Program návštevy Georgea W. Busha a Vladimira Putina ešte ani dnes naše štátne orgány nepoznajú, lebo USA a Rusko si ho dohadujú medzi sebou a podľa diplomatických zvyklostí hosťujúcu krajinu požiadajú iba o technické zabezpečenie. "Práve tieto otázky riešime podľa toho, ako k nám informácie postupne prichádzajú," povedal Ivan Horský, šéf tlačového odboru ministerstva zahraničia.
Pred verejnosťou ostane do poslednej chvíle utajené takmer všetko. Tak to bolo aj v roku 2002, keď Bush navštívil Prahu, kde sa konal summit NATO.
Hoci všetky štátne návštevy sa na Slovensku riadia naším diplomatickým protokolom, ktorý platí od roku 1995, o pravidlách pre summity sa v ňom nič nepíše. Stále nie je napríklad jasné, kto má Busha a Putina privítať. Všetko si musia dohodnúť najvyšší ústavní činitelia medzi sebou.
Hoci len na zabezpečenie ochrany stretnutia vláda vyčlenila vyše 200 miliónov, Slovensku by malo priniesť dlhodobé zisky. Nie je vylúčené, že istou sumou naň prispejú aj americká a ruská strana.
Richard Perle, bývalý námestník amerického ministra obrany, ktorý je považovaný za jedného z blízkych Bushových ľudí a dnes je analytikom pre Rusko a Európu v American Enterprise Institue vo Washingtone, je presvedčený, že summit pritiahne veľkú pozornosť. "Malo by to prilákať turistov, podnikateľov. Pre Slovensko to bude veľmi dobrá reklama, niektorí ľudia vďaka summitu prejavia o krajinu záujem, niektorí si vôbec všimnú, že existuje," povedal Perle pre SME. Podľa neho pozícia Slovenska sa po tomto stretnutí posilní.