri 1989 mal meno nádejného dirigenta novej generácie. V 90. rokoch spolu s ostatnými mladými talentmi prežil skúšku mečiarizmom, ktorou prechádzala celá spoločnosť. Možno i preto sa aj po 15 rokoch od revolúcie nep

restal občiansky angažovať. Charitatívnej akcii Hodina deťom sa venuje takmer od jej vzniku, spolupracuje na rómskych projektoch Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu a po ničivej víchrici v Tatrách sa stal spoluautorom výzvy Nad Tatrou sa blýska a členom mimovládneho výboru Naše Tatry. Dirigent Anton Popovič.

Čím si vysvetľujete, že politici často pristupujú k ľuďom, ktorí si ich zvolili, ako k tvorom bez vlastného úsudku?
V politike a exekutíve dodnes prežívajú prekonané kultúrno-sociálne modely minulých storočí, hoci sa dnes píše rok 2005. V 89. som ešte ako študent mal ideály a ilúzie, nielen, čo sa tohto týka. Ideály mi zostali dodnes, a postupne sa napĺňajú - vidím, že stále je kam ísť, čo je vlastne dôvod môjho angažovania sa. A ilúzie som už stratil.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké to boli?
Moja hlavná ilúzia vtedy spočívala v tom, že som očakával od dospelých, ako odrazu vytiahnu pripravené projekty, ktoré im komunisti zakazovali. Že vyrukujú napríklad s modernými právnymi normami, ktoré budú ďalej ako vyhlásenia a filozofické úvahy. Samozrejme, nič z toho sa neudialo. Stali sme sa svedkami akejsi kakofónie hlasov, ktoré sa pokúšali naznačiť, kam sa má spoločnosť uberať. A sklamaním pre mňa bolo aj to, že viacerí dospelí neuniesli nápor získanej moci - zmenili sa, lebo sa stotožnili s funkciou.

Ako sa vám podarilo nepodľahnúť politickej popularite, ktorou ste ako veľmi mladý človek disponovali?
Pre hudobníkov je zvyčajné, že ich hra je odmenená potleskom. Energiu, ktorú publiku odovzdávame, nám ľudia bezprostredne vrátia. Zažijeme pár sekúnd slávy, zídeme z pódia, zabalíme nástroje a sme opäť v normálnom živote. Kto to vidí takto, má uľahčenú situáciu - už nemusí zápasiť so svojím egom. Politici zväčša takúto prax nemajú, ale je možné ich na to pripraviť, čomu som sa istý čas aj venoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to myslíte? Poskytovali ste politikom individuálne pohovory?
Áno. Bohužiaľ, kultúra komunikácie je stále nedocenená. Poradcovia nepripravujú politikov na to, aby sa vedeli vrátiť do reality, keď sa stretnú u nás s takou typickou, až vrodenou servilnosťou ľudí. Politikom sa pravidelne stáva, že pridávajú ku svojej ľudskej hodnote ešte aj pomyselnú hodnotu funkcie, ktorú zastávajú. Ako keby si neuvedomovali, že úrady, v ktorých pôsobia, sú v modernej demokracii ustanovené výhradne za účelom služby verejnosti. Veľmi často sme svedkami základného nedorozumenia, keď politici majú tendenciu prežívať svoje funkcie vlastnícky, a potom sa správajú podobne ako v období mečiarizmu - že ja som štát, ja som Slovensko. Navyše, ak niekto pôsobí vo verejnej funkcii, musí verejnosť vnímať kontinuálne, nielen každý štvrtý rok pred voľbami. Neraz som zažil, ako sa rôzne politické reprezentácie poklonkovali voličom, aké boli v osobnom styku ústretové, bratali sa a sľubovali hory-doly. Potom, keď sa usadili vo funkciách, sa odrazu tvárili v zmysle: „Čo, vy červiaci, stále otravujete, keď my tu máme legitímnu moc? Nechajte nás pracovať!"

Skryť Vypnúť reklamu

Myslíte si, že práve vyhlásenie Nad Tatrou sa blýska... pomohlo premiérovi zmeniť jeho pôvodné predstavy o riešení dôsledkov víchrice?
Mikuláš Dzurinda sa ako jeden z mála usiluje udržiavať vzťahy s kultúrnou obcou. Po stretnutí s podporovateľmi vyhlásenia sme zaznamenali istú zmenu jeho rétoriky v tejto téme. Mám pocit, že premiér inklinuje k zjednodušovaniu jazyka, v ktorom nie sú čitateľné zložité vzťahy kabinetnej politiky, kde sa jednotlivé subjekty vládnej koalície držia navzájom v patových situáciách.

Keď si médiá robia svoju prácu, premiér reaguje veľmi podráždene - ohradzuje sa, že novinári tu nie sú na to, aby robili politiku. Dovolí si takto komunikovať aj s mimovládnymi aktivistami?
Občas to zaiskrí. Snažíme sa však komunikovať čitateľne. Naše ciele jasne formulujeme a iné ako tie, o ktorých hovoríme, nemáme. Oproti politikom sme asi vo výhode - nemusíme interpretovať svoje kroky s ohľadom na to, že potrebujeme presadiť aj iné, neraz asi ťažko zverejniteľné záujmy. Môžeme byť dôslední, trvať na maximálnej odbornosti a hovoriť zo srdca. To je myslím to najpresvedčivejšie, čo máme vo vzťahu k verejnosti aj vo vzťahu k politikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo vláde doteraz veľa vecí prechádza?
Veľmi zložitá otázka... Ľudia sú zahltení vlastnými problémami, platením účtov, napríklad, a médiá ich denne bombardujú novými a novými témami. Majú pocit, že veľa káuz nebolo doriešených aj pre nedôslednosť médií pri ich spracovaní. Majú pocit, že zo svojej izolovanej občianskej pozície môžu len veľmi ťažko zasiahnuť do rozohraných politických hier. Hoci dnešná reprezentácia smeruje aj k dôležitým reformám, zmyslom ktorých je zefektívniť chod štátu, dodnes nás v rozpore s týmto snažením paralyzujú pohľadávky vo výške desiatok miliárd, nehovoriac o nedoriešenom politickom únose a vražde. Vládnuci politici sa záhadne zdráhajú prevziať plnú zodpovednosť za vyriešenie káuz, ktoré vytvorili ich predchodcovia, pričom všetci sedia spolu v jednom parlamente. Akoby takmer každé voľby oddeľovali vlády jednotlivých politických reprezentácií hrubými čiarami. Dôsledkom tohto procesu sú traumy z minulosti, ktoré ako morálne aj finančné bremeno nesú v prvom rade občania. Mnoho novinárov už dávno postrehlo, že aj keď sa politici idú v parlamente pri rozprave „pozabíjať", neskôr spolu v bufete vtipkujú. Tento jav by si určite zaslúžil hlbšiu pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to akási naša tradícia takého typu, že Laco Novomeský sedával v čase slovenského štátu v jednej kaviarni so Šaňom Machom?
Dnešní politici si už vopred zabezpečujú svoj vplyv a pozície v duchu zásady, aby každý na každého niečo vedel.

Ako by to teda malo vyzerať podľa vašich predstáv?
Mojím ideálom je harmonicky fungujúce spoločenstvo, vyváženosť jeho vnútorných vzťahov, vysoká kultúra komunikácie a koordinácie štátnych orgánov, odbornosť na úrovni najprogresívnejšieho poznania v službách verejnosti. Aj v hudbe sa tento ideál usilujeme napĺňať. Ako dirigent často stojím pred desiatkami vzdelaných ľudí, pred ktorých sa musím postaviť s poctivou koncepciou, zobrať do úvahy ich vlastné cítenie a otvoriť priestor pre dialóg. Časy diktátorov a jednostranných lídrov sú už dávno za nami. Ľudstvo pokročilo, ale politici zanovito živia modely z minulých storočí. Dnes sme v situácii, keď by sme potrebovali uskutočniť koncepčný November '89. Mali by sme konečne previesť naše ideály cez skúsenosť tých, čo vidia spoločnosť ako spoločenstvo, ktoré má byť vnútorne vybalansované a chce o sebe poznať pravdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Neobviňujú vás z utópie?
Pre mňa je utópiou to, čo sa deje teraz. Podoba politiky sa občanom čoraz viac protiví. Politické osobnosti môžu akokoľvek krasorečne zahmlievať, čo majú za ušami, ale zakaždým to z nich vyžiari. Ľudia to vnímajú, cítia intuitívne, aj keď to často nevedia vyargumentovať, lebo im chýba komplexná informácia. Politici to umne využívajú a navyše sa skrývajú za informačný boom.

Po 15 rokoch od Novembra ste dnes tým dospelým vy. Čo revolučne koncepčné chcete ponúknuť bez toho, aby ľudia museli vyjsť na námestia?
Vytvárať ďalší konflikt v spoločnosti by bolo naozaj neúnosné. Som však presvedčený, že potenciál na nový pohľad tu je. Je to otázka rozhodnutia a koordinácie. Obyvatelia Slovenska dokážu veľké veci, chýba im iba vzájomné prepojenie, aby vytvorili spoločnú duchovnú silu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to niečo, čo postráda prvky zrozumiteľnej reality?
Naopak, je to úplne pragmaticky poňatá realita. Cesta od vízie k jej realizácii. Podobne je to vlastne aj v hudbe. Notový záznam skladby je len znakmi popísaný papier, keď ho však uchopia do rúk ľudia, odhalia jej tajomstvo, uplatnia svoje hráčske schopnosti, vložia svoje vlastné emócie, hudba začne žiť a pôsobiť.

V lete ste spolu s mimovládnymi organizáciami prišli s vyhlásením týkajúcim sa vyvlastňovania pozemkov pre spoločnosť KIA. Dostali ste aspoň nejakú satisfakciu svojho kroku?
Keď sme zareagovali v prípade pozemkov Kia, bol som sklamaný z reakcií médií. Oslabili naše vyhlásenie tým, že ho neuverejnili v plnom rozsahu, iba z neho citovali. Neodhadli dôležitosť signálu, ktorý pomáhal spoločnosti zorientovať sa v ťažko prehľadnej situácii. Dobré však bolo, že ľudia, na ktorých politici vyvíjali neprijateľný nátlak, sa dozvedeli, že sa o nich vie a že nie sú osamotení. Možno si to politici ani jasne neuvedomujú, že aroganciou a silovým prístupom devalvujú svoje vlastné schopnosti i autoritu.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretávate sa s názorom, že byť dnes idealistom je hlúposť?
Pre mňa je idealizmus miesto, na ktorom stojím. A vnímam to úplne pragmaticky. Mnohí predsa vidia, že ideme do slepej uličky. Nemôžeme napríklad donekonečna riešiť medzinárodné konflikty tým, že budeme na ľudí hádzať bomby, a potom hovoriť: „Pardon, zabili sme ešte 80 civilistov, ktorí s tým nemajú nič spoločné, ale viete, to je život!" Nech tam politici, ktorí o tom rozhodujú, skúsia nasadiť vlastné životy. Nech do
vojny pošlú svoje rodiny, keď o tom s takou suverénnosťou vedia rozhodnúť. Prečo sa s rovnakou suverénnosťou neuplatňuje elementárne mediátorské pravidlo zbližovať to, čo sa dá zblížiť, hľadať spoločný bod? S akýmkoľvek vierovyznaním sa predsa môžeme stretnúť prinajmenšom v tom, že všetci sme ľudia. Všade existujú sily, čo stoja o porozumenie a dohodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo so záujmami veľmocí?
Za všetkým sú konkrétni ľudia. Aj najvyššie postavený štátnik je len človek. Každá doba odhaľuje skryté formy otroctva... Mnohé ekonomicky silné spoločnosti a politici konajú spôsobom, ktorý je výsledkom viery v sociálny darwinizmus. Vychádzajú z toho, že majú akési prirodzené oprávnenie zneužívať ľudí bez moci a vplyvu. Filozofia ekonomického pôsobenia vo všeobecnosti málo dbá na ľudské práva a ochranu životného prostredia. Je to vidno aj z doterajšieho vývoja pokalamitných Tatier.

Ale ako sa dajú vaše myšlienky naplniť?
Ak chceme prejsť do inej, vyššej kvality vnímania ľudskej existencie a života vôbec, musíme si uvedomiť, že sme súčasťou jedného celku a podľa toho konať. Neverím, že musíme kohokoľvek využívať, len preto, že je zaostalý. Tí, ktorí momentálne majú výhodu, že vyrástli v lepších rodinách, dostali sa k vzdelaniu a majú vyšší stupeň vedomia, sa majú starať o mladších alebo zaostalejších súrodencov. Musia im podať pomocnú ruku a dať im šancu, aby sa rozvinuli. Nevolám tu po sociálnom inžinierstve, ale nemôžeme predsa vnucovať všetkým svoj systém. Importujeme do sveta demokraciu takým necitlivým spôsobom, že namiesto toho, aby sme ľudí pre ňu získali, tak ich od nej odpudzujeme. Vytvorili sme svet, kde nežijeme podľa princípu "kto do teba kameňom, ty doňho chlebom, neprotivte sa zlému, naopak, tomu, kto ťa udrie po pravom líci, nastav aj pravé." Ak chceme zastaviť kolotoč násilia, musíme strpieť to, keď je nám ublížené a nepokračovať v ňom ďalej. Otázka teda znie, aká sme vlastne spoločnosť, keď reagujeme - oko za oko, zub za zub? Ježiš by so svojimi postojmi v dnešnej dobe vyznel ako naivný pacifista.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie ste jediný z tých mladých ľudí, čo sa v Novembri a po ňom občiansky angažovali, a dnes žijú sami, lebo si stále nezaložili rodiny. Uvažovali ste niekedy o tom?
V 89. mi v okamihu priameho kontaktu s praktikami komunistickej moci zišla na um pochybnosť, či som so svojím voluntarizmom nezašiel priďaleko, ohrozujúc iných - mamu a bratov. Možno ma to naozaj akosi zastavilo v tom, že doteraz som si vlastnú rodinu nezaložil. Ešte som sa nepustil do tohto projektu, aj keď ma na istej úrovni láka. Mám pred ním veľký rešpekt. Keď môj otec zomrel, pomáhal som svojim bratom postaviť sa na nohy. Medzi mnou a najmladším bratom, ktorý teraz žije v Amerike, je 12-ročný rozdiel. Mal som takto kontakt s malým dieťaťom, a viem dosť dobre vymieňať plienky. Moja mama pochádza z deviatich detí, mám 27 bratrancov a sesterníc, s ktorými sme sa každé leto hromadne stretávali. Rodiny som si teda užil dosť, niekedy aj vyše hlavy. Ešte ju nepotrebujem zažiť z vlastných zdrojov, aj keď viem, že raz na to príde.

Skryť Vypnúť reklamu

Dokážete byť veľmi racionálny, takže ak máme hovoriť rečou pragmatikov, čo by ich malo presvedčiť, že pre spoločnosť je efektívne, keď má fungujúce koncertné sály?
Ľudia, ktorí na koncert prídu, by mali dostať silný zážitok, ktorý ich povznesie a očistí, lebo to je schopnosť hudby. Dotknúť sa srdca a vzbudiť túžbu po kráse. Hudba a umenie sú tu preto, aby sa ľudia učili krásu rozpoznať a vnímať, aby človek mal tendenciu harmonizovať svoje vzťahy s okolím a prírodou, aby poznával o sebe pravdu. Aby cítil, že sú veci, ktoré treba ochraňovať, pretože bez nich by sme tu vôbec neboli. Vo Venezuele sa napríklad od roku 1977 za podpory štátu a veľkých zahraničných bánk realizuje jedinečný projekt výchovných programov v oblasti klasickej hudby. Vďaka nim preukázateľne poklesla kriminalita mládeže. Takýto progresívny prístup k riešeniu problémov súčasnej spoločnosti cez pôsobenie sily hudby by sme smelo mohli nasledovať aj my.

Skryť Vypnúť reklamu

Naši politici o sebe tvrdia, že sú kultúrni, ale akosi im stačí ten minimalistický stav, v akom sa dnes kultúra u nás nachádza. Sú skromní?
Na koncertoch sa vyskytujú poskromne, hoci by ich mohlo zaujímať, aký efekt prinášajú finančné prostriedky vynaložené na kultúru. Kultúru vnímam ako základ politiky aj spoločenského života. Vydáva silné svedectvo a signál o vyspelosti nášho spoločenstva. Mala by sa však zobudiť nielen na investičnej úrovni, ale aj vo vnútri inštitúcií, mala by začať porovnávať svoju kvalitu s krajinami, kde je na špičkovej úrovni. Už susedná Budapešť je v tomto ďaleko pred nami.

Minulý rok bol pre Slovenskú filharmóniu v znamení odchodu svetoznámeho dirigenta Jiřího Bělohlávka a hľadania novej cesty s iným šéfdirigentom. Verili ste, že sa niečo zmení?
Jiřího Bělohlávka si vážim ako vynikajúceho dirigenta, na koncertoch pod jeho vedením hráči Slovenskej filharmónie podávali kvalitné výkony. Najvyššia kvalita si však vyžaduje intenzívnu, kontinuálnu a koncepčnú spoluprácu. Symfonický orchester rovnako ako spoločnosť, potrebuje hodnotovú orientáciu. Spoluzakladateľ Slovenskej filharmónie - Ľudovít Rajter, ktorého som bol posledným žiakom, išiel práve touto cestou, a preto sa mu podarilo využiť pri jej vzniku obrovské odhodlanie obetavých entuziastov, ktorí sa chceli dotknúť dosiahnuteľného maxima. Ľudovít Rajter zažil Európu v tej najväčšej agónii. Zažil starý svet a vedel sprostredkovať jeho vzácne estetické hodnoty. Keby zostal v zahraničí, preslávil by sa tam podobne ako Herbert von Karajan, s ktorým vo Viedni spolu študoval. Ak by sme pokračovali vo vývoji interpretačnej kultúry v zmysle jeho odkazu, spoločnosť by si ju osvojila a považovala by ju za prirodzenú normu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa dá obnoviť kvalita Slovenskej filharmónie?
Dôsledným napĺňaním najvyšších dosiahnuteľných cieľov, ktoré sa očividne prejavia v skvelej interpretačnej a zvukovej kvalite ako jedinečný fenomén. Lebo novým fenoménom záujmu môže byť nielen Dievča za milión či SuperStar, kam plynú obrovské prostriedky, ale môže sa ním pokojne stať aj symfonická hudba. V zahraničí som už zažil hystériu, keď boli tri mesiace dopredu vypredané koncerty klasickej hudby, a verím, že je to možné uskutočniť aj u nás. Neviem, prečo sa u nás mnohé stánky kultúry uspokoja s takou nízkou latkou, že je nakoniec o ich produkcie vlažný záujem, mladí ľudia si ich činnosť takmer vôbec nevšímajú a ich celkové postavenie v spoločnosti nezodpovedá ich skutočnému významu.
Možno je to neúcta k samým sebe...
To je zaujímavý postreh. Tak tento pocit nepoznám a neviem sa preto naň ani napojiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto je to
Anton Popovič (1965)
- dirigent, hudobný skladateľ, aranžér, producent, občiansky aktivista. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave a holandské Kráľovské konzervatórium Den Haag. V roku 1989 bol predstaviteľom študentského hnutia na Slovensku a nakrátko sa stal aj kooptovaným poslancom SNR. Spolupracoval s divadlami Astorka, Činohra SND, Štúdio S, RND, Nová scéna, Trnavské divadlo
Štátne divadlo Banská Bystrica, Štúdio Tanca Banská Bystrica a Teatr Nowy Lodz. Dirigoval Bratislavský komorný orchester, Bratislavský symfonický orchester, Štátnu filharmóniu Brno, Štátnu filharmóniu Košice, bratislavských Komorných sólistov a súbor starej hudby Musica aeterna. Nahral hudbu k filmom Záhrada, Krajinka, Návrat idiota a Všichni moji blízcí. S bratom Sávom spolupracoval na projektoch Umeleckej skupiny Jána Kopytu, v súčasnosti spolu hrajú v kapele Sax'n'Jay. Experimentuje v alternatívnych zoskupeniach Funkadelik Brothers a Situačná kapela.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 425
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 900
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 428
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 170
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 415
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 641
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 957
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 415
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť 10 633
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 572
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu